WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Олігофренії (уроджене слабоумство) - Реферат

Олігофренії (уроджене слабоумство) - Реферат


Реферат на тему:
Олігофренії (уроджене слабоумство)
Олігофренії (у перекладі із грецького - недоумкуватість) - це група різних по етиології й патогенезі непрогредиєнтних хворобливих станів психіки, пов'язаних з порушенням онтогенезу, загальною ознакою яких є наявність уродженої або придбаної в ранньому дитячому віці (до 3 років) загальної психічної неповноцінності з переважною недостатністю інтелектуальних функцій.
Відмінною рисою олигофрений є те, що характерні для них психічні розлади виникають не в результаті зниження інтелекту й інших функцій психіки, як це спостерігається при всіх інших психічних захворюваннях, а являють собою їхнє споконвічне недорозвинення.
Неправомірно порівнювати загальне психічне недорозвинення при олигофрений з віковою психічною незрілістю в дитячому віці, оскільки при наявності олигофрений страждають саме ті психічні функції, які й забезпечують нормальне дозрівання дитячої психіки на різних вікових етапах її формування.
Основними критеріями олигофрений є:
1) психічне недорозвинення з перевагою інтелектуальної недостатності й відносно менш грубим недорозвиненням емоційної сфери;
2) непрогредиентность інтелектуальної недостатності;
3) уповільнений темп психічного, а часто й фізичного розвитку індивіда.
Поширеність. У зв'язку з відсутністю загальновизнаних критеріїв діагностики дані про поширеність олигофрений надзвичайно суперечливі. За даними ВІЗ (1995), розумова відсталість широко поширена в усім світі й виявляється в 1-3% населення. Поруч авторів відзначається перевага серед хворих олігофренією осіб чоловічої статі. Це пояснюється більшої антенатальної й постнатальной повреждаемостыо осіб чоловічої статі в порівнянні з жіночим, а також зчепленим з Х-хромосомой спадкуванням олигофрений (Г.С. Маринчева, 1972).
За даними ВІЗ в останні десятиліття відбувається нагромадження в населенні осіб з уродженою розумовою недостатністю, що зв'язують із погіршенням екологічної ситуації у світі, підвищенням рівня і якості медичної допомоги й, що збільшилися внаслідок цього виживанням дітей з пороками розвитку й з дефектами центральної нервової системи.
Этиология. Всі этиологические фактори олигофрений підрозділяють на ендогенні (спадкоємні) і екзогенні (внешнесредовые). У зв'язку із цим виділяють форми олигофрений, зв'язані переважно зі спадкоємними факторами й внешнесредовыми впливами на різних етапах онтогенезу (внутрішньоутробними, перинатальными, постнатальными). Крім того, можливо сукупний вплив спадкоємних і средовых факторів.
До теперішнього часу відомо більше 300 різних спадково обумовлених захворювань, що супроводжуються вродженою розумовою відсталістю. Серед хромосомних аномалій, пов'язаних з олігофренією, виділяють хвороба Дауна, энзимопатические форми олигофрений (фенилкетонурия, галактоземия), синдром Марфана й ін. Установлено певну закономірність, що полягає в тім, що глибокі ступені розумової відсталості частіше відзначаються при рецессивном типі спадкування, у той час як при олигофрений з домінантним типом спадкування частіше відзначається неглибокий інтелектуальний дефект.
Велике значення в этиологии олигофрений приділяється хромосомним абберациям і мутаціям, що виникають при певних несприятливих умовах зовнішнього середовища. Причини структурної зміни хромосомного комплексу ще мало вивчені. Уважається, що мутагенними властивостями володіє іонізуюча радіація, багато хімічних і токсичних речовин, деякі лікарські препарати (антибіотики, сульфаніламідні препарати, барбитураты й т.д.), ендогенні порушення метаболізму, старіння організму, вірусні інфекції й інші фактори зовнішнього середовища.
Уроджена розумова відсталість може бути пов'язана з органічною поразкою головного мозку в результаті різних шкідливих впливів на зародок і плід на різних етапах внутрішньоутробного розвитку, а також під час пологів і в післяпологовому періоді. Найбільшою патогенністю в цьому плані володіє алкогольна й наркотична інтоксикація в батьків, вплив різних медикаментозних засобів, які мати вживала під час вагітності й при годівлі грудьми. Певне значення в недорозвиненні мозку при вродженому слабоумстві надається интранатальной гіпоксії й родовій травмі. До кисневого голодування й порушення розвитку плода можуть вести важкі хронічні захворювання матері під час вагітності, такі так серцево-судинна недостатність, хвороби крові, бруньок, эвдокринопатии й т.д. У числі патогенних факторів, які можуть вести до порушення розвитку мозку у внутрішньоутробному періоді розвитку, важливе місце належить інфекціям. Найнебезпечнішими для плода вважаються вірусні інфекції (корева краснуха, грип, інфекційний гепатит і т.д.). Є численні дані про роль токсоплазмозу й сифілісу батьків у виникненні олигофрений.
У закордонній літературі широко обговорюється этиологическая роль культуральных і соціальних факторів у виникненні вродженої розумової відсталості. Социокультуральная депривация в перші роки життя дитини може вести до порушень психічного розвитку, що підтверджується дослідженням "детей-маугли".
За даними різних авторів, питома вага спадково обумовлених форм олигофрений менше, ніж екзогенних.
Незважаючи на безсумнівні досягнення у вивченні этиологии вродженої розумової відсталості, этиология чітко встановлена тільки для 35% форм олигофрений. Форми з невстановленої этиологией називають недиференційованими або идиопатическими. Їхня частка в групі олигофрений знижується в міру нагромадження наукових знань про этиологии й патогенез розумової відсталості.
Таким чином, этиология олигофрений різноманітна. Вони можуть бути обумовлені багатьма спадкоємними, экзогенно-органическими й социально-средовыми факторами. Захворювання виникає в результаті впливу одного із цих факторів або в результаті складної взаємодії багатьох патогенних вредностей.
Клініка. Клінічні прояви олигофрений різноманітні, що пов'язане з розмаїтістю клінічних форм і різним ступенем психічного недорозвинення. Незважаючи на це все вони мають загальні ознаки, що

 
 

Цікаве

Загрузка...