WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Особливості розвитку пам'яті - Реферат

Особливості розвитку пам'яті - Реферат

перевіряють правильність рішення.
Зазвичай на першому етапі діти не можуть грати правильно, варто навчити їх допомагати собі, описуючи вголос взаєморозташування ґудзиків. При цьому рекомендується особливо стежити за тим, щоб дитина правильно орієнтувалась і не плуталася в напрямках "вгору", "униз", "ліворуч", "праворуч".
Гра для розвитку зорової пам'яті"Дверна шпара".
Для гри слід підготувати невелику яскраву і докладну картинку та аркуш паперу, що приблизно вчетверо більший за розмір картинки. У середині цього аркуша вирізуємо отвір у формі дверної шпарини. Грати краще групою з 4-5 дітей. Ведучий прикриває картинку цим аркушем і кладе її перед учасниками. Розглядати картинку можна тільки через отвір, поступово пересуваючи верхній аркуш, але не піднімаючи його. Усі розглядають її одно-часно, але кожний водить лист протягомхвилини. Потім ведучий пропонує, щоб хто-небудь розповів, що зображено на картинці, інші виправляють і доповнюють його. На закінчення гри картинка відкривається, і ведучий обирає переможця, що розповів найправильніше і найдокладніше. Він і стає ведучим.
Гра "Так"- і "ні".
Мета:розвитокзосередженості
Грати в цю гру краще вдвох, хоча можна і в невеликій групі. Ведучий звертається до партнера?
- Тобі надіслали сто гривень. Що хочете, те і купите. Чорний, білий не беріть. "Так" і "ні" не кажіть!
Після цього ведучий починає вести з партнером розмову, що провокує використання одного із "заборонених" слів: "чорний", "білий", "так", "ні". Усі учасники гри мають по кілька фантів; ті хто проштрафився, віддають їх ведучому. Відповідати потрібно швидко, усі діти уважно стежать за дотриманням правила. Бесіда має приблизно такий характер:
- Чи ходив ти коли-небудь до зоопарку?
- Один раз.
А чи бачив там ведмедя?
Бачив. Він був бурий чи білий?
Полярний.
Бесіда триває доти, доки не прослизне "заборонене" слово. Тоді учасник віддає свій фант, для викупу якого він має виконати окреме завдання. Якщо дитина говорить "Ага", "Угу" та різні мугикання, потрібно домовитися заздалегідь, вважати це помилкою чи ні. Можна ввести додаткову умову: якщо діалог триває три хвилини з дотриманням правил, то дитина виграла.
Пізнавальна гра для розвитку самоконтролю"Пташка".
Перед початком гри ведучий ознайомлює дітей із різними породами дерев, може показати їх на картинці, розповісти, де вони ростуть. До початку гри всі вибирають для себе фант, іграшку чи будь-яку дрібну річ. Гравці сідають у коло й обирають збирача фантів. Він сідає в середину кола і всім іншим гравцям дає назви дерев (дуб, клен, липа). Кожен має запам'ятати свою назву. Збирач фантів говорить: "Прилетіла пташка і сіла на дуб". Дуб має відповісти: "На дубі не була, полетіла на ялинку. Ялинка викликає інше дерево, і т.д. Хто прогавить, віддає фант. Наприкінці гри фанти відіграються. Необхідно уважно стежити за перебігом гри і швидко відповідати. Переказувати не можна
Вправа"Намалюй пароплав".
Мета: розвиток довільності руху
Дитині пропонують якомога точніше змалювати пароплав, окремі деталі якого складені з елементів прописних букв і цифр. Дорослий каже: "Перед тобою лежить аркуш паперу й олівець. Намалюй, будь ласка, таку саму картинку, яку ти бачиш на цьому малюнку. Не квапся, постарайся бути уважним. Якщо ти щось не так намалюєш, не стирай ластиком, а намалюй поверх неправильного чи поруч правильно". Порівнюючи малюнок зі зразком, варто звертати увагу на співвідношення розмірів деталей; наявність усіх деталей; правильність зображення - чи немає дзеркального відображення, чи не плутає дитина верх і низ; кількість деталей і спосіб їх зображення - чи рахує дитина чи малює "на око"?
Тренінг Розвиток вміння давати визначення словамДіти дають багато запитань із проханням пояснити: "Що це таке? Як це називається? Навіщо це? Чому?" На кожне запитання треба відповісти ясно, зрозуміло для дитини і точно.
Люди мислять словами (вербальне мислення) і образами (образне мислення), тому треба точно знати значення слів і термінів, а також наочно представляти образи предметів у свідомості.
Наприклад, неможливо обмірковувати способи лікування хвороби, якщо хвороба невідома тому що названо по-латинському, а значення цього терміна незрозуміле. Неможливо зрозуміти зміст тексту, якщо не зрозуміла мова, на якому він написаний. Часто досить не усвідомити одного слова - і весь текст буде або незрозумілий, або зрозумілий помилково.
Терміни знати треба, але от коли користуватися ними?
Звичку оперувати з чіткими визначеннями слів і уміння давати словам точні визначення варто виховувати з дитинства, тому що це основа логічного мислення, необхідна умова виконання першого закону логіки (тотожності) і взаєморозуміння між людьми. З цього і почнемо.
Отже, що таке визначення і як давати точні визначення?
Визначення(від лат. - дефініція)-це операція встановлення змісту незнайомого слова або предмета за допомогою абсолютно знайомих слів.Таким чином, визначення зводить невідоме до відомого і відмежовує значення одного слова від всіх інших слів, понять і предметів.
Визначення мають справа з властивостями предметів, ознаками і відмінними рисами предметів.
Наприклад, косоворотка - це чоловіча сорочка зі стоячим коміром, що застібається збоку.
А що таке підщепа! "Підщепа - це рослина, на яку прищеплюють черешок привою". Нічого не зрозуміло. А що таке привой, черешок? Ці слова теж вимагають визначення.
Слово парасолька має кілька значень: пристосування для захисту від дощу, снігу або сонця; округлий шматок тканини, натягнутий на спиці і тримається на ручці; суцвіття. Що насправді мала на увазі людина , яка сказала: "Помилуйся парасолькою"?
Формулювання визначень слів досить складна, творча, кропітка і відповідальна розумова робота, тому корисно знати способи і правила формулювань визначень і навчити цьому дітей.
Відзначимо, до речі, що знання правил давати точні визначення гарантує перемогу в телегрі "Зрозумій мене".
Обов'язкові умови правильного формулювання значення слова
Неодмінною вимогою правильного формулювання законів є, крім точного формулювання самого закону, чітка вказівка, у яких умовах він виконується або, як говорять граничні умови, при яких він справедливий. Граничні умови окреслюють область застосування, область вірогідності або середовище існування явища або закону.
Цієї істотної "тонкості" не завжди учать у школах і у вузах.
Наприклад, закон Ома. Начебто б загальний, але на Сонце не діє, тому що там четвертий стан речовини - плазма (15 млн град. (!) у центральній області Сонця). Більш того, він не діє і на Землі при наднизьких

 
 

Цікаве

Загрузка...