WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Неврози у дітей і підлітків - Курсова робота

Неврози у дітей і підлітків - Курсова робота

більшості випадків можна говорити про невроз родини, припускаючи під цим невротичне захворювання принаймні в 2 членів родини - дитини й одного з батьків.
І матері, і батьки найбільше часто пред'являють скарги на дратівливість, стан внутрішнього занепокоєння, нестерпність очікування (симптоми емоційної лабільності і тривожності). Крім цього, матері скаржаться на підвищену стомлюваність, головні болі при напрузі і стомленні, спазми і болі в області серця, шлунка і кишечнику, відчуття кому в горлі, почервоніння при хвилюванні, підвищення артеріального тиску під час напруг і хвилювань (симптоми вегетосудинної дисфункції). Соматична патологія в кожної третьої матері представлена не тільки вегетосудинною дистонією, але і хронічними тонзилітами і ринітами. У кожного третього батька відзначена патологія з боку шлунково-кишкового тракту у виді гастритів, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, колітів. Звертають на себе увага більш часті, чим у контрольній групі, захворювання шкіри в батьків (невродерміт, екзема, псоріаз). Як правило, вони зустрічаються в осіб стенічних, сексуально незадоволених, стримуючих зовнішні прояви почуттів та знімаючих внутрішню напругу у вигляді неконтрольовано виникаючих приступів розчісування до відчуття болю.
2.4 Відносини в родині та особливості виховання
Основна проблема батьків складається в невмінні забезпечити емоційно рівні, взаємоприйняті, гнучкі і безпосередні відносини внаслідок несприятливих змін їхньої особистості, головним чином низького ступеня самоприйняття і тісно зв'язаного з цим почуття взаємної недовіри. Часто має місце афективно-насторожене сприйняття дій партнера в шлюбі неусвідомлено мотивовано униканням переживань, що травмують, у ще більшому ступені понижуючих почуття власного достоїнства і самоприйняття. Таким чином, афективна сторожкість, що нерідко виявляється тривожно, лежить в основі почуття недовіри батьків друг до друга, будучи одним з виражень їхнього невротичного типу реагування. У ряді випадків недовіра обумовлена гіперсоціалізованими і паранойяльними рисами особистості батьків, коли вони надходять надто формально і принципово, не враховують вимоги моменту, занадто нетерпимі до слабостей і помилок один одного.
Недовіра батьків, як сплав афекту, характеру і ситуації, поширюється на відносини з дітьми, вступаючи в протиріччя з почуттям власного достоїнства, що формується в них, і самоповаги, що сприяє виникненню відповідних напружених відносин. Таким чином, конфлікт батьків з дітьми у першу чергу зумовлений несприятливими змінами особистості самих батьків та їхнім невротичним станом, схованими або явними розбіжностями між ними. Конфліктні ситуації нерідко драматично представлені в неповних родинах, де мати не приймає хлопчиків через небажані, з її точки зору, спільні риси з батьком. Усі помисли таких матерів спрямовані на недопущення зустрічей дитини і батька. Одна мати так висловилася про свого сина: "Я маю вічний портрет колишнього чоловіка перед собою".
Унаслідок своїх розбіжностей і особистісних особливостей батьки також не можуть вчасно й узгоджено адаптуватися до дитини, що вимагає індивідуального, емоційно щадного, терплячого довірчого відношення. У результаті в дитини виникають емоційні порушення, що створюють певні перешкоди для наступної адаптації у відносинах з батьками, що реагують на це афективним і суперечливим образом, ще більш не погоджуючись у думці один з одним. Так виникає патологічне коло порушених сімейних відносин.
Іншою немаловажною обставиною появи афективного відгуку дітей на характерологічно і невротично спровоковані вимоги є їхня невідповідність фактичному поводженню батьків. Це ілюструється прикладами, коли афективно-хитливі та егоцентричні батьки самі влаштовують істерики при незадоволенні дитиною їхніх капризів і у той же час жадають від неї слухняності і помірності в бажаннях; коли вони лякають дітей усілякими наслідками невиконання їхніх вимог і в той же час очікують від них впевненості в собі; коли батьки постійно спізнюються на прийом, але жадають від дитини педантичного дотримання режиму дня; коли мати скаржиться на нестриманість сина і постійно перебиває лікаря; коли батьки глухі до прохань дітей, але нетерпимі до їхньої упертості і т.д. У всіх цих випадках батьки "не помічають" у себе тих особливостей характеру і поводження, на появу яких у дитини реагують болісно. Більш того, вони проектують на дітей свої проблеми і переживають їх згодом разом з ними. Деяких батьків, особливо матерів, лякає в дитині не стільки відмінність від інших дітей, скільки те, що він відтворює їхні власні проблеми дитинства, з якими вони самі не справилися у свій час. Усвідомлення подібного взаємозв'язку і поява почуття провини є не тільки мотивом звертання за допомогою до лікаря, але і причиною переходу батьків в іншу крайність, коли вони йдуть в усьому назустріч дитині. Остання при цьому своїм афектом страху тримає батьків у якості своєрідних "заручників", компенсуючи багато з крайностей їх попереднього підходу. Подібна нестійкість та непослідовність батьків типові для досліджуваних родин дітей з неврозами.
Довгостроково існуючі і нерозв'язні проблеми взаємин батьків і дітей приведуть до емоційного стомлення і наростаючого почуття занепокоєння по обидва боки, підвищенню рівня збудливості при спілкуванні, коли "разом тісно, нарізно нудно". Це звичайно ті ситуації, при яких дитина і дорослий член родини відносно спокійні наодинці, але швидко збуджуються разом, особливо при включенні третього обличчя. Тоді вся група стає некерованою, а відповідальність за це зрештою несе одна дитина. Звичайно батьки в таких випадках скаржаться на підвищену збудливість дітей, але з'ясовується, що вона виявляється тільки вдома й відсутня у дитячих установах. Подібний дисонанс говорить про проблеми сімейних відносин і емоційний дискомфорт дитини в родині, що підлягає не глушінню за допомогою транквілізуючих засобів, а уважному розгляду і психотерапевтичному впливу на родину в цілому.
Розглянуті особливості відносин у родинах дітей з неврозами можуть бути згруповані в такий спосіб:
1) побудова відносин у шлюбі по типу невротично мотивованого взаємодоповнення при реальному контрасті рис характеру батьків;
2) особистісні зміни в батьків, а такожневроз в одного з них, що передує виникненню неврозу в дитини;
3) інверсія подружніх і батьківських ролей;
4) утворення емоційно відособлених діад і блокування одного з членів родини;
5) тревожно-депримірованна емоційна атмосфера в родині;
6) підвищена емоційна збудливість і непродуктивні напруження в процесі спілкування в родині;
7) використання одного з членів родини в ролі "козла відпущення".
Якщо небажаність дитини частіше зустрічається в молодих батьків із ще не сформованим почуттям материнства і батьківства, то неприйняття індивідуальності дитини властиве більш "літнім" батькам, що мають домінантні, тривожно-недовірливі і гіперсоціалізовані риси характеру. Якщо молоді батьки прагнуть якомога раніше віддати дитину в ясла чи передоручити його своїм батькам, то "літні" батьки, навпаки, прагнуть ізолювати його від

 
 

Цікаве

Загрузка...