WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Розвиток уваги в різних вікових групах. Вправи на розвиток уваги - Реферат

Розвиток уваги в різних вікових групах. Вправи на розвиток уваги - Реферат

пов'язана з переживання-ми, якщо характер і форми спілкування з підлітком допомагають йому здобути дорослої позиції, то увага стає стійкою та концентрованою.
Розвиток уваги в юнацькому віці
Загальні розумові здібності до 15-16 років уже, як правило, сформувалися. Але вони ще продовжують удосконалюватися. Оволодіння складними інтелектуальними операціями і збагачення понятійного апарату роблять розумову діяльність юнаків і дівчат більш стійкою й ефективною, наближаючи ЇЇ до діяльності дорослого. Особливо швидко розвиваються спеціальні здібності. В поєднанні зі зростаючою диференціацієюспрямованості інтересів це робить структуру розумової діяльності старшокласника більш складною і індивідуальною порівнянно з молодшим віком.
Серед усвідомлених та неусвідомлених причин, що заважають форму-ванню особистості в юнацькому віці на індивідуальному рівні можуть бути:
o затримка розвитку теоретичного мислення;
o відсутність навичок і прийомів смислової пам'яті;
o маленький обсяг оперативної пам'яті; нерозвинутість основних компо-нентів уваги (об'єму, переключення, розподілу тощо);
o нереалістичність уяви, відірваність від практики;
o надмірна перевага першої сигнальної системи над другою.
Вимоги до організації корекційних занять з розвитку уваги.
Обов'язковою умовою реалізації "Програми з розвитку і корекції уваги в старшому дошкільному віці" є спеціально створене предметно-розвивальне середовище. Потрапляючи в нього, діти з порушеннями уваги мають можливість під контролем вихователя вправляти свої уміння, набуті на корекційно-розвивальних заняттях, і відчувати підтримку дорослого (що формує в дітей віру в успіх).
Граючись з однолітками (з нормально розвинутою увагою) і вихователем
(як з рівним партнером), діти з порушеною увагою вчаться контролювати отриманий результат, мають можливість розвивати пізнавальні інтереси, а
також підвищувати самооцінку і радіти успіху в колі однолітків.
Для створення предметно-розвивального середовища, що забезпечує розвиток уваги, треба було небагато часу. Ігри і матеріали повинні бути доступні
для дітей - у відкритих коробках на стелажах, щоб діти могли ними користу ватися будь-коли у вільний час. Багато ігор, що ввійшли до складу розви-
вального середовища, можна виготовити з доступних підручних матеріалів.
1. Шашками можуть бути кришечки від пляшок "Фанта", "Пепсі-Кола" двох кольорів (червоні й зелені).
2. Для гри "Квартет" можна використовувати листівки, кожна з яких розрізається на чотири частини.
3. Для виготовлення гри "Танграм" можна використати коробки з-під цукерок, обклеєні кольоровим папером.
4. Намисто можна виготовити з кольорової ізоляції товстого дроту (4-5 кольорів), порізаної на невеликі шматочки, що нанизуються на волосінь чи тонкий дріт.
5. Для викладання візерунків, малюнків, силуетів можна використати ґудзики різних кольорів і розмірів. Можна придбати мозаїку.
6. У популярній серед дітей грі "Чарівне насіння" використовуються дощечки різних геометричних форм (кругла з раді у сом 10см, квадратна 15х15см, прямокутна 10x15 см). Дощечки покриваються суцільним гладким шаром пластиліну, висотою 5 мм, одного кольору (синього, жовтого чи зеленого) і були тлом. Діти викладають різні візерунки і малюнки, використовуючи насіння, що легко вдавлюється в пластилін (насіння гороху (зеленого кольору), квасолі (білої і червоної), кукурудзи, акації, кавуна. Для створення візерунків діти можуть скористатися зразками або ж вільно фантазувати. Після закінчення гри насіння відокремлюють від дощечки-форми і сортують за видами.
7. Матеріалом для викладання на столі або на кольоровому папері візерунків і силуетів можуть слугувати заздалегідь зібрані й оброблені кісточки плодів абрикоса, персика, вишні.
8. Великою популярністю в дітей користуються ігри, які є збільшеним варіантом настільних "маршрутних" ігор і розміщуються на підлозі. Ігрове поле можна зробити з великих картонних пакувальних коробок, на які наносяться маршрути. Розміри поля - 1,5x1,5 м і 1x2 м. Кубик (15x15 см) обклеюється яскравим кольоровим папером (кожна сторона має свій колір). Фішками можуть бути ковпачки від аерозолів (дезодорантів і ін.) яскравих кольорів. Варіантом "ігор на підлозі" є гра "лабіринт". Великий шматок картону (пакувальний матеріал для холодильників, меблів, телевізорів) є ігровим полем, яке містить ряд початкових і кінцевих "станцій" маршруту. Наприклад, хто і до кого йде в гості: у лівій частині поля - гості (використовувалися яскраві картинки з зображенням казкових героїв), а в правій - будиночки з господарями. Маршрути гостей переплутані. Поверхня ігрового поля покривалася целофаном і в разі необхідності (у випадку утруднень) дитина могла "пройти" маршрутом кольоровим фломастером (маркером), крейдою чи ручкою. Після закінчення гри маршрути на плівці легко витираються вологою ганчіркою і грати можна багато разів.
У процесі занять у дітей спостерігається стійкий інтерес до всіх ігор ко-рекційно-розвивальної програми. Особливу зацікавленість викликають ігри, спрямовані на розвиток сенсорної і моторно-рухоїюї уваги. Під час ігор діти виявляли ініціативу, впевненість у своїх діях.
Методи корекції та розвитку уваги
Вправа "У магазині дзеркал"
Мета:розвиток спостережливості, уваги, пам'яті. Створення позитивного емоційного тла. Формування почуття впевненості, а також уміння підкорятися вимогам іншої людини.
Опис.Дорослий (а потім дитина) показує рухи, які після нього точно повинні повторювати всі гравці,
Інструкція:"Зараз я розповім вам історію про мавпочку. Уявіть собі, що ви потрапили до магазину, де стоїть багато великих дзеркал. Туди ввійшов чоловік, на плечі в нього була мавпочка. Вона побачила себе в дзеркалах і подумала, що це інші мавпочки, і почала корчити їм мордочки. Мавпочки у відповідь скорчили їй точнісінько такі самі пички. Мавпочка показала їм кулака, і їй із дзеркал також показали кулаки. Вона тупнула лапою, й усі мавпочки тупнули. Що не робила мавпочка, всі інші точно повторювали її рухи. Починаємо гру. Я буду мавпочкою, а ви - віддзеркаленнями".
Вправа "Дивися на руки"
Мета: розвиток довільної уваги.
Необхідний матеріал:аудіозапис маршу.
Опис.Діти, рухаючись по колу, точно виконують різні рухи ру *:, показані' дорослим чи "командиром".
Інструкція:"Зараз ми пограємося. Для гри нам потрібно вибрати командира, що буде придумувати рухи для рук. Спочатку командиром буду я, а потім той, кого ми виберемо за допомогою лічилки. Усі гравці, стоячи один за одним у колі, повинні почати рухатися під музику. Першим буде стояти командир - зараз ним буду я. Всі уважно стежать, які рухи рук

 
 

Цікаве

Загрузка...