WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Особливості розвитку пам'яті - Реферат

Особливості розвитку пам'яті - Реферат

процесів, тобто процесів пам'яті, розрізняють довільну і мимовільну пам'ять.
Третім критерієм поділу пам'яті на види є час, протягом якого одержана інформація зберігається пам'яттю. Сучасні психологи виділяють три види пам'яті щодо часу:довготривалу,короткочасну й оперативнупам'ять.
І все, що говорилось про пам'ять, фактично стосується довготривалої пам'яті.
Інша справа з пам'яттю короткочасною. Вона є ніби відлунням тільки-но сприйнятого, її образи на диво яскраві і близькі до оригіналу, але й надзви-чайно вразливі. При сильних сторонніх подразненнях вони швидко зникають, не залишаючи навіть сліду.
Якщо умови сприятливі, то образи короткочасної пам'яті закріплюються і стають надбанням довготривалої пам'яті. Таким чином, короткочасна пам'ять - це своєрідна перепустка, через яку проходить уся інформація, що міститься у довгочасній пам'яті.
Специфіка оперативної пам'яті полягає у тому, що вона обслуговує лише окремі дії, після виконання яких інформація, збережена чи відновлена оперативною пам'яттю, стає непотрібною і забувається. Так, при розрахунках ми пам'ятаємо лише результати обчислення, а проміжні числа забуваємо, новий для нас номер телефону тримаємо у пам'яті, поки наберемо його й т.і. Отже, оперативна пам'ять за твердженням окремих дослідників, має "діловий" характер. Обсяг оперативної нам'яті становить приблизно 7 ± 2 одиниць, шо безпосередньо сприймаються.
Основні прийоми мнемотехніки.
Піктограма- це невеличкий схематичний малюнок, що несе в собі спеціально визначений зміст. Піктограма в образній формі ніби шифрує словесний зміст. Найкраще допомагає дітям з недостатнім розвитком слухової пам'яті і хорошим розвитком зорової. Важливо, щоб ці значки придумували і малювали самі діти.
Групування -розбивка матеріалу за групами. Спочатку дитину вчать об'єднувати матеріал у групи за певними ознаками, потім відшуковувати такі групи в тексті і запам'ятовувати вже об'єднану інформацію.
Відшуковування аналогій- знаходження смислових зв'язків між новим і вже вивченим матеріалом.
Складання плану.
Придумування віршів або слів, що допомагають запам'ятати складне правило.
Ігри та вправи для корекційно-розвивальної роботи
Вправа"Запам'ятовування цифр"
Матеріал: ряд, цифр.
ОписДитині пропонують запам'ятати ряд випадкових цифр, починаючи з 3-х
813 3126 52169 631925
645 7482 38471 936472
Якщо дитина не повторила пред'явлений ряд цифр у тому ж порядку, то їй прочитують повторно інший ряд цифр тієї ж кількості.
Оцінка результатів:Максимальне число цифр, що може запам'ятати дитина, - норма для 6-7 років - 5-6 цифр.
Більш складним завданням є повторення цифр у зворотному порядку. Починати треба з 2-х цифр:
Наприклад, 73 - відповідь дитини 37,629 - відповідь дитини 926...
Норма для 6-7 років - 3 цифри в зворотному порядку і більше.
Опосередковане запам'ятовування
(О. М. Леонтьева)
Матеріал: набір10-15 слів і 20-30 картинок, секундомір.
Опис: Слова для запам'ятовування:обід, сад, дорога, поле, молоко, світло, одяг, ніч, помилка, кінь, птах, навчання, стілець, ліс, миша.Набір карток з малюнками:хліб, яблуко, шафа, годинник, олівець, літак стіл, ліжко, сани, лампа, корова, -кішка, сокира, гніздо, ножик, дерево, суниця, сорочка, автомобіль, віз, місяць, диван, школа, чашка, велосипед, будинок, зошит, ліхтар.
Дитині пропонують послухати слова, іщобкраще запам'ятати їх, вибирати картинки з малюнками, що допоможуть потім легше згадати назване слово. На вибір картки до кожного слова надається ЗО сек. Після кожного вибору варто розпитати дитину, чому вона зробила цей вибір.
Потім варто зайняти дитину на 15 хвилин якою-небудь іншою грою.
Після закінчення цього часу дитині демонструються картинки, що були обрані нею для опосередкованого запам'ятовування.
Оцінка результатів:Добрий- дитина правильно згадує всі слова; легко знаходить образи-асоціанії до всіх слів.
Середній -дитина утрудняється в підборі асоціацій до абстрактних слів; згадує не всі слова.
Низький -дитина утрудняється підібрати асоціації в більшості випадків, згадує менше 10 слів.
Методика "Упізнавання фігур" для визначення рівня образної пам'яті
Матеріал:дві таблиці з геометричними фігурами(див. с. 28),секундомір.
Опис:Дитині пропонують таблицю 1 з 9 геометричними фігурами, час експозиції 10 сек. їй необхідно запам'ятати фігури. Відразу після показу їй пред'являють таблицю 2, де фігури-еталони розкидані серед інших 25 фігур. Дитина повинна упізнати серед них побачені раніше.
Оцінка результатів:Дуже високий результат - 9 фігур упізнані правильно.
Норма - 7-8 фігур (для 7 років).
Низька норма - 6 фігур (для 7 років, для 6 років - норма).
Низький результат - менше 6 фігур.
Розвиток опосередкованого запам'ятовування
Якщо дитина нічого не може пригадати, а лише називає малюнки на картках, це свідчить про порушення цілеспрямованості мислення. Така дитина на момент утворення зв'язку ніби втрачає основну мету роботи, яка полягає в тому, щоб поєднати вибір картки з наступним відтворенням слова.
Якщо підліток відбирає багато карток на відтворення одного слова, це може свідчити про порушення цілеспрямованості відбору, нестійкості способу роботи. Незвичайні, надоригінальні зв'язки можуть вказувати на певні порушення мислення.
Вправа "Розвиток продуктивності запам'ятовування"
Мета роботи: розвиток особливостей опосередкованого запам'ятовування, його продуктивності, а також характеру мислення, рівня сформова-ності мислення.
Матеріал:папір, кольорові олівці, набір слів з методики "Піктограми".
Опис:
Підліткові пропонується запам'ятати слова, які називає психолог. Для полегшення запам'ятовування йому потрібно намалювати малюнки для кожного слова. Але писати назви слів або позначати літерами не можна. Можна малювати все, що завгодно, аби малюнок допоміг тобі відтворити назване слово.
Психолог зачитує словосполучення з інтервалом у 50-60 сек. Відтворити слова за малюнками пропонується через 40-60 хвилин.
Набори слів
теплий вечір смачний обід
голодна дитина хвора жінка
сміливий вчинок темна ніч
беззубий дід . снігова буря
щастя любов
перемога сумнів
ворожнеча дружба багатство справедливість
мрі я страх
розум очікування
нудьга космос надія сила.
Інтерпретація результатів.
Підраховується кількість правильно відтворених словосполучень у співвідношенні із загальною кількістю запропонованих словосполучень.
Цікавий також якісний аналіз піктограм. Усі зображення можна класифікувати за 5 основними видами: абстрактні, знаково-символічні,

 
 

Цікаве

Загрузка...