WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Саморегуляція нейрогуморальних процесів в ході психотерапевтичної роботи (у гастроентерологічному відділі районної ЦРЛ) - Дипломна робота

Саморегуляція нейрогуморальних процесів в ході психотерапевтичної роботи (у гастроентерологічному відділі районної ЦРЛ) - Дипломна робота

змінюватипопередній порядок. Він повинен вибирати колір, начебто вперше.
Аналіз результатів.
Перший вибір характеризує бажаний стан, другий - дійсне. У залежності від мети дослідження, можна інтерпритувати результати відповідного тестування.
У результаті тестування одержуємо вісім позицій:
- перша і друга - явна перевага (позначаються + +);
- третя і четрверта - перевага (позначаються х х);
- п'ята і шоста - байдужість до кольору (позначаються -і-і);
- сьома і восьма - антипатія до кольору (позначаються -і).
На підставі аналізу більш 36000 результатів досліджень, М.Люшер дав зразкову характеристику обраних позицій:
- 1-а позиція відображає засоби досягнення мети (наприклад, вибір сильного кольору говорить про намір діяти спокійно, без зайвої напруги);
- 2-а позиція показує мету, до якої прагне випробовуваний;
- 3-а і 4-а позиції характеризують перевагу кольору і відображають відчуття випробовуванимщирої ситуації, у якій він знаходиться, чи ж образдій, що йому підказує ситуація;
- 5-а і 6-а позиції характеризують байдужість до кольору, нейтральне до нього ставлення. Вони як би свідчать, що випробовуваний не зв'язує свій стан, настрій, мотиви з даними кольорами. Однак, у визначеній ситуації, ця позиція може містити резервне трактування кольору, наприклад, синій колір (колір спокою) відкладається тимчасово як невідповідний у даній ситуації;
- 7-а і 8-а позиції характеризують негативне ставлення до кольору, прагнення придушити яку-небуть потребу, мотив, настрій, зображувані даним кольором.
Запис обраних кольорів здійсньється переліком номерів у порядку переваги з указівкою позицій. Наприклад, при виборі червоного, жовтого, синього, сірого, зеленого, фіолетового, коричневого і чорного кольорів записується:
+ + х х - - - -
3 4 1 0 2 5 6 7
Зони(++; ХХ; -------) утворять 4 функціональні групи.
Як відзначалось, одним їз прийомів трактування результатів вибору є оцінка положення основних кольорів. Коли, наприклад, номер 1 і 2 знаходяться поруч (утворюють функціональну групу), підкреслюється їхня загальна риса - суб'єктивна спрямованість "усередину". Спільне положення кольорів номер 2 і 3 вказує на автономність, самостійність у прийнятті рішень, ініціативність. Сполучення кольорів номер 3 і 4 підкреслює спрямованість "ззовні". Сполучення номерів 1 і 4 підсилює представлення залежності випробовуваних від середовища. При сполученні кольорів номер 1 і 3 в одній функціональній групі підкреслюється сприятливий баланс залежності від середовища і суб'єктивної спрямованості і автономності, спрямованості "ззовні" (червоний колір). Сполучення зеленого і жовтого кольорів (номер 2 і 4) розглядається як протиставлення суб'єктивного прагення "усередину", автономності, упертості прагненню "ззовні", залежності від середовища.
Основні кольори, на думку Люшера, символізують наступні психологічні потреби:
- № 1 (синій) - потреба в задоволенні, спокої, стійкої позитивної прихильності;
- № 2 (зелений) - потреба у самоствердженні;
- № 3 (червоний) - потреба активно діяти і домагатись успіху;
- № 4 (жовтий) - потреба і перспективі, надіях на краще, мріях.
Якщо основні кольори знаходяться у 1-й - 5й позиціях, вважається, що ці потреби у відомій мірі задовільняються, якщовони у 6-й - 8-й позиціях, має місце який-небуть конфлікт, тривожність, незадоволеність через несприятливі обставини. Колір, що відкидаєтсья, може розглядатися як джерело стресу. Наприклад,якщо відкидається синій колір - це означає незадоволеність відсутністю спокою, прихильності.
Можливості оцінки працездатностіуході аналізу вибору кольорів М. Люшер враховував, виходячи з наступних посилок.
Зелений колір характеризує гнучкість вольових проявів у складних умовах діяльності, чим забезпечується підтримка працездатності.
Червоний колір характеризує силу волі і почуття задоволеності прагнення до досягнення мети, що також сприяє підтримці працездатності.
Жовтий колір відбиває надії на успіх, спонтанне задоволення від участі в діяльності (іноді без чіткого уявлення її деталей), орієнтацію на подальшу роботу.
Якщо всі ці три кольори подані разом, то ймовірна більш продуктивна діяльність, більш висока працездатність. Якщо ж вони знаходяться у другій половині ряду і розділені один від одного, прогноз менш сприятливий.
Показники тривоги. Якщо основний колір стоїть на 6-му місці, він позначається знаком "-", івсі інші, що знаходяться за ним (7-а, 8-а позиції), позначаються цим же знаком. Варто розглядати кольори, що відкидаються, як причину тривожності, негативного стану.
У тесті Люшера такі випадки додатково позначаються буквою А над номером кольору і знаком - , наприклад:
А А А
1 6 О
Показники компенсації.
При наявності стресу, тривоги (виражається яки-небудь основним кольором, поміщеним на 6-у і 8-у позиції) колір, поставлений на 1-у позицію, розглядається як показник компенсації (компенсуючим мотивом, настроєм, поводженням). У цьому випадку над цифрою, що займає 1-е місце, ставиться буква С. вважається явищем більш-менш нормальним, коли компенсація проходить за рахунок одного з основних кольорів. У той час самфакт наявності показника стресу і компенсації завжди свідчить про недостатню оптимальність стану.
У тих випадках, коли компенсація проходить за рахунок додаткових кольорів, результати тесту трактується як показники негативного стану, негативних мотивів, негативного ставлення до певної ситуації.
Показники інтенсивності тривоги характеризуються по-перше, місцем займаної основними кольорами. Якщо основний колір на6-му місці, цей фактор викликає тривогу, вважається відносно слабким (це відзначається одним знаком оклику); якщо колір у 7-ій позиції, ставляться два знаки оклику (!!); якщо основний колір у 8-ій позиції, ставляться три знаки оклику (!!!). У такий спосіб може бути поставлено до 6 знаків, що характеризують джерела стресу, тривоги, наприколад
! !! !!!
А А А
2 1 4
Подібним чином оцінюються випадки несприятливої компенсації, якщо компенсацією служить який небуть з основних кольорів чи фіолетовий, не ставиться ніяких знаків. Якщо сірий, коричневий або чорний колір займають 3-ю позицію, ставитьсяодин знак оклику, якщо 2-у позицію - два знаки (!!), якщо першу позицію - три знаки (!!!). такимчином їхможе бути шість [16, 220].
2.2. Застосування аутотренінгу та опис результатів
проведених досліджень у роботі з психосоматичними
хворими в гастроентерологічному відділі
Коломийської ЦР.
Десять осіб (експериментальна група) дали згоду на проведення аутотренінгу (за Шульцом), крім того вони дотримувались дієти та приймали медикаменти. Десять осіб (контрольна група) не проходили сесій АТ, а лікувалися лише медикаментозно і дотримувались дієти. Витримавши термін лікування хворих з психосоматичними розладами (21 день), провівши по 10 сесій АТ в експериментальній групі були проведені

 
 

Цікаве

Загрузка...