WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Саморегуляція нейрогуморальних процесів в ході психотерапевтичної роботи (у гастроентерологічному відділі районної ЦРЛ) - Дипломна робота

Саморегуляція нейрогуморальних процесів в ході психотерапевтичної роботи (у гастроентерологічному відділі районної ЦРЛ) - Дипломна робота

чи хочеться вамдосягти більшого?
б) чи чекаєте ви, що з вами щось трапиться?
в) ви шукаєте причину, щоб відкласти вирішення якоїсь справи?
3. а) чи подобається вам робити все швидко, чи часто вибуваєте нетерплячі?
б) чи чекаєте ви, щоб хтось вас підштовхнув до діяльності?
в) чи хвилюють вас події дня коли ви приходите до дому?
4.
а) чи розмовляєте ви швидко і голосно?
б) ви надто категоричні, ви перебиваєте розмову інших людей?
в) ви можете спокійно змиритись з відповіддю "ні"?
5. а) чи швидко вам стає нудно?
б) чи подобається вам нічого не робити?
в) ви зазвичай пристосовуєтесь до бажань інших, а не до своїх власних?
6. а) ви швидко ходите, їсте, п'єте?
б) якщо ви забуваєте щось зробити, ви спокійно ставитесь до цього?
в) ви стримуєте свої почуття?
Аналіз результатів
Заперечні відповіді "ні" не рахуються. Враховуються лише позитивні відповіді "так", 6 балів за кожну відповідь (а), 4 бали за (б), 2 бали за (в).
24-36 балів. Ви дуже легко опиняєтесь у стані стресу, можете хворіти на виразку і розлад кишечнику. Життя з вами - пекло. Ви повинні навчитися розслаблятися і робити це заради своїх друзів, близьких, заради себе.
18-24 бали. Ви не піддатливі до стресового стану. Якщо ж кількість балів наближається до 18, то спробуйте покращити становище за допомогою більш позитивного ставлення до життя.
12-18балів. Ваша пасивність - джерело стресу. Ви доводите своїх родичів до божевілля. Вам потрібно більше довіряти людям, більше поважати себе, розвивати свої хороші якості.
Аутогенне тренування (Метод Шульца) [17, 143]
Запропонована Шульцем методика аутогенного тренування, на відміну від її чисельних модифікацій, вважається класичною. Вона складається з двох технік: АТ-1 та АТ-2.
Техніка АТ-1: Необхідно засвоїти шість вправ, на відпрацювання кожної відводиться 10-15 днів. Перед навчанням клієнтів ознайомлюють з методом. Під час бесіди наголошується, що повторювати подумки формули самонавіювання слідспокійно, без зайвої концентрації уваги та емоційного напруження. Фактично, людина виробляє в себе усталену звичку реагування на ключове слово. Тому результатом засвоєння тихніки є не вміння викликати у ссебе певні відчуття, а "вмикання" бажаних відчуттів за допомогою словесного ключа. Корисно від самого початку ознайомити людину з планом тренувань.
Сеанси самонавіювання проводять 3-4 рази надень. Перші три місяці тривалість кожного сеансу не перевищує 1-3 хвилин, потім час трохи збільшується (АТ-2), але не перевищує півгодини. Бажано раз на тиждень проводити групові заннятя для корекції процесу засвоєння методу.
Сеанси проводять, лежачи або сидячи в позі "кучера".
Вправа 1. Викликання почуття важкості. Подумки повторюють: "Я цілком спокійний" (1 раз); "Моя права (ліва) рука важка" (6 разів); "Я спокійний" (1 раз). Після кількох днівтренування відчуття важкості вруці стає чітким. Потімтак само відчуття важкості викликають в обох руках, або обох ногах, в усьому тілі. Кожне тренування має починатися й закінчуватися формулою "Я спокійний".
Вправа 2. Викликання відчуття тепла. "Я спокійний" (1 раз); "Тіло важке" (1 раз); "Моя права (ліва) рука тепла" (6 разів). Надалі навіюють тепло на іншу руку, ноги, все тіло. Переходять до формули: "Обидві руки теплі... обидві ноги теплі... все тіло тепле". Згодом вправу 1 і 2 об'єднують однією формулою : "Руки та ноги важкі й теплі". Вправа вважається засвоєною тоді, коли відчуття тепла й важкості виникає в тілі автоматично у відповіь на слова.
Вправа 3. Регуляція ритму серцевої діяльності. Вправа починається з формули "Я спокійний". Потім послідовно викликають відчуття важкості й тепла в тілі. Клієнт кладе праву руку на ділянку, де серце, й подумки повторює 5-6 разів: "Моє серце б'ється спокійно, потужно та ритмічно". Вправа вважається засвоєною, якщо вдається впливати на силу й ритм серцевої діяльності.
Вправа 4. регуляція дихання. Формула включає всі попередні навіювання: "Я спокійний... Мої руки важкі і теплі... Моє серце б'ється сильно, спокійно й ритмічно... Я дихаю спокійно, глибоко й рівномірно". Останню фразу повторюються 5-6 разів. Згодом формула скорочується : "Я дихаю спокійно".
Вправа 5. Відчуття прохолоди на чолі. Аналогічна до вправ 105 і формула: "Моє чоло прохолодне".
Під час засвоєння вправ формули можуть скорочуватись: "Спокійний... Важкість... Тепло... Серце і дихання спокійні... Чоло прохолодне".+
Методика "Вибір Кольору" (М. Люшер) [2, 420]
Добре відомо, що вплив кольору може викликати в людини як фізіологічний, так і психологічний ефект. Це обставина давно уже враховується в мистецтві, естетиці, гігієні виробництва. Оскільки емоційне ставлення до кольору може характеризуватися його перевагою, чи байдужістю, чи відмовою від нього, то воно враховується в психодіагностиці.
Закордонні психологи застосовують іноді тест Люшера з метою профорієнтації при підборі кадрів, комплектування виробничих колективів, при рекомендаціях з вибору шлюбних партнерів. Значення кольорів у їхній психологічній інтерпретації визначалися у ході різнобічного обстеження численного контингенту різних випробовуваних.
Характеристика кольорів (за Люшером) містить у собі 4 основних і 4 додаткових кольорів.
Основні кольори:
1) синій - символізує спокій, задоволеність;
2) синьо-зелений - почуття впевненості, наполегливість, іноді упертість;
3) оранжево-червоний - символізує силу вольового зусилля, агресивність, наступальні тенденції, порушення;
4) ясно-жовтий - активність, прагнення до спілкування, експансивність, веселість.
При відсутності конфлікту в оптимальному стані основні кольори повинні займати переважно перші п'ять позицій.
Додаткові кольори:
1) фіолетовий;
2) коричневий;
3) чорний;
4) нульовий (0).
Символізують негативні тенденцції: тривожність, страх, стрес. Значення цих кольорів (як і основних) найбільшою мірою визначається їхнім взаємним розташуванням, розподілом за позицієми, що буде показано нижче.
ІНСТРУКЦІЯ
(для психолога)
Переміщайте кольорові картинки і покладіть колірною поверхнею доверху. Попросіть випробовуваного вибрати з восьми кольорів той, котрий йому більше всього подобається. При цьому потрібно пояснити, що він повинен вибрати в одязі колір як такий, не намагаючись співвіднести його з улюбленим кольором в одязі, кольором очей і т.п. Випробовуваний повинен виділити найбільш приємний колір з восьми. Картку з обраним кольором варто відкласти убік, перевернувши кольоровою стороною донизу. Попросіть вибрати із семи кольорів, що залишились найбільш приємний. Обрану картку варто покласти кольоровим боком донизу праворуч від першої. Повторіть процедуру. Перепишіть номера карток у розкладеному порядку.
Через 2-3 хв. Знову покладете картки кольоровим боком догори і зробіть те ж саме. При цьому поясніть, що випробовуваний не повинен згадувати порядок розкладки у першому виборі і свідомо

 
 

Цікаве

Загрузка...