WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Саморегуляція нейрогуморальних процесів в ході психотерапевтичної роботи (у гастроентерологічному відділі районної ЦРЛ) - Дипломна робота

Саморегуляція нейрогуморальних процесів в ході психотерапевтичної роботи (у гастроентерологічному відділі районної ЦРЛ) - Дипломна робота

діагностичніметодики (рівень загальної тривожності Дж. Тейлора, вибір кольору Люшера) та повторні лабораторні і інструментальні методи дослідження в обох групах. За таблицею, яку запропонував Б.Д. Карвасарський була проведена оцінка ефективності такого комплексного лікування у експериментальній групі і звичайного лікування у контрольній групі.
Таблиця 2.2.
Чотири критерії, які оцінюють якість проведеної роботи:
1) Ступінь симптоматичного покращення: Е гр.. К. гр..
a) Симптоматика проявляється дуже часто чи характеризується вираженою інтенсивністю; 2
b) Симптоматика проявляється досить часто чи характеризується значною інтенсивністю; 8
c) Симптоматика проявляється рідко чи характеризується слабкою інтенсивністю; 5
d) Симптоматика відсутня. 5
2) Ступінь усвідомлення психологічних механізмів хвороби:
a) Відсутність розуміння ролі психогенних факторів у виникненні захворювання; 4
b) Усвідомлення зв'язку між симптомами хвороби і неспецифічним нервово-психічним напруженням;
6
c) Усвідомлення зв'язку між симптомами хвороби і конфліктною ситуацією, яка виникла в зв'язку з особливостями особистості хворого; 7
d) Досягнення розуміння специфічного змістовного чи адаптивного характеру симптомів, повного усвідомлення ролі власних особистісно-емоційних проблем у виникненні типових для хворого конфліктних ситуацій і розуміння їх генезу. 3
3) Ступінь зміни порушених відношень особистості:
a) Відсутність змін; 3
b) Зміни відношення до хвороби і лікування; 7
c) Зміни відношення хворого лише в сфері, яка відноситься до актуальної конфліктної ситуації, без глибоких змін порушених відношень особистості; 6
d) Зміни відношень хворого у всіх значимих сферах особистості із значною перебудовою. 4
4) Ступінь покращення соціального функціонування:
a) Низька ступінь задоволення своїм соціальним функціонуванням; 4
b) Помірна ступінь задоволення; 6
c) Значна ступінь задоволення; 8
d) Виражена ступінь задоволення своїм соціальним функціонуванням. 2
Випадок №1
Перше знайомство.
Хвора, Стефанишин М.М., звернулась із гострими болями в епігастрії, які віддавали у лівий бік. Її помістили в хірургічне відділення і почали ретельне обстеження. Лабораторні і інструментальні дослідження дали змогу поставити діагноз: гастрит і виразкова хвороба цибулини дванадцятипалої кишки. Хвора, просто насолоджувалась своїми розповідями про свій стан, свої відчуття, то плачучи, то заспокоюючись. (Додаток 3).
Перше враження про пацієнтку склалось як про особистість, яка оцінює оточуючих з вираженою тривожністю, помірною депресією, стресовими ситуаціями, які були тим фактором, що сприяли виникненню захворювання.
Були проведені психодіагностичні тести:
1. Методика "Дім, дерево, людина". Оцінка результатів: виражений внутрішньо особистісний конфлікт, між особистісний конфлікт.
2. "Тест-опитувач" (Я.Стреляу) Оцінка результатів: сила збуджувального процесу - високий рівень; сила гальмівного процесу - високий рівень; рухливість нервового процесу - високий рівень.
3. Методика "Тест вимірювання рівня тривожності" (Дж. Тейлора). Оцінка результатів: рівень тривожності - дуже високий.
4. Методика "Тест-дослідження особистісної тривожності" Оцінка результатів: дуже високий рівень тривожності.
5. Методика "Тест схильності до стресу". Оцінка результатів: високий рівень схильності до стресу.
(Додаток 3).
Динаміка терапії
Було запропоновано розповісти про себе, своє життя, про всі події з часу коли вона почала себе усвідомлювати, уникаючи розмов про хворобу, неприємні відчуття. Розмову хвора розпочала з якимось задоволенням, що її слухають. Народилась у 1968 році у селі Рунгури. Виховувалась у сім'ї, де батько випивав, уваги дітям не приділяв, мати з трьома доньками постійно тікали до родичів або сусідів, щоб не бути приниженими і битими. Найбільше доньки шкодували матір, але вона розлучаючись із чоловіком не хотіла, по причині страху залишитись в селі без господаря, житла.
Коли хвора навчалась у 7-му класі, батько помер, нарешті, наступили спокійні часи, коли діти змогли жити без постійних принижень. Хвора, під час розмови, імпульсивно жестикулювала то лівою рукою, то обома, говорила безупинно, але весь час трохи недовірливо позирала на мене. Іноді, забуваючи про нашу домовленість, розповідь переривалась поясненням, як жахливо вона себе почуває, як її все болить. Здавалося, що вона весь час хоче викликати до себе жалість і співчуття. Коли розмова повернула у русло теперішнього життя, хвора знову почала скаржитись, що у неї немає роботи, що змушена їхати на заробітки то до Польщі, то до Чехії. Але, у загальному, своїм життям задоволена: у неї чоловік, двоє дітей. Чоловік майже не п'є, не більше інших - по святах, син - десятикласник, дочка - семикласниця. Родичі чоловіка постійно споюють його щоб спровокувати сварку і поламати сім'ю. Ці спогади знову викликали біль, інтенсивну жестикуляцію руками, підвищену підозрілість навіть до мене. Пообіцявши, що наша розмова конфіденційна, і про неї не буде знати ніхто, хвора погодилась на проведення психотерапевтичної техніки. Але на жаль, наша наступна зустріч була неефективною, бо в пацієнтки знову загострились болі і вона почала пов'язувати це із нашою роботою. Через декілька днів пацієнтка знову вирішила продовжити роботу. Наступні 3 сеанси не були досить ефективними, але радувало те, що хвора все ж наполегливо намагається співпрацювати.
Наступний сеанс вже був ефективний і хвора на справді відчула полегшення в організмі із сторони сома тики, але і психічно вона теж стала врівноваженою. У неї покращувався настрій, перестала обговорювати свої больові відчуття, бути підозрілою, стала неагресивною. Після проведення АТ., рухи руками, ногами, підскакування на кріслі, різкі повороти голови зменшились.
Були проведені інструментальні та лабораторні дослідження, які вказують на покращення фізіологічного стану хворої: регенеративні процеси впливають на епітелізацію виразкової хвороби. Психічний стан також значно покращився, на що вказують проведені після аутотренінгу, тести:
1. Методика Тест вимірювання рівня тривожності" (Дж. Тейлора). Оцінка результатів: рівень тривожності - середній.
2. Методика вибору кольору Люшера. Оцінка результатів: основні психологічні потреби задовольняються, але ще наявні тривожність, стрес і страх в незначній мірі.
Після психокорекційної і психотерапевтичної роботи була проведена оцінка їх ефективності за шкалою Б.Д. Карвасарського.
Випадок №2
Перше знайомство.
Хворий, Гуцуляк І.В., 1979 р.н. прийшов на прийом до лікаря з метою консультації болі в епігастральній області, які "тупо" віддають у лівий бік, що з'являються натще, в основному, вночі і печії, нудоти, іноді, блювоти. Болі з'явилися, коли пацієнт повернувся з-за кордону 5 місяців тому. Зараз приймає медикаментозне лікування, але покращення ще

 
 

Цікаве

Загрузка...