WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Патологічне сп'яніння - Реферат

Патологічне сп'яніння - Реферат


Реферат на тему:
Патологічне сп'яніння
Патологічне сп'яніння - гострий короткочасний психотический епізод, що виникає на тлі простого алкогольного сп'яніння. Для виникнення патологічного сп'яніння має значення не стільки вплив алкоголю, скільки наявність постійного й тимчасового патологічного ґрунту. Постійний ґрунт проявляється в резидуальных явищах перенесених у минулому органічних захворювань центральної нервової системи, у тому числі й черепно-мозкових травмах, однак виражених настільки незначно, що особи у звичайному стані не виявляють відхилень у психічній сфері й уважаються практично здоровими. Більшу роль у виникненні патологічного сп'яніння грає тимчасовий ґрунт - утома, перестомлюваність, недосипання, психічне й фізичне виснаження, хвилювання, страхи, тривога. У такому стані прийнятий алкоголь, незалежно від його дози, у деяких випадках викликає патологічне сп'яніння. Сполучення зазначених факторів спостерігається надзвичайно рідко, і тому повторення патологічного сп'яніння в того самого особи малоймовірно.
У генезе патологічного сп'яніння алкоголю приділяється лише провокуюча роль, а тому багатьма авторами оспаривается правомірність терміна "патологічне сп'яніння".
Патологічне сп'яніння виникає гостро на тлі звичайної картини алкогольного сп'яніння (хибка хода, нечітка мова, зниження критичних здатностей, п'яні баляси або гневливость, причепливість і т.д.) і характеризується різкою зміною стану суб'єкта. Основною ознакою патологічного сп'яніння є болісно змінена свідомість, у результаті чого порушуються й спотворюються процеси сприйняття, наступає відрив від реальної дійсності. З'являються несвідомий страх, тривога, відчуття погрози у відношенні себе й своїх близьких. При наростанні емоційної напруги порушується орієнтування в навколишньому й з'являється маревне тлумачення її.
Раптово міняється й зовнішній вигляд такої людини, особа значно блідне, повністю редукуються фізичні ознаки алкогольного сп'яніння. Вираження особи відбиває розгубленість, тривогу, страх, жах. Разом з тим зберігається здатність до досить складних цілеспрямованих дій, можливість користуватися різними предметами, зброєю, робити агресивні дії. Така особа, що перебуває в стані зміненої свідомості, дезорієнтовано в обстановці, не здатно до адекватного мовного контакту з навколишніми. Воно завжди діє самостійно, ніякі спільні дії зі співучасниками неможливі. Мовна продукція при патологічному сп'янінні уривчаста, в основному відбиває хворобливу симптоматику. Зовнішні форми поводження також свідчать про хворобливе сприйняття навколишні (людина ховається, когось переслідує, оточує, захищається від мнимих ворогів). При цьому дії його носять хаотичний, безладний характер. При аналізі мовної продукції в таких осіб вдається виявити наявність хворобливих мотивів поводження й спонукань, галлюцинаторных і маревних переживань.
Розрізняються дві головні форми патологічного сп'яніння: параноидный і эпилептиформный варіанти. При эпилептиформном варіанті відзначається мовчазна похмура зосередженість, дії й учинки носять автоматизований характер, виявляється різке й безмотивне порушення, безцільне шаленство, лють, агресія. Психопатологічна продукція виражена мало або не зауважується навколишніми.
При типовій картині параноидного або галлюцинаторно-параноидного варіанта в клінічній картині сутінкового стану свідомості виявляються маревні переживання застрашливого характеру, уривчасті галлюцинаторные феномени, стереотипні рухи й імпульсивні рухові розряди, що супроводжуються афектом страху.
Закінчується патологічне сп'яніння так само раптове, як і починається, найчастіше термінальним сном. Характерно повна відсутність приховання слідів злочину, ненадання опору при затримці, пасивне підпорядкування навколишньої. Зроблене діяння після відновлення свідомості сприймається з подивом, як далеке.
Патологічне сп'яніння супроводжується наступним запам'ятанням що происшли. Зрідка в пам'яті залишаються фрагменти психопатологічних переживань. Тому особливе діагностичне значення при проведенні судово-психіатричної експертизи мають перші показання, отримані наслідком у періоди, близькі до що происшли, коли спогаду можуть носити більше повний характер. Патологічне сп'яніння має потребу в отграничении від простого сп'яніння. Саме по собі наявність постійного або тимчасового ґрунту не може бути критерієм діагностики, тому що в загальній популяції такі порушення зустрічаються досить часто. Не є обов'язковими й такими ознаками, як наявність або відсутність фізичних проявів сп'яніння, кількість прийнятих алкогольних напоїв, характер агресивних дій, зайва жорстокість, малопамятная мотивація вчинків. Все це повинне бути віднесене до другорядних симптомів. Найбільш важливими й достовірними ознаками є психотические переживання, констатація сутінкового стану свідомості, а також форма виходу із хворобливого стану.
Патологічне сп'яніння не є важкою формою простого алкогольного сп'яніння, це якісно інший стан психіки - важкий психічний розлад, спровокований алкоголем.
Судово-психіатрична оцінка патологічного сп'яніння завжди свідчить про неосудність особи, що зробило протиправні дії в даному стані.
З урахуванням тої обставини, що діагноз патологічного сп'яніння завжди ставиться ретроспективно, крім психопатологічного аналізу, у практиці експертизи великого значення набуває вивчення матеріалів кримінальної справи. Матеріали кримінальної справи повинні відбивати, поряд з доказами здійснення злочину даною особою, опис особливостей його поводження, характеру мовної продукції в досліджуваній ситуації. Велике діагностичне значення мають показання свідків про зовнішній вигляд правопорушника, дані про неправильне сприйняття їм навколишнього, помилкових дізнаваннях, висловленнях, що відбивають наявність хворобливих переживань (страхах, незрозумілих вигуках і т.п.), про особливості його рухів, послідовності дій і проч. Діагноз патологічного сп'яніння будується на сукупності ретроспективної оцінки поводження обстежуваного на основі аналізу матеріалів кримінальної справи, що підтверджують або суперечать клінічним припущенням про розстроєну свідомість.
Клінічне спостереження. Випробуваний X., 37 років, обвинувачується в замаху на вбивство й здійсненні хуліганських дій. На експертизі в Центрі ім. В.П. Сербського перебував в 1996 р. З матеріалів кримінальної справи,

 
 

Цікаве

Загрузка...