WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психічні розлади при синдромі набутого імундефіциту (СНІД) - Реферат

Психічні розлади при синдромі набутого імундефіциту (СНІД) - Реферат

психозів.
При прогресуванні захворювання приблизно в 40% хворих розвивається органічна поразка головного мозку, що проявляється зниженням пам'яті, труднощамизосередження, апатією, явищами фізичної й психічної астенії. У хворих звужується коло спілкування, з'являється постійна сонливість (летаргія), що прогресують головні болі. Ці прояви психоорганического синдрому з'являються часто задовго до розвитку манифестных ознак Віл-інфекції - лихоманка, рясні нічні поти, діарея, лимфаденопатия, пневмонія й т.д. В 40% випадків першою ознакою Спида буває депресія. Часто саме із приводу депресивних порушень хворі звертаються в психіатричні установи, де в них і виявляються ознаки Спида.
Уже на доманифестных етапах захворювання зустрічаються афазія, когнітивні порушення, інтелектуальне зниження. На початку захворювання вони мало виражені й можуть бути виявлені тільки нейропси-хологическими тестами в динаміку. На віддалених етапах захворювання розвивається деменція, можливі делириозные психози.
Ведучими в рамках органічної поразки головного мозку є афективні порушення, серед яких переважають тривога й депресія. Тривога супроводжується ажитацією, панікою, анорекцией, безсонням, ідеями самозвинувачення або почуттям безвихідності й гніву, спрямованого на лікарів і пов'язаного з їх беспомощьностью в плані лікування захворювання. Це особливо характерно для хворих, що перебувають на тривалому лікуванні в стаціонарі. Нерідко відзначаються суицидальные думки, виражені іпохондричні тенденції.
Досить характерні обсессивно-компульсивные розладу. Вони виникають або як реакція на хворобу, або на тлі депресії. Відзначаються багатогодинні обстеження свого тіла в пошуках специфічної висипки або підозрілих плям, постійні думки про смерть, самий процес умирання, нав'язливі спогади про сексуальних партнерів, від яких могло відбутися зараження. Нав'язливі побоювання стосуються й можливості випадкового зараження родичів побутовим шляхом. Описано випадки гомофобии й венерофобии.
Описано випадки шизофреноподобных, гострих параноидных і депресивних психозів, стійкі гипоманиакальные й маніакальні стани, делириозные порушення. Подібні психотические стани можуть тривати роками й безпосередньо передують ознакам органічної поразки головного мозку, так характерного для Спида. У зв'язку із цим цілком обґрунтовано піднімається питання про проведення спеціальних аналізів на СНІД у психіатричних клініках при наявності аналогічних психотических розладів у хворих із групи ризику.
Розвиток органічної поразки головного мозку протягом декількох тижнів або місяців закінчується розвитком слабоумства із психомоторною ретардацією, судорожними припадками, мутизмом, порушеннями свідомості, нетриманням сили й калу, комою.
Багато психопатологічних розладів Спида по змісту схожі на переживання хворих онкологічними захворюваннями в термінальній стадії. Це дозволяє говорити про універсальність психопатологічного реагування при важкому й невиліковному захворюванні.
Плин і прогноз. У цей час захворювання Спидом уважається невиліковним і фатальним. Середня тривалість життя хворих Спидом від 6 місяців до 1 року. Деякі хворі після виявлення в них клінічних ознак захворювання Спидом живуть 5 років і більше.
Причиною смерті при Спиде є важкі органічні поразки головного мозку, що розвиваються при цьому саркоми або інші злоякісні пухлини, а також різні соматичні захворювання, зокрема, двостороння пневмонія, як найбільш часта причина смерті хворих Спидом.
Судово-психіатрична оцінка. Вич-инфицированные особи являють собою рідкість серед усього контингенту осіб, що піддаються судово-психіатричному огляду, що зв'язано винятково з поки щодо невеликою часткою Спида в структурі загальної захворюваності.
Судово-психіатричний висновок відносно даної категорії осіб, так само як і взагалі при судово-психіатричній експертизі, повинне ґрунтуватися насамперед на встановленні нозологической сутності захворювання (у цьому випадку Віл-інфекція), визначенні його клінічної форми, типу плину й ступеня виразності наявних психічних порушень.
Клінічно виражене слабоумство звичайно не викликає сумнівів при його клінічній кваліфікації й визнанні цієї особи несамовитим. Однак варто враховувати, що в цих випадках у хворих нерідко зберігаються звичні стереотипні форми поводження, у зв'язку із чим ці особи можуть зовні робити враження досить сохранных. Тільки більше поглиблене клінічне обстеження виявляє за цим значне порушення розумової діяльності й критики, які позбавляли дану особу здатності усвідомлювати фактичний характер своїх дій або керувати ними при здійсненні протиправних дій.
При нашаруванні різних додаткових вредностей у Вич-инфицированных часто виникають різні по своїй клінічній структурі й глибині стану декомпенсації аж до психотических станів. При констатації психотических станів у період здійснення інкримінованих їм діянь ці особи також повинні визнаватися несамовитими.
Однак частіше Вич-инфицированные особи не втрачають здатності усвідомлювати фактичний характер своїх дій і керувати ними, у зв'язку із чим вони зізнаються осудними. Це особи із психопатоподобными розладами, з эпилептиформными синдромами, незначними змінами особистості по психоорганическому типі.
Варто враховувати роль додаткових екзогенних вредностей (психогении, інфекційні й простудні захворювання й т.д.), які впливають не тільки на всю клінічну картину ВИЧ інфекції, але й на психопатологічні її прояви. У зв'язку із цим психічний стан Вич-инфицированных осіб нестабільно, відрізняється надзвичайною лабільністю, і експертний висновок при судово-психіатричному огляді того самого особи на різних етапах розвитку Віл-інфекції може бути різним. Це зв'язано не тільки з розвитком психотических станів, але й з можливою зміною ступеня виразності багатьох інших психопатологічних синдромів захворювання.
Значна афективна нестійкість, психічна інертність із концентрацією на негативно пофарбованих переживаннях, вегетативно-судинна лабільність є причиною виникнення в цих осіб у ситуації, що психогенно-травмирует, реактивних станів, які можуть приймати затяжний плин. У цих випадках можливі різні сполучення психогенних і органічних психопатологічних проявів. В одних випадках під впливом психічної травми загострюються й заглиблюються симптоми психоорганического дефекту особистості, в інші - психогенна реакція приймає форму органічних симптомів, у третіх - психогенна реакція маскує психоорганический дефект, що виявляється тільки після згладжування реактивних нашарувань. У цих випадках для більше точної експертної кваліфікації рекомендується не вирішувати діагностичних і експертних питань при первинному огляді, а направляти хворих на примусове лікування до згладжування психогенних нашарувань і вже після цього вирішувати діагностичні й експертні питання.

 
 

Цікаве

Загрузка...