WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Розвиток уваги в різних вікових групах. Вправи на розвиток уваги - Реферат

Розвиток уваги в різних вікових групах. Вправи на розвиток уваги - Реферат

см); зразок для малювання; гостро відточені олівці.
Опис.Дитині пропонують простим олівцем намалювати відповідно до зразка фігуру на аркуші в клітинку. Завдання має два рівні складності:
1-й рівень складності-зразок складається з розімкнутих фігур;
2-й рівень складності - зразок складається з замкнутих фігур.
Інструкція:"Подивися уважно на малюнок. На ньому зображена фігу-ра, що складається зліній. Намалюй точно таку саму фігуру по клітинках на чистому аркуші. Будь уважним!"
Примітка.Використовувати для малювання ручку чи фломастер не ре-комендується. За бажанням дитина може заштрихувати замкнуту фігуру кольоровим олівцем.
Вправа"Вітрина магазину"
Мета:розвиток обсягу уваги і спостережливості.
Обладнання:картка із зображенням вітрини магазину.
Опис.Дитині необхідно знайти (не рахуючи) коробку з найбільшою кількістю цукерок і пояснити свій вибір.
Інструкція:"Подивися, на цій картці зображена вітрина магазину, у якій щойно надійшли у продаж, їх поклали в прозорі коробки різної величини. Мама сказала своєму сину: "Можеш вибрати будь-яку коробку". Хлопчик захотів ту коробку, де більше цукерок. Ти повинендопомогти хлопчику знайти коробку, яка вміщує найбільшу кількість цукерок. Поясни свій вибір. Якими способами можна перевірити правильність вибору? (Можна порахувати.) Уважно подивися ще раз на картку, подумай і скажи, чому на перший погляд здається, що в коробках - різна кількість цукерок. Приступай до роботи".
Вправа "Танграм"
Мета:закріплення уявлень про геометричні фігури, способи видозміни їх шляхом складання нових геометричних фігур із двох-трьох наявних за зразком.
Обладнання:вирізані геометричні фігури для викладання цілої фігури; зразки фігур-силуетів.
Опис.Дитині пропонують самостійно викласти за зразком фігуру-силу-ет з геометричних фігур.
Інструкція:"Уважно подивися на картку. З усіх геометричних фігур склади поруч зі зразком точно таку саму фігуру".
Примітка.Незважаючи на інструкцію, деякі діти намагаються виклада-ти частини на зразок. Необхідно зупинити дитину і попросити викласти фігуру поруч-зі зразком. Зразки фігур-силуетів отримують шляхом розрізування квадрата 7x7 см певним чином. Під час складання фігур-силуетів потрібно використовувати всі частини, приєднуючи одну до одної, не накладаючи їх одна на одну.
Вправа"Будиночок"
Мета: розвиток уміння діяти за зразком
Матеріал:малюнок будиночка, олівець.
Хід проведення:Дитиніпропонують картинку, на якій зображення бу-диночка складене з елементів великих букв. Необхідно точно скопіювати малюнок на аркуші паперу. По закінченні роботи дитині пропонують перевірити, чи правильно вона виконала малюнок і виправити помилки, якщо вони є. Якщо дитина не намалювала якихось елементів, її можна попросити скопіювати їх на окремому листі аркуші, щоб перевірити, що вона, у принципі, може це зробити.Оцінка результатів:Оцінюють роботу за кількістю помилок: О балів - без помилок (норма для 6-7-літніх дітей)
1-2 бали - 1-2 помилки (середній результат)
4 бали - більш 4-х помилок (слабкий розвиток довільної уваги)
Помилки:
неправильно відтворений елемент;
заміна одного елемента іншим;
відсутність елемента;
розриви між лініями в тих місцях, де вони не повинні бути.
Вправа"Знайди такий самий предмет"
Мета: корекція імпульсивності
Матеріал:картинки тесту Кагана, секундомір.
Методика проведення:Дитині пропонують картинку з зображенням якого-небудь предмета (літак, квітка, кішка...) і ще карту з зображенням 6-ти літаків, квіток тощо, серед яких тільки одне - точна копія зразка, а інші 5 мають малопомітні відмінності. Варто фіксувати час на обмірковування дитиною задачі від моменту пред'явлення загальної таблиці і число поми-лок.
Оцінка результатів:Висока імпульсивність - швидкість відповіді 10 сек. та менше.
Виражена рефлексивність - швидкість відповіді більше ЗО сек.
Безпомилковість відповідей при їхній високій швидкості говорить про швидкість, гнучкістьі точність мислення і не є приводом для занепокоєння з приводу майбутньої успішності дитини в навчанні.
Велика неточність відповідей при їхній високій швидкості свідчить про загальну схильність дитини діяти нерозважно, підкоряючись своєму емоційному пориву. Безумовно, виражена імпульсивність негативно відбивається на успішності дітей у школі, однак ця якість пізнавальної активності особистості піддається корекції-
Надмірна рефлексивність дітей так само повинна турбувати батьків і вихователів, тому що такі діти відчувають у навчанні труднощі іншого роду: вони менш спонтанні і безпосередні у вираженні своїх думок і по-чуттів, почувають себе менш вільно в класі на уроці, у спілкуванні з дорослими й однолітками і дуже стурбовані результатами будь-якої своєї роботи; такі діти менш рішучі й упевнені в собі, відчувають більше інте-лектуальне й емоційне напруження при необхідності прийняти рішення.
Вправи, спрямовані на розвиток слухової уваги.
Вправа"Будь уважний!"
Мета:стимулювання уваги, розвиток швидкості реакції.
Обладнання:аудіозапис маршу.
Опис.Кожна дитина повинна виконувати рухи відповідно до команди дорослого: "зайчики" - стрибати; "конячки" - бити "копитом об підлогу"; "раки" - задкувати; "птахи" - бігати, розкинувши руки; "лелеки" - стояти на одній нозі. .
Інструкція:"Зараз ми пограємося. У цій грі потрібно бути уважним. Станьте в коло один за одним. Слухайте уважно мої слова - команди. Коли я скажу "зайчики", усі повинні стрибати по колу, як зайчики. Коли я скажу "конячки", усі повинні показати, як конячки б'ють копитом. Коли я скажу "раки", усі повинні показати, як раки задкують. Коли я скажу "птахи", гравці повинні перевтілитися в птахів і бігати по колу, розкинувши руки в сторони, як крила. Коли я скажу "лелеки" - усі миттю повинні уявно перетворитися на лелек і стояти на одній нозі. Ну а коли я скажу "діти" - усі повинні знову стати дітьми. Починаємо грати".
Вправа"Чотири стихії"
Мета:розвиток уваги, координації слухового і рухового аналізаторів.
Опис.Гравці сидять у колі і виконують рухи відповідно до слів: "земля" - руки вниз, "вода" - витягнути руки вперед, "повітря" - підняти руки нагору, "вогонь" - зробити обертання руками в зап'ясткових і ліктьових суглобах. Хто помиляється, той програв.
Інструкція:"Для цієї гри необхідно сісти в коло й уважно послухати. Якщо я скажу слово "земля", усі повинні опустити руки вниз, якщо слово "вода" - витягнути руки вперед, слово "повітря" - підняти руки нагору, слово "вогонь" - зробити обертання руками в запясткових і ліктьових суглобах. Хто помиляється -програв".

 
 

Цікаве

Загрузка...