WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психолого-педагогічні чинники соціальної адаптації молодших школярів - Дипломна робота

Психолого-педагогічні чинники соціальної адаптації молодших школярів - Дипломна робота

вислухати дитину до кінця. І тільки після того, як дитина повністю розповість свій монолог, виправити помилки. Наприкінці гри треба виділити учасників, у яких вийшли оригінальні, грамотні монологи.
Заняття 11
Мета: розвиток довільної уваги, пам'яті, вольової сфери; формування виразних рухів; розвиток комунікативних здібностей.
Інструментарій: музичний супровід, набір карток "Абетка настроїв" (див. додаток).
Хід роботи
1. Гра "ЗАБОРОНЕНИЙ НОМЕР"
На цьому занятті можна повторити гру "Заборонений номер" (докладний опис див. у занятті 10). Якщо діти успішно справляються з цією грою, можна ускладнити її збільшенням "заборонених цифр". Грати у цю гру слід не більш як 3 рази.
2. Гра "ЗАЧАРОВАНІ" (під музику)
Увага! Обираємо того, хто водить, інші вільно розходяться по кімнаті. За командою "Стій!" усі завмирають. Той, хто водить, намагається розсмішити "зачарованого", і, якщо йому це вдається, зачарований приєднується до того, хто водить.
Рекомендації: гра завершується, коли всі учасники "не зачаровані". Виграють найбільш стійкі діти. Гру слід провести не менш ніж на трьох заняттях, щоб діти опанували цю гру й вона стала їм посильною.
3. Гра "ПАСЬЯНС" (із використанням "Абетки настроїв"). Комплекти карток за цією тематикою надруковано в багатьох посібниках і вони є доступними.
Керівник розкладає перед кожною дитиною вертикаль: всі картки з одним і тим самим персонажем, наприклад із кицькою, що має різний настрій. Дитина має розкласти інші картки за настроями, тобто поруч із "веселою кицькою" покласти веселих папугу, рибу, мишу і т. ін. так, щоб по горизонталі були розташовані персонажі з однаковим настроєм, а вертикальні стовпчики утворювали картки з одним і тим самим персонажем.
Рекомендації: під час того як діти виконують цю роботу, треба подивитися, у кого як виходить. Якщо завдання викликає в дитини труднощі, то слід допомогти їй індивідуально, тобто добитися, щоб вона правильно визначала настрій різних тварин. Після того як діти закінчили цю роботу, треба попросити їх назвати ті настрої, які мають персонажі по першій, другій та третій горизонталях. Якщо дітям важко назвати або ж вони неправильно називають настрої персонажів, їх слід виправити й підказати правильну від-повідь. Цю гру можна повторити на наступних заняттях у такому вигляді, поки не буде видно, що діти справляються з нею швидко, без помилок, і правильно називають настрої.
4. Гра "Я НЕ ЗНАЮ!"
Обирають ведучого "Незнайка" - хлопчика або дівчинку. Про що його не спитають, він нічого не знає. Діти починають йому ставити запитання, а він мовчить, розводить руками, тобто за допомогою міміки і жестів показує, що він "нічого не знає", "нічого не бачив".
Рекомендації: якщо дітям важко зобразити свої відповіді, можна з ними обговорити, як це можна показати жестами, наприклад: підняття брів, опу-щення куточків губ, підняття плечей, розведення рук. Після цього пограти у гру кілька разів і подивитися, як діти справляються з цим завданням. Наприкінці гри виділити кращих.
Заняття 12
Мета: розвиток самоконтролю, уважності, вміння розпізнавати та зображати почуття й настрої інших людей.
Інструментарій: набір карток "Абетка настроїв", м'яч, музичний супровід.
Хід роботи
1-2. Ігри "ПАСЬЯНС" та "ЗАЧАРОВАНІ"
У це заняття можна включити повторно ігри "Пасьянс" та "Зачаровані" (докладніше див. заняття 11).
3. Гра "ІМІТАЦІЯ"
Використовується набір карток із "Абетки настроїв". Одного з учасників просять знайти серед карток усіх веселих людей і тварин, іншого - знайти всіх незадоволених і т. ін.
Рекомендації: діти мають уважно роздивитися всіх персонажів, що вира-жають певну емоцію, а потім показати картки зі своїм заданим варіантом. Якщо дитина помиляється, її слід виправити разом з іншими дітьми. Після того як дитина правильно знаходить усіх персонажів, їй можна запропону-вати показати на власному обличчі схожий настрій, дозволяючи при цьому дивитися на відповідні малюнки. Виграє та дитина, яка зробить це краще за всіх. Якщо ж усім дітям важко, то в гру включається керівник і демонструє міміку настроїв. Коли діти навчаться відтворювати настрої за допомогою зорової підказки, можна спробувати виконати те саме завдання за відсутності малюнка, тільки за назвою настрою. З цією грою слід продовжити роботу на наступному занятті, щоб діти опанували її краще.
4. ГРА У М'ЯЧ
Діти вільно рухаються під веселу музику. У ведучого (дитина) в руках м'яч. Він кидає його й кричить: "Тетянка!". Дівчинка з групи на ім'я Тетянка швидко підбігає й ловить м'яч. Вона підкидає м'яч і кричить нове ім'я. Той із дітей, хто загрався й не почув свого імені, стає "глядачем" (вибуває з гри).
Рекомендації: якщо у групі дітей є однакові імена, то їх слід якось змінити на час гри, щоб вони відрізнялися. Цю гру можна включити й у наступні заняття.
Заняття 13
Мета: розвиток сприйняття, уважності, вміння визначати почуття та настрої інших; зняття агресії та страхів.
Інструментарій: набір карток "Абетка настроїв", папір, пензлі, фарби різних кольорів (гуаш).
Хід роботи
1. Гра "ІМІТАЦІЯ"
На цьому занятті треба повторити гру "Імітація" (докладно описана у занятті 12).
2. Гра "КОЛЬОРИ"
Увага! Зараз ведучий буде пропонувати всім гравцям по черзі назвати п'ять предметів одного кольору (блакитного, жовтого, червоного і т. ін.). Так він перебирає різні кольори. Той, хто не зможе за хвилину згадати п'ять предметів названого кольору, вибуває з гри. Повторювати предмети, що вже названі, не дозволяється. Отже, за хвилину ви повинні згадати п'ять предметів того кольору, який вам назве ведучий.
Рекомендації: якщо дитина називає предмет, який аж ніяк не може бути заданого кольору, її необхідно виправити. Достатньо в цю гру зіграти не більш як 4 рази.
3. Гра "ХТО ШВИДШИЙ?"
Для цієї гри використовуються картки "Абетки настроїв". Ведучий роздає кожному з дітей по 6 карток з одним і тим самим персонажем у різних настроях. Потім ведучий називає якийсь настрій, а діти повинні якомога швидше покласти на стіл ту картку, на якій їхній персонаж зображений у названому настрої.
Рекомендації: якщо діти припускаються помилок, їх слід одразу ж виправляти під час гри. Виграє та дитина, яка дала більше правильних відповідей і зробила це швидшеза інших. На наступному занятті можна продовжувати грати з дітьми у цю гру для того, щоб діти навчилися виконувати завдання якомога швидше.
4. Гра "ЛЯПКИ"
До цієї гри слід заздалегідь підготувати чисті аркуші паперу, рідку фарбу (гуаш). Дітям пропонують взяти на пензель трохи фарби того кольору, який їм подобається, хлюпнути "ляпку" на аркуш паперу і скласти аркуш навпіл таким чином, щоб "ляпка" відбилася на чистій половині аркуша. Потім аркуш розгорнути й постаратися зрозуміти, на кого чи на що схожа отримана "ляпка".
Рекомендації: якщо комусь із дітей важко сказати, на що чи на кого схожа "ляпка", можна колективно

 
 

Цікаве

Загрузка...