WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Залежність від наркотичних засобів (наркоманії) - Реферат

Залежність від наркотичних засобів (наркоманії) - Реферат


Реферат на тему:
Залежність від наркотичних засобів (наркоманії)
Залежність від каннабіноїдів (гашишна наркоманія). Найбільш частою формою залежності від каннабіноїдів є гашишна наркоманія. Після алкоголізму гашишизм - найпоширеніший вид наркотизму у світі. Він розповсюджений у місцях, де виростають коноплі. У деяких південних країнах, звичайно мусульманського віросповідання, регулярно зловживають гашишем до 60% чоловіків статевозрілого віку.
Можливість гашишу викликати залежність зізнається не всіма дослідниками. Ця думка поширена й серед курців гашишу, і особливо серед підлітків. Всупереч цій думці, статистичні дані показують, що 10% курців гашишу згодом стають звичними курцями або переходять на вживання наркотику з більше вираженим наркогенным ефектом (наприклад, опиаты).
Гашишизм розвивається в умовах хронічної інтоксикації, що спочатку може бути епізодичної, не відзначається переваги гашишу, курець може з таким же задоволенням уживати алкоголь. Однак згодом (від року до десяти років) паління гашишу стає звичним, його відсутність викликає почуття психічного дискомфорту, що свідчить про формування залежності.
На 1-й стадії наркоманії знижуються фізіологічні ефекти наркотику: гіперемія особи, м'язова розслабленість, мідріаз, почуття тепла й ваги в кінцівках. Для досягнення колишнього ефекту гашишист змушений збільшувати дозу. Паління стає систематичним, з'являється обсессивное психічний потяг до наркотику як до засобу, що дає ейфорію. Тривалість 1-й стадії 2-5 років.
На 2-й стадії наркоманії міняється картина гострої інтоксикації. Період первісного психосоматического розслаблення дуже нетривалий, звичайно в стані інтоксикації гашишист зібраний, двигательно активний, працездатний, настрій його підняте, темп мислення прискорений. Толерантність до наркотику зростає. Досягає повного розвитку синдром психічної залежності. Стан інтоксикації стає єдиним, у якому можливо оптимальний психічний стан, психічний комфорт. Поза інтоксикацією наркоман розслаблений, незібраний, психічно малопродуктивний. Поза сп'янінням відзначається також падіння фізичної працездатності. Компульсивное потяг практично не виражений. Абстинентный синдром розвивається повільно, протягом місяців і проявляється позіханням, ознобом, розширенням зіниць, млявістю, м'язовою слабістю, занепокоєнням, дисфорией, зникненням сну й апетиту. На цьому тлі може розвиватися компульсивное потяг і вегетативне порушення у вигляді підвищення артеріального тиску, гіперрефлексії, м'язовій гіпертензії, частішання пульсу й подиху. При великій тривалості гашишной наркоманії (більше 5 років) у стані абстиненції розвиваються різноманітні сенестопатические відчуття - почуття печіння, поколювання, дергания, стиску й т.д. Тривалість абстиненції в гашишистов від 3-14 днів до 1 місяця. Залишковими явищами абстиненції вважаються обсессивное потяг до наркотику, астенія, окремі іпохондричні скарги.
На 2-й стадії захворювання у хворих відзначаються неуважність, зниження пам'яті й кмітливості, помітне моральне зниження, втрата працездатності, втрата колишніх соціальних зв'язків, зневага сімейними обов'язками, байдужість і брутальність стосовно близького.
До кінця десятиліття систематичної наркотизації відзначається виражена інтелектуальна й моральна деградація, падіння толерантності, поглиблення анергії, що свідчить про перехід хвороби в 3-ю стадію. Міняється фізіологічний афект наркотику, він робить тільки тонізуючий ефект. Абстинентный синдром здобуває затяжний характер, у його структурі на перший план виступають астенічні й іпохондричні розлади в порівнянні із психопатологічними й вегетативними.
Протягом гашишной наркоманії на тлі інтоксикації й в абстиненції можуть розвиватися різні психотические стану (так звані гашишные психози) сутінкової й делириозной структури або у формі гострого галлюцинаторно-параноидного синдрому.
Розвиток гашишизма на початкових етапах супроводжується формуванням неврозоподобных станів і психопатоподобных розладів по астенічному, шизоидному, збудливому типам. Після етапу психопатоподобных розладів (звичайно 1-2-я стадія залежності) у гашишистов на 2-3-й стадії захворювання формується органічна деменція. Розрізняють еротичну (псевдопаралітичну) і торпидную (шизоформную) энцефалопатию. Деякі автори виділяють психотическую форму гашишной энцефалопатии у вигляді хронічних галлюцинаторных і галлюцинаторно-параноидных синдромів. Формування энцефалопатии при гашишной залежності пов'язане з розвитком у головному мозку судинних порушень інтоксикаційного генеза, дистрофічними процесами в ганглиозных клітках, проліферацією глиозных елементів.
Хронічна інтоксикація каннабиноидами приводить до розвитку грубих соматичних порушень: миокардиодистрофия, хронічні гепатити, атрофія печінки, ниркова недостатність, ангионейропатия сітківки й зорових нервів.
Плин гашишизма прогредиентное, хоча в порівнянні з іншими видами залежності (опійна, барбітурова, психостимуляторами) він розвивається набагато повільніше: 1-я стадія хвороби звичайно формується через 1-2 роки від початку вживання наркотику, 2-я стадія - через 2-5 років.
Опійна наркоманія. Психічний потяг до опиатам з'являється в різний термін залежно від виду наркотику й способу його введення. При внутрішньовенному введенні цей строк за інших рівних умов самий короткий. Особливо швидкий потяг формується при вживанні героїну (через 3-5 ін'єкцій), потім чистого морфіну (10-15 ін'єкцій), потім опію (2-3 тижня нерегулярного прийому настойки внутрівенно) і кодеїну (до 1 місяця нерегулярного прийому). Жування, ковтання й паління опію-сирцю - найбільш повільний шлях формування опиомании.
На 1-й стадії опійної наркоманії сон поверхневий, але почуття недосипання немає. Апетит подавлений, але зберігається потяг до солодкого й жирному. Зменшується кількість сили, з'являється затримка стільця на кілька днів, при застудах відсутній кашель. У досить короткий термін (два^-двох-два-місяц-два) різко зменшується психічна дія колишньої дози, тільки підвищення дози дає якісно колишній ефект сп'яніння (ріст толерантності в 3-5 разів). Кожний прийом наркотику супроводжується шкірною сверблячкою, що поступово стає усе більше короткочасним і поступово зникає, що означає перехід в 2-ю стадію хвороби. При отсуствии наркотику через 1-2 доби з'являється почуття напруженості, психічного дискомфорту, цілеспрямоване прагнення до його прийому (психічна залежність). Тривалість 1-й стадії при морфінізмі - 2-3 місяці, при вживанні опію-сирцю - 2-3 місяці, кодеїну - до напівроку, при опиофагии й опиокурении - до декількох років. На цій стадії хворі звичайно до лікарів не звертаються.
На 2-й стадії опиомании наркотизація регулярна, утвориться індивідуальний ритм введення наркотику, толерантність досягає надзвичайних величин (дози морфіну можуть в 100-300

 
 

Цікаве

Загрузка...