WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологічна допомога молоді в умовах соціально-економічної кризи - Реферат

Психологічна допомога молоді в умовах соціально-економічної кризи - Реферат

підсвідомо вважав, що в спілкуванні з дівчатами ті будуть зневажати його за те, що він працює не "в фірмі", що не має багато грошей тощо. На пропозицію написати список особистих позитивних якостей (не менше 50-ти) вінз радістю продемонстрував 56 знайдених у себе достоїнств, серед яких такі цінні, як тонкий розум і почуття гумору. Останнє він охоче демонстрував під час консультації і стверджував, що часто користується гумором для виходу зі складних ситуацій у спілкуванні з іншими людьми.
З проблемами особистісних комплексів на консультацію звертаються і досить молоді юнаки і дівчата, причому роблять це самостійно, не афішуючи перед своїми сім'ями. 17-річна Таня прийшла напередодні свого випускного вечора в школі і розповіла, що з жахом думає про ще одну зустріч зі своїми однокласниками, до яких у неї сформувалося неабияке відчуження. Не менш складні стосунки Тані і в сім'ї. В центрі проблем дівчини лежить комплекс неповноцінності, пов'язаний з її зовнішністю, а розум, як вона вважає, зараз нікого не цікавить.
Вадим (17 років) прийшов на консультацію з конкретним, досить сформованим запитом: розібратися в собі й подолати комплекси, які він добре усвідомлює. Характерною рисою хлопця на початку консультування було досить похмуре, з елементами депресії, ставлення до навколишньої дійсності. В уявних образах і малюнках (за методом кататимного переживання образів) переважав сірий колір, що в теорії цього методу однозначно трактується як депресія. В основі проблем хлопця лежить неприйняття себе, своїх рис особистості, які Вадим вважає занадто "жіночими". Він має досить скромні фізичні дані - невисокого зросту, худорлявий, не завжди може відстояти себе в сутичках з більш сильними однолітками, які, користуючись своєю перевагою, часто знущались над хлопцем. Разом з тим Вадим має дуже хороші здібності, він переможець обласної олімпіади, нещодавно вступив до університету.
В роботі з юнаком автор скористався методикою реінтерпретації особистісних рис, що є модифікацією одного з методів позитивної психотерапії [5]. На аркуші паперу, розділеному на три колонки, було запропоновано написати списки позитивних і негативних (які людина в собі не любить) рис особистості. Потім у третій колонці напроти кожної негативної риси слід було вказати, що можна в ній знайти хорошого, чим виправдати, як використати на краще. Після такої процедури зменшується відсоток тих якостей, які людина вважає негативними, поліпшується прийняття себе такою, якою вона є. Результати цієї методики та нове оточення Вадима (в студентському середовищі у нього багато однодумців) дають хороший прогноз для розв'язання юнаком своїх проблем.
Досить поширеними у громадській приймальні є запити, пов'язані з проблемами кохання. З ними звертаються здебільшого молоді жінки та дівчата віком 20-25 років, хоча віковий діапазон звертань сягає 50 років. Типовою проблемою подібних візитів є погіршення стосунків з коханою людиною і спроба їх поліпшити.
Ірина (22 роки) покохала хлопця, коли навчалася в інституті. Зараз вона вже закінчила вуз, а він ще продовжує навчатись. Конфлікт відбувся за три місяці перед візитом до психолога. Причина його полягала в тому, що юнак дозволив одній із студенток переночувати в своїй кімнаті в гуртожитку, а Ірині це не сподобалось. Своє невдоволення вона висловила хлопцю, виникла взаємна образа і розрив стосунків. З розповіді дівчини було ясно, що вони обоє кохають одне одного, і для припинення стосунків немає принципових підстав. Причина ситуації зв'язана з комплексом особистісних проблем дівчини, яка, маючи завищені вимоги до свого нареченого, не зуміла подолати образи, простити його.
Випадок Юлії (21 рік) зовнішньо схожий на попередній, але тут причина розриву полягала скоріш за все в тому, що хлопець розлюбив дівчину і зійшовся з іншою. Цей факт Юля почала розуміти сама і, не зовсім вірячи в можливість повернення, прагнула довести, що той не правий, помститися йому за "зраду". Робота з дівчиною включала в себе дві лінії: 1) розширення її уявлень про свободу особистості, про те, які права і обов'язки має (і яких не має) кожна людина в стосунках з іншими; 2) подолання особистісного комплексу, пов'язаного з переконанням, що "кидають тому, що вважають поганою".
Зінаїда (27 років) має проблеми з чоловіком після його повернення з нетривалого ув'язнення (перед цим вони були знайомі декілька років). Аналіз історії стосунків показав, що проблеми мають особистісні корені: Зінаїда хоче і водночас боїться зближення зі своїм обранцем, не може прийняти зваженого рішення, їй не зовсім подобається чоловікова робота (напівлегальним, напівтіньовий бізнес). Психологічна допомога жінці полягала в підведенні її до здійснення особистісного вибору: або прийняти його і його діяльність безумовно, такими, якими вони є, не прагнучи в майбутньому змінити ситуацію; або зрозуміти, що він їй не підходить і ніколи не жалкувати про втрату. Це є нелегким завданням, але лише за цієї умови можна уникнути розвитку в майбутньому значних особистісних дисгармоній.
Короткий огляд деяких запитів відвідувачів громадської приймальні, звісно, не висвітлює всіх проблем молоді в сучасних соціальних умовах. Проте можна стверджувати про деякі позитивні тенденції. По-перше, простежується неухильне зростання попиту на психологічну допомогу, усвідомлення потреби розібратися в своєму внутрішньому світі. По-друге, психологічна грамотність людей, що звертаються за допомогою, стала помітно вищою за останні декілька років, що поліпшує консультативну роботу і робить її більш ефективною. Це не стосується, на жаль, усіх людей. Відвідувачі консультації - лише невелика частина населення, яка усвідомила в собі наявність певних психологічних проблем. Робота нашої організації полягає в тому, щоб піднести рівень психологічної культури в суспільстві в цілому. На моє переконання - це одна з важливих умов подолання соціально-економічної кризи.
Література
1. Байярд Р. Т., Байярд Д. Ваш беспокойный подросток: Практическое руководство для отчаявшихся родителей / Пер. с англ. - М., 1991. - 224 с.
2. Бурменская Г.В., Карабанова О. А., Лидерс А. Г. Возрастно-психологическое консультирование: Проблемы психического развития детей. - М., 1990. - 136 с.
3. Васьковская С. В., Горностай П. П. Психологическое консультирование: Ситуационные задачи. - К., 1996. - 192 с.
4. Горностай П. П., Васьковская С. В. Теория и практика психологического консультирования: Проблемный подход. - К., 1995. - 128 с.
5. Пезешкиан Н. Позитивная семейная психотерапия: семья как психотерапевт / Пер. с англ., нем. - М., 1993. - 332 с.
6. Семья в психологической консультации: Опыт и проблемы психологического консультирования / Под ред. А.А.Бодалева, В.В.Столина. - М., 1989. - 208 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...