WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Будова тіла і характер людини. Е.Кречмер (1888 — 1964) - Реферат

Будова тіла і характер людини. Е.Кречмер (1888 — 1964) - Реферат

виражено найбільш повно. Особливо слід підкреслити зауваження дослідника, що ключ до шизофренічного внутрішнього життя є одночасно ключем (до того ж не єдиним) до великих сфер нормальних людських почувань і вчинків. Про внутрішнє життя представників шизоїдних темпера-ментів можна отримати цілісне уявлення із автобіографій обдарованих, ви-сокоосвічених осіб, із тих об'єктивно-психологічних документів, які залишенігеніями цього людського типу.
Якщо циклоїдний тип проносить через усі маніакально-депресивні коливання основні симптоми своїх темпераментів від колиски до могили, у шизоїдної особистості її особливості виявляються лише в певний період життя. Після короткого розквіту психічних якостей у дитинстві шизоїди далі переживають надлом особистості в період статевого дозрівання. Для психології геніальної творчості такий розквіт продуктивності та несподіване її припинення е досить показовими.
Шизоїдні якості характеру становлять своєрідний набір. Кречмер поділяє ці риси на три групи :
1) не схильний до спілкування, тихий, стриманий, серйозний;
2) сором'язливий, боязкий, чутливий, сентиментальний, нервовий, збудливий; любить книги і природу;
3) слухняний, добродушний, чесний, байдужий, тупий.
Та більшість шизоїдів мають не тільки надмірну чутливість або хо-лодність, але й різні їх комбінації. У шизоїдів також фіксується або абсо-лютна відсутність спілкування, або ж спілкування дуже вибіркове.
Дуже яскравий приклад шизоїдної установки наводить Кречмер постаттю Робесп'єра. Це сором'язливість, іронія, похмурість і жорстокість. Шизоїда цікавить не пристрасний, палкий природний потяг до жінки, а екстаз. Вони шукають не гарну дівчину, а жінку взагалі, "абсолютну" жінку, релігію, мистецтво - в одній істоті. Поляризація набуває значної гостроти: або "свята", або "мегера" - без середини.
Інша соціальна установка - поверхове спілкування, розсудлива діловитість, суворий господар, холодний фанатик, іронічна натура. Шизоїд не розчиняється в середовищі, постає різка антитеза: "Я" і "зовнішній світ". Постійний самоаналіз. Такі люди, як Гельдерлін, Стріндберг, Тассо, Мікельанджело, носять у собі постійний душевний конфлікт, їхнє життя - ланцюг трагедій. Вони просто мають талант до трагічного.
Циклотимік не в змозі загострювати ситуацію, якщо вона трагічна, він пристосовується до світу, а світ - до нього. Йому властиві наміри "ощасливити інших, потяг до вдосконалення світу. Тут же спостерігається альтруїстична самопожертва "високого стилю" - на користь загальних ідеалів.
Кречмер при цьому тонко зауважує про недоречність поведінки людей шизотимічного і циклотимічного характеру. Тонким шизотимікам здається брутальністю сміх з приводу тих ситуацій, де шизотимік виявляє урочистий пафос або мрійливу елегійність. Звичайна людина почуває себе більш ком-фортно з циклотиміком, ніж із шизотиміком.
Шизоїдна емоційна холодність при несприятливих конституційних спо-лученнях може призводити до негативних учинків, виявляючи на цій основі навіть найжорстокіші злочинні натури.
Циклоїдні темпераменти перебувають між "швидко" і "повільно", шизоідні - між "тягуче" і "поривчасто", в чому Кречмер убачає певну міру відповідності щодо взаємодії мислення та афективної сфери.
Кречмер зауважує, що не ставить перед собою як основне завдання опис психології шизофреніків. Його цікавить найбільше проблема шизофренії у зв'язку з загальним біологічним ученням про темперамент.
На думку Кречмера, в реальному житті існують і такі типи, про які наука ще нічого не знає. Автор наводить значну кількість конкретних прикладів для ілюстрації своєї теоретичної частини. Головну увагу він приділяє типам темпераменту і цим порушує чіткість категоріального визначення стосовно типів характеру та особистості.
Кречмер робить підсумок щодо характеристики звичайних "середніх" людей - як циклотиміків, так і шизотиміків. Він аналізує "балакучо-веселих", "спокійних гумористів", "тихих, душевних людей", "безтурботних любителів життя", "енергійних практиків". Це риси циклотиміка. Тонко чутливі "аристократи", "чужі у світі ідеалісти", холодні владні натури та егоїсти, нарешті, "сухі й паралітичні" - це риси шизотиміка.
Узагальнюючи уявлення про співвідношення фізичних та психічних характеристик окремих темпераментальних типів, Кречмер указує, що фізична характеристика астеніків досить відома. Це люди худорляві, але не низькі. У загострених випадках вони дуже тонкі, з малокров'яною шкірою, вузькими плечима, слаборозвиненими м'язами. Груди малі порівняно зі стегнами. Навіть виконуючи велику фізичну роботу, вони не схильні наро-щувати свою мускулатуру. Кречмер зазначає у них настання передчасної старості. Жінки-астеніки за своїм габітусом схожі на чоловіків, можуть бути низькорослі. Астенічний тип має схильність до шизофренії. Причому таке захворювання настає звичайно в період статевого дозрівання.
Шизотимічний тип, який об'єднує людей здорових і хворих, має риси аутизму, підкреслено внутрішнього життя з пануванням принципів по-ведінки, які чужі дійсності. Звідси дивацтва, ідеалізм, романтизм, схильність до іронії, сарказму, моралізування, фанатизму.
Фізична характеристика пікніків - це, насамперед, сильно розвинені голова, груди, живіт. У них невисока фігура, м'яке широке обличчя, коротка шия, поважний живіт, грудна клітка розширюється донизу. Плечовий пояс піднято догори. Трофічний центр міститься посередині тулуба. Мають схильність до ожиріння, при цьому ноги можуть бути вражаюче тонкими. З віком і психічними фазами спостерігається зміна ваги. Найповнішого вира-ження цей тип досягає близько 30 - 40 років. У жінок жир найбільше скуп-чується на грудях і стегнах.
Циклотимічний тип демонструє злиття із зовнішнім світом і су-часністю, прагне до спілкування, привітний, безпосередній. Буває то веселий та ініціативний, то споглядальний та меланхолійний.
Атлетичний тип має сильно розвинений скелет, мускулатуру, широкі розгорнуті плечі, пружний живіт. Міцна голова сидить на довгій шиї. Зріст вище середнього. У жінок атлетична будова тіла справляє враження дещо грубої та масивної. Атлетичний тип виявляє схильність (як і астенічний) до шизофренії.
Кречмер резюмує співвідношення між будовою тіла і психічними яко-стями таким чином: душевні задатки маніакально-депресивних хворих більш властиві пікнічному типу будови тіла. Душевні задатки шизофреніків пов'язані з астенічною та атлетичною будовою.
Узагальнення, які робить Кречмер щодо відношення між здоровими і хворими людьми, вказує на відсутність у типових представників принципо-вих

 
 

Цікаве

Загрузка...