WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психолого-педагогічні чинники соціальної адаптації молодших школярів - Дипломна робота

Психолого-педагогічні чинники соціальної адаптації молодших школярів - Дипломна робота

розуміння, а й фактичне сприйняття того, що
- у психологічному супроводі відкривається стереотип підведення розвитку дитини під відповідні стандарти. Стандарти використовуються як орієнтири, котрі дають можливість співвідносити розвиток з вимогами системи шкільної освіти до особистості дитини і в такий спосіб отримувати достатньо інформації для оцінювання цього процесу;
- привчання молодшого школяра до дотримання норм і правил поведінки, а також використання в навчанні механізму засвоєння знань через систему наслідування створює небезпеку для дитини стати (зі слів відомого спеціаліста в сфері соціальної педагогіки А.В. Мудрик) "жертвою соціалізації, тобто відзначити дуже однозначно свою позицію на полюсах школи: повна адаптація до соціуму - ігнорування соціального досвіду". Психологічний супровід має допомогти дитині знайти необхідну міру співвідношення прийняття суспільних норм і потреб та самостійної, творчої позиції щодо них.
Психологічний супровід орієнтований на оптимістичну перспективу кожного учня. Така орієнтація має об'єктивні підстави: за різних варіантів розвитку природа наділила кожну дитину потенціалом можливостей, достатніх для її успішної адаптації в соціально-культурному середовищі, і зокрема - в системі шкільної освіти. Були б лише створені адекватні умови і, у разі потреби, грамотно запущені компенсаторні механізми розвитку. Розгортаючись в окресленому ключі, психологічний супровід підтримує вже проявлені здібності і стимулює ще не виявлені сили і навіть приховані здібності, надає дітям допомогу у визначенні навчальних проблем, формуванні соціально прийнятих норм поведінки у спілкуванні з однолітками й дорослими, впливає на їхнє психологічне самопочуття і, отже виводить дитину на оптимальний рівень розвитку.
Для того щоб правильно вибрати методику, адекватну поставлену діагностичному завданню потрібна система роботи практичного психолога по проблемі яку він досліджує.
В нашому випадку соціальна адаптація молодших школярів.
Розглянемо систему роботи практичного психолога.
1етап. Профілактика дезадаптації майбутніх першокласників до школи.
Профілактика має важливе значення, тому що успішно проведена превентивна робота психолога буде сприяти благополучній адаптації дітей.
Ця робота включає:
1. психологічну діагностику готовності дітей до навчання в школі:
- дослідження рівня розвитку пізнавальних процесів;
- рівня самосвідомості;
- мотиваційної готовності;
- соціально-психологічної готовності (уміння спілкуватися у групі ровесників, готовності "грати" соціальну роль школяра).
Ціль: збір даних для консультування батьків майбутніх першокласників, виявлення дітей "групи ризику", планування роботи психолога з дітьми, учителями і батьками.
2. Індивідуальне консультування батьків (якщо необхідно то вчителя) з питань особливостей психічного розвитку дитини, а також рекомендації щодо подальшого розвитку і підготовки до навчання в школі.
3. Систематична участь психолога у заняттях з підготовки дітей до школи: ігри з розвитку спілкування і групі, розвиток пізнавальних процесів.
4. Індивідуальна корекційна робота.
5. Збір картотеки "групи ризику" по дезаптації в першому класі на основі інформації зібраної в процесі психодіагностичного обстеження дитини, бесіди з батьками.
6. Психологічне повідомлення батьків майбутніх першокласників на батьківських зборах з питань вікових особливостей, готовності до школи, проблеми адаптації до школи, спілкування з однокласниками, виховання дітей.
Проведення профілактичних занять з учнями перших класів по програмам: "Психологічна азбука для першокласників" Т.Аржакаєвої і І.Вачкова, "Розвиваюча робота психолога на етапі адаптації дітей до школи" Т.В. Азарової, М.Р. Бітянової.
2 етап. Контроль за процесом адаптації першокласників до школи.
Даний етап роботи необхідно проводити в жовтні-листопаді. Він дає можливість виявити дітей з труднощами в адаптації і завчасно дати їм необхідну психологічну допомогу. Адже від того, настільки дитина адаптується в шкільному житті, залежить і її подальші успіхи в школі, і психологічний комфорт у життя. Особливу увагу психолог приділяє дітям "групи ризику" у відношення дезадаптації.
Контроль адаптації включає:
1. Спостереження психолога.
Ціль: вивчення особливостей учбової роботи і поведінки учнів на уроці і на перерві, особливості взаємовідносин між однокласниками, стиль взаємовідносин між учителем і дітьми.
2. Дослідження процесу адаптації першокласників до школи з допомогою психодіагностичних методик:
- Малюнок "Мій клас";
- Малюнок "Що мені подобається в школі";
- Малюнок "Лісова школа";
- "Кольоровий тест відносин";
- Анкета Н.Г. Лусканової "Рівень шкільної мотивації і адаптації".
3. Індивідуальні бесіди психолога з учителями перших класів.
Ціль: збір інформації про дітей.
4. Виявлення групи учнів, у яких виникли труднощі в процесі адаптації. Таку "контрольну групу" психолог зіставляє по результатах спостереження, дослідження, бесід з учителями. До них відносять учнів з низьким рівнем адаптації або дезадаптації.
5. Повторне анкетування по методиці Н.Г. Лусканової учнів "контрольної групи" для перевірки достовірності отриманих результатів.
6. Зіставлення аналітичного звіту по результатах дослідження проблеми адаптації першокласників до школи.
7. Повідомлення загальних результатів дослідження, та рекомендації учителям і батькам.
3 етап. Дослідження причин труднощів в адаптації у дітей "контрольної групи"
Щоб правильно сформувати корекційну роботу, потрібно оприділити причини труднощів. Такий етап роботи включає в себе поглиблене індивідуальне дослідження розвитку пізнавальних процесів, особистості дитини, її міжособистісних стосунків в сім'ї і в групі ровесників, особливості сімейного виховання.
В цій роботі потрібно використовувати такі методи:
1. Спостереження психолога.
2. Індивідуальна бесіда з дітьми.
3. Анкетування учителів, батьків по методиках:
- Карта адаптації першокласників (заповняє психолог разом з учителем);
- Методика "Експертна оцінка адаптування дитини до школи" Містить дві частини: першу частину заповняє учитель, другу - батьки, в результаті можна оприділити рівень адаптації дитини до школи;
- "Анкета для батьків першокласників".
4. Індивідуальні бесіди з учителями батьками.
5. Індивідуальна діагностика.
5.1. Особливості пізнавальних процесів:
- методика "Десять слів" (дослідження слухової механічної пам'яті, працездатності);
- методика "Запам'ятовування геометричних фігур" (дослідження зорової пам'яті);
- методика "Коректурна проба", "Найди відмінності" (дослідження уваги);
- методика "Назви одним словом", "Четвертий лишній", "Матриці Равена" (серіяА), "Склади картинку", "Узори на кубиках Коса" (дослідження мислення і конструктивної діяльності);
- методика "Графічний диктант" (дослідження слухового сприймання, орієнтування в просторі, вміння

 
 

Цікаве

Загрузка...