WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Тренінг як психопрофілактичний метод - Реферат

Тренінг як психопрофілактичний метод - Реферат

але усі вони добре знайомі психологам. Перелічимо їх.
1. Установлення контакту з партнером на вербальному і невербальному рівні, вихід
з контакту.
2. Взаємопідтримка і зворотний зв'язок.
3. Вираження і розуміння почуттів у процесі спілкування.
4. Міжособистісні позиції в спілкуванні.
5. Нормативний і ціннісний розвиток групи (групова динаміка).
6. Активне слухання і Я-повідомлення.
7. Спільне прийняття рішень, переговори і конфлікти.
8. Переконуюче поводження, навички аргументування своєї позиції.
Співвіднесемо ті теми, що нам здаються обов'язковими для відпрацьовування на тренінгу, з фазами контакту. У такий спосіб ми визначимо місце кожної теми в ході тренингового процесу (див. табл.).
Скільки і як часто
Оптимальний обсяг ПТ в академічних годинник - від 24 до 40. Оптимальна тривалість робочого дня - від 8 до 10 академічних годин (6 годин у самому крайньому випадку). Зрозуміло, що це може бути реалізовано тільки за умови, що заняття проходять у спеціально відведені дні, більше нічим для учасників не зайняті - канікули, вихідні, звільнені від іншої роботи.
Якщо чесно, то на мій погляд тільки в такі дні і варто проводити тренінгові заняття. Усі ці сполучення з уроками, робочими справами зовсім неефективні. Тим більше що заняття, що триває менш 4 годин, узагалі не має до тренінгу серйозного відношення. Так, "поруч проходило", ілюстрація. Активне навчання припускає занурення в тренінгову реальність, проживання повноцінного досвіду, у которий не підеш от так, за кілька хвилин, і з який не вискочиш на мить, щоб подзвонити чи дати домашнє завдання.
Вищесказане не означає, що не можна проводити невеликі практичні семінари, заняття з елементами групової роботи, коротенькими іграми, вправами. Звичайно, можна. Але це не ПТ і його навчальними можливостями і резервами не володіє.
Ще одне питання: як часто зустрічається група? Якщо заняття короткі (4-5 годин), то бажано щодня чи кілька разів у тиждень. Якщо заняття довгі, 10-вартові, можна зустрічатися раз у тиждень, хоча перші два заняття бажано провести підряд. Справа в тім, що якщо тренер відпускає групу на тиждень, він зобов'язаний "закрити" своїх учасників, відпустити їх із загальним позитивним почуттям, щоб вони могли нормально працювати і жити, згадуючи про тренінг тільки за бажанням, а не в силу актуальної, не вирішеної там проблеми. А це не завжди добре. Працюючи два дні підряд, тренер має можливість розпустити ввечері групу в незавершеному стані. Навряд чи ніч буде доброї для всіх учасників, але для росту, групового й особистісного, це може бути надзвичайно корисно.
Але, повернемося до тем. Ми бачимо, що є теми "одноразові" і як би "розлиті" по всьому тренінговому процесі. Підхід до їхнього відпрацьовування зовсім різний.
Теми, що зустрічаються один раз, відпрацьовуються як цілісний закінчений "шматок" по визначеному сценарії.
Теми другого типу (зворотний зв'язок, підтримка, взаєморозуміння) проходять крізь усі фази контакту, поступово змінюючись, ускладнюючи. Їхнє відпрацьовування істотно залежить від потреб групи, рівня зрілості учасників.
Є ще одна особлива тема - розвиток тренінгової групи, підтримка і формування групової динаміки. У тренінгу спілкування ця задача не виділяється як особлива, тому що робота на групову динаміку не завжди сумісна з відпрацьовуванням навичок спілкування. У ПТ-групах тренер керує динамікою розвитку групи, стимулює ті процеси, що сприяють освоєнню навичок ефективної комунікації (наприклад, нормоформування). У ряді випадків ведучий регулює і контролює ті динамічні процеси, що ведуть групу убік від основної мети. Цій складній проблемі ми обов'язково присвятимо окрему розмову.
Сценарій теми
Як відпрацьовувати теми, що чітко зв'язані з визначеною фазою комунікації (до таким відносяться четверта, шоста і восьма теми)? Для цього може бути використаний пропонований нижче сценарій, що дозволяє учасникам сприйняти тему як щось цілісне, емоційно завершене.
1. Розминка (найкраще - тематична).
2. Діагностика проблеми в ході виконання чи вправи невеликої гри.
3. Теоретичний "шматок": уведення понять, правил, технологій.
4. Відпрацьовування навичок у серії вправ.
5. Узагальнення отриманих навичок у "великій" рольовій грі.
6. Рефлексія (обмін почуттями, аналіз що відбувся, відповіді на питання ведучого).
7. Міжособистісна підтримка, зворотний зв'язок.
Подивимося, як працює ця схема на прикладі такої вузької теми, як "Позиції "зверху", "знизу" і "нарівні" у спілкуванні".
Розминка
Вправа типу "карусель", у ході якого учасники в парах грають невеликі сценки з заданими ролями: квитковий контролер - "заєць", продавець - покупець і т.д. Обмін почуттями в парах і загальному колі. Обговорення що сподобалися і несподобалися ролей.
Діагностична вправа
Учасники (виконуючі роль начальника) по черзі умовляють своїх співробітників вийти вихідного дня на суботник. Дозволяються будь-які прийоми впливу. Коротке обговорення.
Теорія
Уводяться поняття трьох типів прибудов; обговорюються вербальний і невербальний репертуар виконання кожної з них, можливості й обмеження їхнього застосування.
Відпрацьовування
Вправа в трійках, спрямоване на проживання кожним учасником усіх трьох позицій. Обговорення почуттів у трійках, загальний аналіз. Тривалість обговорення в цій вправі максимальна. Пасивні учасники обов'язково стимулюються питаннями.
Узагальнююча гра "Адміністратор готелю"
Хтось з учасників грає адміністратора готелю,у якій немає місць, інші намагаються одержати в ній спальне місце, користаючись однієї з трьох прибудов. Обговорення підсумків.
Загальний аналіз
Стимулювання процесів зворотного зв'язку, самоаналізу. Обмін почуттями. У завершення - вправа на групову згуртованість, що знімає тертя і розбіжності, що виникли в ході роботи над навичками, наприклад "Живі руки".
Така робота, безсумнівно, вимагає багато часу, але завдяки своїй цілісності і завершеності вона дуже ефективна. Вона добре дисциплінує учасників, допомагає їм зосередитися на проживанні визначеного досвіду, оволодінні конкретними навичками.
Психогімнастика в ПТ
У "живому тілі" ПТ, крім конкретних тем і роботи над груповою динамікою, є ще один елемент - психогімнастичні вправи. У тренінгах спілкування вони в більшості випадків виконують підлеглу роль, використовуються як розминку на етапах переходу від однієї теми до іншої для підтримки групової атмосфери.
Найбільше активно психогімнастика звичайно використовується в розминці. Однак, повторимо, у ПТ на ній акценту не робиться. При цьому треба відповідально відноситися до вибору психогімнастичних вправ, тому що багато хто з них надзвичайно енергоємні чи, навпаки, вивільняють величезна кількість групової енергії, що потім може не дозволити групі переключитися на відпрацьовування навичок. На цю тему ми теж поговоримо окремо.
Висновок
Психологічний тренінг - це вправи, атмосфера, особливий стан душі кожного учасника. Але насамперед тренінг - це визначена концепція людських відносин. Концепція, особистісно сприйнята і технологічно утілена ведучим.
При правильній організації і проведення тренінгів навіть мала кількість професіоналів може зробити наше суспільство здоровіше і краще. Давайте ж вирощувати професіоналів.
Список літератури
1. Битянова М.А. Журнал "Перше вересня" №13, 14, 17 2000м
2. В.М. Розин "Психологія: теорія і практика" М. 1998
3. Ємельянов Ю.Н. "Активне соціально-психологічне навчання" Л. 1985
4. Довідник по психології і психотерапії, С-Пб. 2000
5. Макшанов С.И. "Психологія тернинга" С.-Пб. 1997

 
 

Цікаве

Загрузка...