WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Особистість і конфлікт - Реферат

Особистість і конфлікт - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Особистість і конфлікт
ПЛАН
1. Види внутрішніх конфліктів.
2. Генезис та психологічні наслідки внутрішніх конфліктів.
3. Поняття "конфліктність" та його визначення. Передумови виникнення та розвитку.
4. Конфліктна особистість та конфліктні типи поведінки.
К. Хорні "Ваші внутрішні конфлікти". Проблеми внутрішніх конфліктів особливо цікавили К. Хорні, як а присвятила їм низку основоположних досліджень ("Наші внутрішні конфлікти", "Невротична особистість нашого часу" та ін.). Нормальний конфлікт передбачає вибір між різними можливостями, позиціями, переконаннями тощо; здійснюючи його, людина розв'язує конфлікт. Невротичний конфлікт завжди несвідомий: внутрішні суперечності поглинають людину, не залишають їй вибору, роблять пї безпомічною. Невротик не просто втрачає здатність розібратися в собі й своїх бажаннях, він стає нездатним вирішити свої внутрішні проблеми, що і є, за Хорні, основним джерелом конфліктів. Три основні типи соціальної спрямованості - "рух до людей", "рух від людеїЗ", "рух проти людей" -наявні в кожній людині і виявляються залє>-кно від ситуації: здатність співпрацювати з людьми, віддалятися ві^д них, боротися з ними, У невротика ці типи відносин виявляються несумісними, якийсь із типів стає домінуючим, придушуючи інші. Таким чином, міжособистісні конфлікти є скоріше проявами внутріїшньоособистісної тенденції, яку Хорні називає "рух проти людей" і яка фактично перетворюється на "базову" установку стосовно іншміх і себе і певну філософію життя. Описуючи таку людину, Хорні хара_йктеризує її так: "Коли вона рухається проти людей, вона бачить сахімо собою зрозумілу ворожість навколо себе і приймає, свідомо чи І несвідомо, рішення боротися. Вона не довіряє почуттям та інтенціжчм інших щодо себе. Вона протидіє іншим усіма засобами, які їй доступні. Вона хоче бути силі-нішою і завдати їм поразки задля власног"~о захисту, частково черв мстивість". Не слід думати, що йдеться вижінятково про якісь екстремальні чи особливі ситуації, а про звичайні, п, буденні. Філософія такої людини - "Ното потіш Іириз езі" ("людімина людині вовк").
Фрейдівський підхід до внутрішньоособистісного конфлікту
3. Фрейд визначив внутрішній конфлікт особистості необхідним виявом руху та динаміки душевного життя. Внутрішньоособис-тісний конфлікт сприяє розвитку особистості. Однак у зіткненні протилежних сил неможливо однозначно визначити наслідки цього зіткнення. Тому стається й так, що особистість може йти шляхом їх пригнічення. У такому разі замість гармонізації динамічних сил настане розбалансування процесів; особистість може зануритися в безодню душевної боротьби, втягнувши своїх близьких у конфліктні стосунки. Якщо ж особистість, яка причетна до влади, перебуває у стані внутрішньоособистісного конфлікту, то вона може підштовхнути маси людей до агресивної поведінки (Гітлер, Сталін), знаходячи в цьому джерело задоволення своїх деспотичних амбіцій та погамування своїх страхів. Цього вчить нас історія.
Вихідна система особистості, за 3. Фрейдом, така: "Воно" (Іd), "Я" (Еgо) і "Над-Я" (5ирег-Еgо). Усі складові керовані різними принципами: "Воно" - принципом задоволення, "Я" - принципом реальності, "Над-Я" - принципом належності.
В основі людської поведінки лежать потреби, які неможливо усунути. Ця теза дуже важлива в системі 3. Фрейда. Він обґрунтова но стверджував: потяг неможливо заборонити, його слід визнати і знайти йому відповідну форму задоволення. Інакше людина або захворіє, або розпочне приховане від людського ока "гріховне життя ".
"Воно", за Фрейдом, створене примітивними бажаннями, інстинктами, біологічними спонуками (потягом). "Хочу, й край!" - таке гасло застосовує Фрейд для "Воно", а саме:
o прагнення до негайного задоволення;
o неготовність до врахування як внутрішніх, так і зовнішніх чинників;
o нездатність передбачати наслідки своїх вчинків тощо.
Проте доречно зауважити, що в дитинстві "Воно" виявляється як святість, бо дитині все, як правило, дається.
"Я" з'являється внаслідок контактів особистості із зовнішнім світом, який обмежує невпинні апетити "Воно"; "Я" вже розмежовує внутрішнє й зовнішнє, суб'єктивне й об'єктивне, бажане й реальне. Саме тому "Я" раціонально формує плани узгодження потрібного й можливого. Ці безпосередні імпульси прагнень 3. Фрейд назвав первинними процесами, логічне ж мислення - процесом вторинним.
Протягом життя людина осягає властивість світорозуміння через моральні засади, бо світ ділиться на добро і зло, красиве й потворне, справедливе й несправедливе. Моральне повинно бути пошановане, а хибне - покаране, відкинуте. Так за Фрейдом формується совість особистості, інстанція "Над-Я".
Види психологічних механізмів захисту особистості
Механізми психологічного захисту Зміст механізмів
Агресія Реакція індивіда у вигляді злісних нападів на того, хто дає йому правильну оцінку, що може порушити уявлення індивіда про себе
Бажання помститися Перенесення негативного імпульсу або неприємного відчуття з одного об'єкта, недоступного для відповідної дії, на інший, більш доступний
Проекція Несвідоме приписування другій особі власних негативних рис, бажань, почуттів
Ідеалізація Формування ідеалізованого уявлення особистості про себе, про своє "Я", невизнання своїх недоліків, помилок
Заперечення Заперечення належності індивіда до події чи певного знання про події: "Я нічого про це не знав", "це не моє", "мені так сказали", "я нічого такого не казав"
Забуття або витіснення Забуття того, що неприємно для особистості: образи, імена людей, спілкування з якими асоціюється з неприємними згадками щодо себе
Дискредитація Приниження джерела інформації, яке дає негативну оцінку особистості, яка порушує "Я-образ", що склався: "А судді хто?.."
Ідентифікація Ототожнення себе з іншою людиною, групою як взірцем поведінки, форма наслідування для полегшення своєї поведінки з оточуючими
Конверсія (перетворення) Перетворення неприємної для індивіда ситуації на жарт для збереження його самолюбства, його "Я", з гумором сприймати зауваження чи ситуацію, що створюється
Бажано знати кожному, щоб не бути у внутрішньоособистісному

 
 

Цікаве

Загрузка...