WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Аутогенне тренування (метод Шульца), методика «вибір кольору» (М. Люшер) - Реферат

Аутогенне тренування (метод Шульца), методика «вибір кольору» (М. Люшер) - Реферат

(позначаються + +);
- третя і четверта - перевага (позначаються х х);
- п'ята і шоста - байдужність до кольору (позначаються -і-і);
- Сьома і восьма - антипатія до кольору (позначаються -і).
На підставі аналізу більш 36000 результатів досліджень, М.Люшер дав зразкову характеристику обраних позицій:
- 1-а позиція відбиває засоби досягнення мети (наприклад, вибір синього кольору говорить про намір діяти спокійно, без зайвої напруги);
- 2-а позиція показує мету, до якої прагне випробуваний;
- 3-а і 4-а позиції характеризують перевагу кольору і відбивають відчуття випробуваним щирої ситуації, у якій вінзнаходиться, чи ж образ дій, що йому підказує ситуація;
- 5-а і 6-а позиції характеризують байдужність до кольору, нейтральне до нього ставлення. Вони як би свідчать, що випробуваний не зв'язує свій стан, настрій, мотиви з даними кольорами. Однак у визначеній ситуації ця позиція може містити резервне трактування кольору, наприклад, синій колір (колір спокою) відкладається тимчасово як невідповідний у даній ситуації;
- 7-а і 8-а позиції характеризують негативне ставлення до кольору, прагнення придушити яку-небудь потребу, мотив, настрій, відбивані даним кольором.
Запис обраних кольорів здійснюється переліком номерів у порядку переваги з указівкою позицій. Наприклад, при виборі червоного, жов-
того, синього, сірого, зеленого, фіолетового, коричневого і чорного кольорів записується:
+ + х х - - - -
3 4 1 0 2 5 6 7
Зони (++; XX;---------) утворять 4 функціональні групи.
Як відзначалося, одним із прийомів трактування результатів вибору є оцінка положення основних кольорів. Коли, наприклад, номер 1 і 2 (синій і жовтий) знаходяться поруч (утворюють функціональну групу), підкреслюється їхня загальна риса - суб'єктивна спрямованість "усередину". Спільне положення кольорів номер 2 і 3 (зеленого і червоного) вказує на автономність, самостійність у прийнятті рішень, ініціативність. Сполучення кольорів номер 3 і 4 (червоного і жовтого) підкреслює спрямованість "ззовні". Сполучення кольорів номер 1 і 4 (синього і жовтого) підсилює представлення залежності випробуваних від середовища. При сполученні кольорів номер 1 і 3 (синього і червоного) в одній функціональній групі підкреслюється сприятливий баланс залежності від середовища і суб'єктивної спрямованості (синій колір) і автономності, спрямованості "ззовні" (червоний колір). Сполучення зеленого і жовтого кольорів (номер 2 і 4) розглядається як протиставлення суб'єктивного прагнення "усередину", автономності, упертості прагненню "ззовні", залежності від середовища.
Основні кольори, на думку Люшера, символізують наступні психо-логічні потреби:
- № 1 (синій) - потреба в задоволенні, спокої, стійкої позитивної прихильності;
- № 2 (зелений) - потреба у самоствердженні; і № 3 (червоний) - потреба активно діяти і домагатися успіху;
- № 4 (жовтий) - потреба в перспективі, надіях на краще, мріях.
Якщо основні кольори знаходяться у 1-Й-5-Й позиціях, вважається, що ці потреби у відомій мірі задовольняються, якщо вони у б-й-8-й позиціях, має місце який-небудь конфлікт, тривожність, незадоволеність через несприятливі обставини. Колір, що відкидається, може розглядатися як джерело стресу. Наприклад, якщо відкидається синій колір - це означає незадоволеність відсутністю спокою, прихильності.
Можливості оцінки працездатності у ході аналізу вибору кольорів М.Люшер враховував, виходячи з наступних посилок.
Зелений колір характеризує гнучкість вольових проявів у складних умовах діяльності, чим забезпечується підтримка працездатності.
Червоний колір характеризує силу волі і почуття задоволеності прагненням до досягнення мети, що також сприяє підтримці працездатності.
Жовтий колір відбиває надії на успіх, спонтанне задоволення від участі в діяльності (іноді без чіткого усвідомлення її деталей), орієнтацію на подальшу роботу.
Якщо всі ці три кольори подані всі разом, то ймовірна більш про-дуктивна діяльність, більш висока працездатність. Якщо ж вони знахо-дяться у другій половині ряду і розділений друг від друга, прогноз менш сприятливий.
Показники тривоги. Якщо основний колір стоїть на 6-му місці, він позначається знаком -, і всі інші, що знаходяться за ним (7-а - 8-а пози-ції), позначаються цим же знаком. Варто розглядати кольори, що від-кидаються, як причину тривожності, негативного стану.
У тесті Люшера такі випадки додатково позначаються буквою А над номером кольору і знаком -, наприклад:
A A A
1 6 О
Показники компенсації.
При наявності стресу, тривоги (виражається яким-небудь основним кольором, поміщеним на 6-у і 8-у позиції) колір, поставлений на 1-у позицію, розглядається як показник компенсації (компенсуючим моти-вом, настроєм, поводженням). У цьому випадку над цифрою, що займає 1-е місце, ставиться буква С. Вважається явищем більш-менш нормаль-ним, коли компенсація проходить за рахунок одного з основних кольорів. У той же час сам факт наявності показника стресу і компенсації завжди свідчить про недостатню оптимальність стану.
У тих випадках, коли компенсація проходить за рахунок додаткових кольорів, результати тесту трактуються як показники негативного стану, негативних мотивів, негативного ставлення до певної ситуації.
Показники інтенсивності тривоги характеризуються по-перше, місцем займаної основними кольорами. Якщо основний колір на 6-му місці, цей фактор викликає тривогу, вважається відносно слабким (це відзначається одним знаком оклику); якщо колір у 7-ій позиції, ставляться два знаки оклику (!!); якщо основний колір у 8-ій позиції, ставляться
три знаки оклику (!!!). У такий спосіб може бути поставлено до 6 знаків, що характеризують джерела стресу, тривоги, наприклад:
! !! !!!
A A A
2 1 4
Подібним чином оцінюються випадки несприятливої компенсації. Якщо компенсацією служить який-небудь з основних кольорів чи фіолетовий, не ставиться ніяких знаків. Якщо сірий, коричневий або чорний колір займають 3-ю позицію, ставиться один знак оклику, якщо 2-у позицію - два знаки (!!), якщо першу позицію - три знаки (!!!). Таким чином, їх може бути 6.

 
 

Цікаве

Загрузка...