WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Судово-психіатричний експертний висновок і його оцінка слідчим і судом - Реферат

Судово-психіатричний експертний висновок і його оцінка слідчим і судом - Реферат

частинах акту. Докладного опису вимагають прояву симуляції, якщо вони виявлені в ході експертного дослідження.
Мотивувальна й заключна частини акту* складаються з висновків, що містять відповіді на поставлені експертам питання, і обґрунтування цих висновків. Тут же приводяться висновки, сформульовані експертами в порядку реалізації ними права експертної ініціативи (див. 5.3 дійсної глави). У випадку виявлення у випробуваного психічного розладу, спочатку дається розгорнутий медичний діагноз і лише потім - судово-психіатрична оцінка.
* У діючих методичних вказівках по складанню експертного висновку, прийнятих Мінздравом СРСР 21 серпня 1981 р. ("Порядок заповнення медичної документації по судовій психіатрії"), мотивувальна частина акту як його самостійний структурний елемент відсутній. Але він є в більше ранніх методичних вказівках, опублікованих у додатку до Інструкції про виробництво судово-психіатричної експертизи в СРСР 1970 р. Цими вказівками й понині користуються багато експертів.
Повідомлення членівамбулаторної експертної комісії про неможливість відповісти на поставлені питання в амбулаторних умовах і про необхідність провести стаціонарну експертизу також оформляється актом судово-психіатричної експертизи. Він складається з тих же частин, що й звичайний акт (висновок). Лише в останній його частині замість відповідей на питання дається обґрунтування прийнятого експертами рішення.
Експертний висновок повинне бути написане мовою, зрозумілим особам, що не володіють психіатричними пізнаннями, а спеціальна термінологія - по можливості роз'яснятися (наприклад, тремор - тремтіння, фобії - нав'язливі страхи й побоювання).
Акт (висновок) підписується всіма експертами, що проводили експертизу, і засвідчує печаткою медичної установи, у якому вона проводилася. Висновок, що становиться в кабінеті слідчого, підписується експертом (експертами) і прилучається до справи слідчим. При експертизі в судовому засіданні експерт оголошує підписане їм письмовий висновок, що прилучається до справи судом.
Якщо всі поставлені питання виходять за межі спеціальних пізнань експертів або наданих їм матеріалів недостатньо, то експерти становлять письмове повідомлення про неможливість дати експертний висновок. У ньому вказується: ким і коли була призначена експертиза, кому вона була доручена, які питання були поставлені й приводяться підстави, по яких рішення всіх експертних питань виявилося неможливим. Якщо ж по одним питаннях експерти можуть дати відповіді, а по іншим ні, то дається експертний висновок (акт експертизи), де поряд з експертними висновками докладно обґрунтовується, чому на деяких з питань відповісти неможливо. Експерти не вправі залишити без відповіді який-небудь із поставлених питань, не пояснивши причин цього.
Висновок експертів-психіатрів, як і всякий доказ, підлягає оцінці дознавателем, слідчим, прокурором, судом (ст. 71 УПК; ст. 56 ЦПК). При оцінці експертного висновку аналізується його внутрішня структура, а також відповідність його висновків іншим доказам, зібраним по даній справі. Оцінюючи експертний висновок, слідчий (суд) зобов'язаний: 1) перевірити дотримання процесуально-правового порядку підготовки, призначення й проведення експертизи; 2) перевірити, чи достатня наукова кваліфікація експертів для відповіді на поставлені питання, і чи не вийшли експерти за межі своїх спеціальних пізнань; 3) переконатися в повноті експертних досліджень і експертного висновку; 4) оцінити наукову обґрунтованість методів експертного дослідження й експертних висновків; 5) оцінити докази, що втримуються у висновку, з точки зору їх относимости, допустимості* і місця в системі інших доказів.
* Относимость - властивість доказу, що виражає його об'єктивний зв'язок з обставинами, що підлягають установленню але справі. Визначити относимость доказу - значить відповістити на запитання, чи мають ті або інші обставини відношення до розглянутої справи, і якщо так, те чи можуть вони бути встановлені за допомогою саме цього доказу. Допустимість - придатність доказу з погляду законності джерел і методів одержання даних, які встановлюються з його допомогою. Одержання доказів незаконними способами неприпустимо.
Оцінивши експертний висновок, слідчий (суд) або визнає його висновки повними й достовірними, а встановлені експертами доказу закладає в основу прийнятих рішень, або призначає нову експертизу.
У випадках коли в справі є кілька експертних висновків, що містять різні висновки по тим самим питаннях, слідчому, прокуророві, суду варто дати оцінку кожному з них у сукупності з іншими доказами. Суд у вироку або іншому рішенні (наприклад, у визначенні про визнання громадянина несамовитим і звільненні його від кримінальної відповідальності) повинен привести мотиви, по яких він погодився з одним з висновків і відкинув інших (п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду РФ "Про судовий вирок" від 29 квітня 1996 р. № 1).
У ряді випадків оцінити експертний висновок, а також усунути виникаючі в ході його оцінки сумніву допомагає допит експерта (ст. 192, 289 УПК; ст. 180 ЦПК). За допомогою допиту можна доповнити експертний висновок за умови, що це не зажадає від експерта додаткових досліджень (інакше необхідна додаткова експертиза). Як уже говорилося, допит експерта повинен обмежуватися предметом експертного дослідження. Призначувана за результатами оцінки нова експертиза може бути, залежно від її підстав, додаткової або повторної. Деякі слідчі й судді при повторній експертизі практикують постановку перед експертами питання про обґрунтованість або правильність висновків попередньої експертизи. Однак він не входить у компетенцію експертів. Відповісти на нього можна, лише оцінивши не тільки предметно-спеціальну сторону колишнього висновку, але й всю сукупність наявних доказів. Звідси питання обґрунтованості, правильності, вірогідності експертних висновків правочинні вирішувати винятково особи, у виробництві яких перебуває справа.

 
 

Цікаве

Загрузка...