WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Аутогенне тренування (метод Шульца), методика «вибір кольору» (М. Люшер) - Реферат

Аутогенне тренування (метод Шульца), методика «вибір кольору» (М. Люшер) - Реферат


Реферат з психології
Аутогенне тренування (метод Шульца), методика "вибір кольору" (М. Люшер)
АУТОГЕННЕ ТРЕНУВАННЯ (МЕТОД ШУЛЬЦА)
Запропонована Шульцем методика аутогенного тренування, на відміну від її численних модифікацій, вважається класичною. Вона складається з двох технік: АТ-1 та АТ-2.
Техніка АТ-1: Необхідно засвоїти шість вправ, на відпрацювання кожної відводиться 10-15 днів. Перед навчанням клієнтів ознайом-люють з методом. Під час бесіди наголошується, що повторювати подумки формули самонавіювання слід спокійно, без зайвої концентрації уваги та емоційного напруження. Фактично людина виробляє в себе усталену звичку реагування на ключове слово. Тому результатом засвоєння техніки є не вміння викликати у себе певні відчуття, а "вмикання" бажаних відчуттів за допомогою словесного ключа. Корисно від самого початку ознайомити людину з планом тренувань.
Сеанси самонавіювання проводять 3-4 рази на день. Перші три місяці тривалість кожного сеансу не перевищує 1-3 хвилин, потім час трохи збільшується (АТ-2), але не перевищує півгодини. Бажано раз на тиждень проводити групові заняття для корекції процесу засвоєння методу.
Сеанси проводять, лежачи або сидячи в позі "кучера" (голова схи-ляється вперед, кисті та передпліччя на колінах, ноги зручно розставлені).
Вправа 1. Викликання почуття важкості. Подумки повторюють: "Я цілком спокійний" (1 раз); "Моя права (ліва) рука важка" (6 разів); "Я спокійний" (1 раз). Після кількох днів тренування відчуття важкості в руці стає чітким. Потім так само відчуття важкості викликають в обох руках, в обох ногах, в усьому тілі. Кожне тренування має починатися й закінчуватися формулою "Я спокійний".
Вправа 2. Викликання відчуття тепла. "Я спокійний" (1 раз); "Тіло важке" (1 раз), "Моя права (ліва) рука тепла" (6 разів). Надалі навіюють тепло на іншу руку, ноги, все тіло. Переходять до формули: "Обидві руки теплі... обидві ноги теплі... все тіло тепле". Згодом вправу 1 і 2 об'єднають однією формулою: "Руки та ноги важкі й теплі". Вправа вважається засвоєною тоді, коли відчуття тепла й важкості виникає в тілі автоматично у відповідь на слова.
Вправа 3. Регуляція ритму серцевої діяльності. Вправа починаєть-ся з формули "Я спокійний". Потім послідовно викликають відчуття важкості й тепла в тілі. Клієнт кладе праву руку на ділянку, де серце, й подумки повторює 5-6 разів: "Моє серце б'ється спокійно, потужно та ритмічно". Вправа вважається засвоєною, якщо вдається впливати на силу й ритм серцевої діяльності.
Вправа 4. Регуляція дихання. Формула включає всі попередні на-віювання: "Я спокійний... Мої руки важкі й теплі... Моє серце б'ється сильно, спокійно й ритмічно... Я дихаю спокійно, глибоко й рівномір-но". Останню фразу повторюють 5-6 разів. Згодом формула скоро-чується: "Я дихаю спокійно".
Вправа 5. Вплив на органи черевної порожнини. Послідовно активізуються такі самі відчуття, як у вправах 1-4, а потім подумки 5-6 разів повторюють: "Сонячне сплетіння тепле... воно випромінює тепло".
Вправа 6. Відчуття прохолоди на чолі. Аналогічна до вправ 1-5 і формула: "Моє чоло прохолодне".
Під час засвоєння вправ формули можуть скорочуватися: "Спокій-ний... Важкість... Тепло... Серце і дихання спокійні... Сонячне сплетіння тепле... Чоло прохолодне".
МЕТОДИКА "ВИБІР КОЛЬОРУ" (М. ЛЮШЕР)
Методика подана за: Марищук В.Л., Блудов Ю.М., Плахтиенко В.А., Серова Л. Р. Методики психодиагностики в спорте. - М. - 1984.
Добре відомо, що вплив кольору може викликати в людини як фізіологічний, так і психологічний ефект. Це обставина давно уже врахо-вується в мистецтві, естетиці, гігієні виробництва. Оскільки емоційне ставлення до кольору може чи характеризуватися перевагою йоги (вибором), чи байдужністю, чи відмовою від нього (негативною оцін-кою), та воно враховується й у психодіагностиці.
Закордонні психологи застосовують іноді тест Люшера з метою профорієнтації при підборі кадрів, комплектування виробничих колек-тивів, у етнічних, при рекомендаціях з вибору шлюбних партнерів. Значення кольорів у їхній психологічній інтерпретації визначалися у ході різнобічного обстеження численного контингенту різних випро-буваних.
Характеристика кольорів (за Люшером) містить у собі 4 основних і 4 додаткових кольорів.
Основні кольори:
1) синій - символізує спокій, задоволеність;
2) синьо-зелений - почуття впевненості, наполегливість, іноді упертість;
3) оранжево-червоний - символізує силу вольового зусилля, агресивність, наступальні тенденції, порушення;
4) ясно-жовтий - активність, прагнення до спілкування, експансивність, веселість.
При відсутності конфлікту в оптимальному стані основні кольори повинні займати переважно перші п'ять позицій.
Додаткові кольори:
5) фіолетовий;
6) коричневий;
7) чорний;
8) нульовий (0).
Символізують негативні тенденції: тривожність, стрес, страх. Зна-чення цих кольорів (як і основних) найбільшою мірою визначається їхнім взаємним розташуванням, розподілом за позиціями, що буде показано нижче.
ІНСТРУКЦІЯ
(для психолога)
Переміщайте кольорові картки і покладіть колірною поверхнею до-верху. Попросіть випробуваного вибрати з восьми кольорів той, котрий йому більше всього подобається. При цьому потрібно пояснити, що він повинний вибрати в одязі колір як такий, не намагаючись співвіднести його з улюбленим кольором в одязі, кольором очей і т.п. Випробуваний повинен виділити найбільш приємний колір з восьми. Картку з обраним кольором варто відкласти убік, перевернувши кольоровою стороною донизу. Попросіть вибрати із семи кольорів, що залишилися, найбільш приємний. Обрану картку варто покласти кольоровим боком донизу праворуч від першої. Повторіть процедуру. Перепишіть номера карток у розкладеному порядку.
Через 2-3 хв. знову покладете картки кольоровим боком догори і проробіть те ж саме. При цьому поясніть, що випробуваний не повинно згадувати порядок розкладки у першому виборі і свідомо змінювати попередній порядок. Він повинний вибирати колір, начебто вперше.
АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ
Перший вибір характеризує бажаний стан, другий - дійсне. У залежності від мети дослідження, можна інтерпретувати результати відповідного тестування.
У результаті тестування одержуємо вісьмох позицій:
- перша і друга - явна перевага

 
 

Цікаве

Загрузка...