WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Олігофренії (уроджене слабоумство) - Реферат

Олігофренії (уроджене слабоумство) - Реферат

обмеженого потенціалу й придбання деяких базисних навичок. Такі програми відповідають уповільненому характеру навчання з невеликим обсягом засвоюваного матеріалу. У дозрілих літах особи з помірною розумовою відсталістю звичайно здатні тільки до простої практичної роботи при ретельній побудові завдань і забезпеченні кваліфікованого нагляду. Зовсім незалежне проживання досягається рідко. Мобільність, фізична активність дозволяє їм установлювати контакти, спілкуватися з іншими людьми, брати участь в елементарних соціальних заняттях. При помірній розумовій відсталості інтелект не розвинений у достатньому ступені й хворі не можуть засвоювати систему моральних заборон і основні норми соціально значимого поводження, нездатні до самостійної сімейної, суспільної й, головне, трудової діяльності.
Дебільність - це легкий ступінь розумової відсталості. Ці особи, хоча й здобувають мовні навички із затримкою, здатні використати мову в різних цілях, брати участь у клінічному розпиті. Основні утруднення звичайно спостерігаються при підвищенні вимог соціального середовища, необхідності освоїти читання й лист, орієнтації в символічному середовищі, "ускладненої" контекстами, значеннями й цінностями. Проте при легкій розумовій відсталості можливе працевлаштування, що вимагає здатностей до практичної малокваліфікованої діяльності. Особи з легкою розумовою відсталістю справляються з вимогами, пов'язаними із сімейним життям, вихованням дітей або з адаптацією до культуральным традицій і норм.
Залежно від виразності емоційно-вольових порушень виділяють "простий" тип олігофренії, при якому емоційно-вольові розлади виражені незначно (М.С. Певзнер, 1963), гіпердинамічний тип, при якому переважають рухове розгальмування й занепокоєння, і гиподинамический тип із загальною загальмованістю психічних процесів.
Динаміка олігофренії визначається еволюцією вікового дозрівання, процесами компенсації й станамидекомпенсації у зв'язку з дезорганізацією функціонально недостатніх систем мозку під впливом несприятливих зовнішніх обставин.
При позитивної эволютивной динаміці олігофренії відбувається поступове поліпшення інтелектуальних функцій з розвитком процесів абстрагування й узагальнення. Формується вищий рівень пам'яті, стабілізується емоційна сфера, більше стійкими стають вольові прояви, з'являється можливість переключаемости психічних процесів. Одночасно відзначається вдосконалювання мови й моторики. Можливо зворотний розвиток багатьох неврологічних хворобливих проявів з нівелюванням, у першу чергу, церебрастенических розладів і помітним згладжуванням неврологічної симптоматики.
Під впливом лечебно-коррекционных заходів, при адекватних умовах життя й навчанні ці особи до кінця навчання в школі виявляються здатними до вибору професії, відносно задовільно пристосовуються в побуті, знаходять свою так звану "соціальну нішу", усередині якої вони досить добре адаптовані, здатні досягати певних успіхів і щодо гарного рівня соціального функціонування.
Рівень розвитку особистості в результаті позитивної эволютивной динаміки багато в чому залежить від споконвічного ступеня загального недорозвинення й від особливостей емоційно-вольової сфери. Але за інших рівних умов істотну роль роблять відповідні реабилитационно-коррекционные заходу, при правильному й наполегливому застосуванні яких навіть при імбецильності можливі гарна компенсація й формування своєї "соціальної ніші".
Стану декомпенсації, як один із проявів негативної динаміки олигофрений, можливі в періоди вікових кризів. У їхньому розвитку беруть участь судинні порушення, ликвородинамические й ендокринно-гуморальні зрушення, пов'язані з віковими кризами або додатковими екзогенними впливами у вигляді травм голови, інфекцій, несприятливих соціально-побутових умов і неправильної психолого-педагогічної корекції.
Судово-психіатрична оцінка. Для судово-психіатричної оцінки осіб з розумовою відсталістю основним є виявлення її глибини в зіставленні зі здатністю засвоювати систему моральних заборон і основних норм социально-значимого поводження.
Особи з ідіотією й імбецильністю вкрай рідко направляються на судово-психіатричну експертизу на предмет рішення питання про їхню осудність, тому що вони безініціативні, нездатні до самостійної організації свого поводження, перебувають під постійним наглядом і не роблять суспільно небезпечних дій. Найчастіше вони, у силу їх пасивної подчиняемости й сугестивності, є об'єктами сексуальних зазіхань і тому направляються на судово-психіатричну експертизу на предмет визначення їхньої здатності правильно сприймати обставини, що мають значення для справи, і давати про їх правильні показання.
Сильна залежність від тих, хто про їх піклується, значний дефіцит пізнавальної діяльності в осіб з помірною розумовою відсталістю не дозволяють сформуватися в них поданню про себе як про самостійну особистість. Всі дії осіб з помірною розумовою відсталістю характеризуються імпульсивністю, відсутністю якої-небудь усвідомленості й тим більше розуміння протиправності. Ці особи не здатні розуміти протиправність і караність тих або інших діянь, давати оцінку юридично значимим ситуаціям. Тому вони несамовиті, недієздатні й не можуть правильно сприймати обставини, що мають значення для справи, і давати про їх правильні показання.
Особи з легкою розумовою відсталістю (дебільність) здатні свідомо регулювати своє поводження в юридично значимих ситуаціях, можуть передбачати наслідки своїх учинків. Це основний аргумент на користь визнання таких осіб осудними. У деяких випадках, при різних правопорушеннях, що вимагають різного обсягу осмислення їхнього протиправного характеру, можливий висновок про осудність у відношенні одного суспільно небезпечного діяння й неосудності у відношенні іншого. Аналогічним образом легка розумова відсталість не заважає суб'єктові своїми діями здобувати для себе цивільні права й мати обов'язки, а також правильно сприймати обставини, що мають значення для справи, і давати про їх правильні показання.

 
 

Цікаве

Загрузка...