WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психічні розлади при синдромі набутого імундефіциту (СНІД) - Реферат

Психічні розлади при синдромі набутого імундефіциту (СНІД) - Реферат


Реферат на тему:
Психічні розлади при синдромі
набутого імундефіциту (СНІД)
Синдром набутого імундефіциту (СНІД) уперше був описаний в Атланті (США) в 1981 р. З тих пор спостерігається катастрофічний ріст захворюваності з так званим подвоєнням чисельності захворілих кожні 6 місяців. У цей час це захворювання зареєстроване в 140 країнах миру всіх континентів. По даним Міністерства охорони здоров'я РФ, в 1996 р. на території Росії зареєстровано 2,5 тисячі Вич-инфицированных хворих, до 2000 р. очікується збільшення числа хворих до 800 тисяч.
Епідеміологія. СНІД - це захворювання, що передається повільним ретровирусом (Т-клеточный лимфотрофический вірус), що володіє лимфотропными й нейротропными властивостями й, отже, може безпосередньо вражати нервову систему, викликаючи різноманітні неврологічні (миелопатия, невропатія) і психічні (афективні й психопатоподобные порушення, деменція, психози). Вірус (ВИЧ) виявляється в крові, спермі, сльозах, цервикальных і вагінальних виділеннях, слині й спинномозковій рідині, грудному молоці захворілих і носіїв.
В інфікованих осіб у сироватці крові формуються й визначаються антитіла до вірусу ВИЧ. Такі особи вважаються серопозитивными. Не у всіх серопозитивных по Віл-вірусі осіб розвивається СНІД, але вони становлять групу ризику по можливому розвитку в них цього захворювання. Так, в Африці за деяким даними уражено вірусом Спида близько 25% населення, однак у більшості з них клінічних ознак захворювання Спидом не виявляється. Лише в 35% серопозитивных осіб розвивається СНІД.
Період часу між інфікуванням і виникненням антитіл (так званий інкубаційний період) може тривати від декількох місяців до декількох років.
Співвідношення серопозитивных по вірусі Спида чоловіків і жінок становить в Африці 1:1, у США - 15:1. У цей час число страждаючих Спидом жінок становить 6-7% загального чиста хворих.
Вірус передається від людини до людини через рідинні середовища організму (наприклад, сперма, кров), при внутрішньовенних ін'єкціях, оперативних втручаннях, при переливанні крові, що містить ВИЧ (2%), при вагітності й родах, не виключене зараження через грудне молоко. Описано випадки інфікування при трансплантації органа від хворого Спидом і при искуственном заплідненні від інфікованого донора. Переконливих даних об передачі вірусу Спида побутовим (через слину, їжу) і повітряно^-краплинним шляхом поки не отримано. Члени родини Вич-инфицированных осіб і медичних працівників не дивуються Спидом при дотриманні мер обережності.
Традиційно групою високого ризику по зараженню Спидом є гомосексуалісти, бисексуалы, у яких зараження відбувається через мікротравми слизової прямої кишки, що виникають при анальних полових зносинах, а також наркомани із внутрішньовенним способом введення наркотичних засобів.
Для чоловіків найбільш частим шляхом зараження є гомосексуальні полові контакти (від 70 до 80%). Зараження чоловіків шляхом гетеросексуального контакту рідкі, не більше 1% випадків, оскільки в цих випадках частіше відбувається передача вірусу від чоловіка до жінки, а не навпаки.
З жінок найбільше часто занедужують наркоманки, що використають внутрішньовенний спосіб введення наркотику, і повії.
Новонароджені діти заражаються через плаценту від інфікованих матерів. Ризик народження ураженого Спидом дитини від матері-носительки вірусу становить 30-50%.
Неврологічні розлади. Розвиток Віл-інфекції приводить до формування дифузійної энцефалопатии, подострого енцефаліту, менінгіту, менингеальной і церебральної лімфоми, церебральної геморрагии, церебрального артериита, які в 80% випадків підтверджуються на розкритті. На віддалених етапах розвивається атрофія мозку, збільшення желудочков і вакуолизация білої речовини мозку. У спинномозковій рідині виявляється незначний плеоцитоз, підвищення білка й зниження глюкози. При комп'ютерній томографії визначається загальна церебральна атрофія.
При посмертних дослідженнях виявляються ядерні гігантські клітини мозку, множинні невеликі ділянки запалення в сірій речовині мозку, вакуольна миелопатия спинного мозку, церебральні лімфоми.
Психічні порушення. Серед розвиваються при Спиде психічних розладів виділяють психічні розлади, пов'язані з реакцією особистості на факт захворювання Спидом, і психічні розлади в результаті органічної поразки головного мозку.
Реакція на хворобу проявляється по-різному й залежить не тільки від інтенсивності загрози життю, але й від природи індивідуальної біологічної відповідної реакції. У кожному разі факт наявності невиліковного захворювання є видом вираженого психологічного стресу.
Першою психологічною проблемою, з якої зіштовхуються хворі Спидом, є їхня соціальна ізоляція. У них розпадаються родини, від них відмовляються родичі й друзі, їх часто необґрунтовано звільняють із роботи. Навіть у лікарні в спеціалізованому відділенні вони почувають "стіну" між собою й навколишніми: лікарі й медичний персонал розмовляють із ними на відстані витягнутої руки, намагаються до них не доторкатися, іноді відверто виражають їм свою бридливість, відмовляються виконувати необхідні їм медичні маніпуляції.
Незважаючи на наявність у багатьох країнах законів, що захищають хворих Спидом, на практиці вони не виконуються. Особливо тяжке положення Вич-инфицированных дітей. Їх виключають зі шкіл, позбавляють спілкування з однолітками. Все це викликає у хворих Спидом негативну реакцію, приводить до розвитку реактивних психічних розладів і може обумовлювати здійснення ними різних асоціальних учинків.
Психологічний стрес від наявності невиліковного захворювання, внутрісімейні, интерперсональные й соціальні проблеми при наявності у хворих різної виразності неврологічних і психічних порушень надзвичайно ускладнюють їхнє життя. Саме із цим зв'язують високу частоту суїцидів серед них.
Поряд із проблемами соціальної ізоляції не менш значимими в плані формування реактивних психічних розладів є й проблеми, пов'язані з невиліковною хворобою, що розвивається, і тривалістю життя, що залишилося. Робота й фінансові проблеми внаслідок змушеної незайнятості займають друге по важливості місце. Численні дослідження показують, що задоволення хворими соціальною підтримкою корелює зі станом їхнього психічного статусу й суб'єктивною оцінкою свого здоров'я. У зв'язку із цим завданням лікарів, психологів і соціальних працівників є залучення в реабілітаційну програму всіх захворілих, незалежно від стадії хвороби й можливого її результату.
Психічні розлади, пов'язані з реакцією особистості на хворобу, відрізняються атипичностыо внаслідок органічної поразки, що одночасно розвивається, головного мозку. До них відносять реактивні стани широкого діапазону: від психологічної дезорганізації й афективних і особистісних розладів до істеричних, іпохондричних і параноидных

 
 

Цікаве

Загрузка...