WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Особливості розвитку пам'яті - Реферат

Особливості розвитку пам'яті - Реферат

температурах (-270°), при яких настає явище надпровідності.
Інший приклад. Усім відомий ще зі школи фізичний закон: при нагріванні тіла розширюються, а при охолодженні - стискуються. Але згадаєте: скляні банки з водою на морозі тріскаються. При охолодженні вода замерзає і розширюється (!) на 9%.
Що таке граничні умови або область застосування! Це місце, час, точний перелік предметів або людей; температура, тиск, навколишнє середовище, відносини між об'єктами і суб'єктами - словом, умови, при яких тільки і виконується дане судження, закон або правило.
Наприклад, твердження: "Дощ сприятливий для городу" і "Дощ не сприятливий для городу" несумісні для того самого городу в те саме час і в тому самому відношенні. І сумісні для різних городів або для одного городу, але в різних відносинах. Перше твердження справедливе для тих городів, що страждають від посухи, а друге для тих, котрі страждають від зволоження.
Або така ситуація: для того самого городу дощ може бути сприятливий, тому що зволожить грядки, і не сприятливий, тому що може викликати спалах хвороб. Це приклад того, коли два протилежних твердження бувають не вірні для одних обставин або відносин ібувають вірні для Інших обставин і відносин. Тому, наприклад, в описі ліків вказуються умови його застосування, протипоказання, взаємодія з іншими лікарськими засобами і побічні дії.
При формулюванні правил, указівок, інструкцій, законів необхідно чітко вказувати границі областей їхнього застосування. Це робиться рідко. Але ще рідше при формулюванні законів вказується, коли він не виконується.
Відзначимо, що правило ідентичності умов справедливо у нашій життєвій практиці - коли ми даємо або застосовуємо поради, інструкції, указівки, правила і т.п.
При формулюванні правил, указівок, тверджень, інструкцій, законів як об'єктивних (фізичних), так і суб'єктивних, наприклад соціальних, необхідно чітко вказувати границі областей, умови і час їхнього застосування.
На практиці це робиться вкрай рідко, зокрема тому, що важко. Що ж робити, якщо область дії твердження або розпорядження не зазначене? Довідатися: "При яких умовах працює ваше твердження, а при яких вже не працює? По яких параметрах умови збігаються, по яким не збігаються? На які об'єкти поширюється цей закон, а на які не поширюється? Для кого він написаний?" Іншим способом точного формулювання законів є вказівка, коли і де він не виконується. Наприклад, відомо, що треба щоранку ретельно чистити зуби, однак виконання цього правила може нанести шкоду маленьким дітям, оскільки емаль на їхніх зубах ще тонка.
Дуже важливо простежити, чи правильно зрозумілий закон і чи правильно він застосовується. От приклад:
" Біжить Заєць. Назустріч Лисиця:
- Ти куди, Зайчику-побігайчику?
- Ти не чула, Лев закон видав - у кого п'ять лап, зайву відрізати будуть, щоб бігати не заважала.
- Гарний закон, але в тебе ж чотири лапи!
- А ти знаєш, хто закон виконувати буде?
- Хто?
- Осел! Він спочатку відрізає, а потім перераховує".
Лев зробив три помилки: взяв у свою команду дурня, погано сформулював наказ і не перевірив, як виконується наказ, думаючи, що усі думають так само, як і він. Часто навмисне не робиться перевірка виконання законів.
Пасажир запитує:
- Чи вистачить пального до Москви? І одержує відповідь:
Так. Але якщо не вистачить, то тільки трішки-трішки. Ситуація перша: так вам відповідає шофер таксі. Ситуація друга: так вам відповідає стюардеса!
На закінчення наведемо одну притчу.
Один премудрий осел возив сіль. Шлях його пролягав через ріку. Один раз він зупинився на середині ріки, щоб угамувати спрагу Пив він довго і відчув, що його ноша полегшала. Так він став робити завжди. Але один раз на нього навантажили тюки бавовни і старий прийом у нових обставинах перестав працювати.
Способи формулювань визначень Завдання:Показати предмет або його зображення й одночасного вимовити його назву.
Показують і говорять: "Це книга", "Ця рослина називається кактус", "Цей прилад називається спінтарископ, він робить видимими космічні випромінювання".
Перелічити властивості предмета або описати предмет.
"Шуба - це верхній, теплий, зимовий одяг на ваті або на хутрі, звичайно довга".
Перелічити функції предмета (навіщо зроблений).
Холодильник - пристрій для охолодження і збереження в холоді. Телефон - пристосування для передачі виклику на розмову, для передачі і прийому звуків на відстань по проводах за допомогою електрики.
Указати на антифункцію.
Міліціонер, суддя, прокурор - протилежність злочинця.
Порівняти з вже відомим предметом.
Наприклад, діти говорять: "Шапка - це як кішка м'яка на голові". І їм це зрозуміло. "Кнопка - тонкий короткий цвяшок із широким плоским капелюшком".
Генетичний спосіб.
Тут при визначенні як відмінність виступає походження або спосіб виготовлення предмета. "Окружність є фігура, утворена обертанням циркуля навколо крапки на площині". "Парфуми - парфумерний засіб, одержуваний змішанням різних запашних речовин".
Класичний або науковий спосіб визначення слів і термінів.
Наукове визначення повинне складатися з двох частин: обумовленої і визначальної. Ліворуч пишеться обумовлене поняття, наприклад "квадрат", а праворуч - визначальне поняття, пояснення - "прямокутник з рівними сторонами". Визначальне поняття теж звичайне складається з двох частин - синоніма (до якого класу належить, загального поняття, дуже близького за змістом обумовленому поняттю) і уточнюючий цей синонім поняття (указуються відмітні ознаки цього об'єкта від інших об'єктів цього ж класу). У нашому випадку синонім - це "прямокутник", а його уточнення - "з рівними сторонами".
Дітям (і дорослим) буває важко підібрати синонім, і вони дають визначення без синоніма. "Хомут - це те, що надягають на шию коня".
Формулювання визначень- це прекрасний спосіб змусити дитину думати. Спочатку визначення будуть довгими, неточними, це природно. Навчайте дітей робити перевірку правильності даного визначення. Перевіркою на повноту зробленого визначення є значеннєва взаємозамінність правої і лівої частин. Поміняйте місцями обумовлене і визначальне поняття.
Визначення: "Сонце - це розпечена плазменна куля" і "Сонце - це зірка-карлик" не витримують такої перевірки. Розпеченою плазменною кулею може бути і кульова блискавка, а зірок-карликів у Всесвіті безліч, потрібно або перемінити визначальне слово, або уточнити (звузити) його значення. Формулювання "Сонце -основне джерело енергії на Землі" - витримують перевірку. Обсяг обумовленого і визначального виражень повинні бути порівнянні. Наприклад, у визначенні

 
 

Цікаве

Загрузка...