WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Призначення й проведення судово-психіатричної експертизи - Реферат

Призначення й проведення судово-психіатричної експертизи - Реферат

кінченої, поки в них немає можливості одержати письмовий експертний висновок.
Нерідко в судово-психіатричній практиці надмірна завантаженість експертних установ приводить до утворення черги з ожидающих експертизу. Строки очікування можуть коливатися від декількох днів до декількох тижнів і навіть місяців. Час очікування випробуваним експертизи не входить у строк її виробництва.
Поява черг і подовження часу очікування експертизи обумовлюються різними причинами. Одні з них вимагають вживання відповідних заходів експертними установами або органами керування охороною здоров'я (поліпшення організації експертної роботи, збільшення числа експертів або експертних установ, більше раціонального територіального їхнього розміщення й т.п.). В інших випадках органам охорони здоров'я й експертам впливати на фактори, що сприяють появі й росту черг, украй важко. Мова йде про такі фактори, як неприбуття випробуваного вчасно в експертну установу, погана підготовка слідчими й судами матеріалів справи або несвоєчасна їхня доставка та ін. Відповідні міри повинні прийматися суб'єктами, що призначають експертизу, установами й службами, що відають утримуванням обвинувачуваних під вартою і їхнім конвоюванням, органами, яким зазначені установи й служби підлеглі.
Більш докладно питання про строки судово-психіатричної експертизи доцільно розглянути по амбулаторній і стаціонарній експертизах роздільно.
Строк амбулаторної експертизи не повинен перевищувати 20 днів з моменту надходження в експертну комісію постанови (визначення) про її призначення з усіма необхідними матеріалами до дня напрямку письмового експертного висновку (акту експертизи) і матеріалів справи слідчому або суду. У строк виробництва амбулаторної експертизи не включаються витрати часу, пов'язані з наданням експертам додаткових матеріалів, несвоєчасним прибуттям (доставкою) випробуваного, а також інші тимчасове витрати, допущені не з вини експертів або експертної установи.
Раніше вже говорилося, що амбулаторна судово-психіатрична експертиза не зводиться до однократного експертного огляду випробуваного й складається з наступних основних елементів: вивчення експертами матеріалів справи, судово-психіатричний огляд подэкспертного, складання письмового висновку. Тому помилкові твердження, начебто строк амбулаторної судово-психіатричної експертизи дорівнює часу експертного огляду, тобто декільком годинникам одного робочого дня експертів*.
* В окремих випадках у межах однієї амбулаторної експертизи доводиться проводити не одне, а два експертних огляди. Наприклад, у ході першого з них з'ясовується, що необхідно додаткові матеріали. Після задоволення клопотання про їхнє надання проводиться новий огляд і вирішуються всі експертні питання. Новий огляд не означає нової експертизи, що є ще одним доказом розбіжності названих понять.
Стаціонарна судово-психіатрична експертиза починається з моменту доставки в експертну установу постанови або визначення про її призначення, матеріалів карної або цивільної справи (для осіб, укладених під варту, і особистої справи арештованого), а також прибуття або доставки в стаціонар випробуваного.
У рамках стаціонарної судово-психіатричної експертизи існує два самостійних юридично значимих строки властиво експертизи й перебування випробуваного в стаціонарі (на експертному ліжку). Їхній початок збігається, доводячись на момент стационирования, але кінчаються вони різночасне.
Необхідність перебування випробуваного в стаціонарі відпадає, коли експерти прийшли до остаточних висновків. Із цього часу випробуваний підлягає виписці, і строк стационирования закінчується. Але не кінчається експертиза, оскільки письмовий експертний висновок ще не готовий.
Час знаходження подэкспертного в стаціонарі, іменоване строком стаціонарного випробування, визначено діючою Інструкцією про виробництво судово-психіатричної експертизи не повинен перевищувати тридцяти днів. При необхідності строк може бути продовжений. Максимальний строк знаходження особи в стаціонарі в межах однієї експертизи не встановлений (він побічно лімітований процесуальними строками - попереднього розслідування, утримання під вартою й на практиці винятково рідко перевищує два-три місяця).
Висловлюване часом думка, що строк знаходження в стаціонарі дорівнює тридцяти дням, невірно. Воно веде до іншої типової помилки - поданні про даний строк як про мінімально необхідний, менш якого тримати випробуваного в стаціонарі нібито не можна. Це не так. Тридцатидневный строк варто вважати не мінімальним, а, скоріше, максимальним для звичайного випадку (при можливості його продовження). У кожному конкретному випадку тривалість стаціонарного випробування визначається часом, достатнім для проведення всіх необхідних досліджень. винесення, Що Зустрічається в експертній практиці, експертного рішення до закінчення тридцяти днів, приміром, на двадцятий день від початку стационирования, цілком правомірно, якщо експерти зуміли укластися в цей період.
Придя до висновку про необхідність продовження тридцатидневного строку, експерти становлять про це висновок (так званий проміжний акт судово-психіатричної експертизи), що направляється органу, що призначив експертизу. Необхідність такого продовження (як правило, ще на тридцять днів) може викликатися найрізноманітнішими причинами. У числі головних - складність експертного випадку й несвоєчасне надання експертам матеріалів. Якщо перша обставина об'єктивно, то в другому випадку мова частіше йде про недоліки в роботі слідчих і суддів.
Стаціонарна експертиза закінчується, коли складене й підписане експертний висновок. Строк оформлення висновку діючими нормативними актами не передбачений. Якщо час, затрачуваний на це експертами конкретної установи, не задовольняє правоохоронні органи, воно визначається угодою між експертами й цими органами. Дане питання стосовно до можливостей окремих експертних установ слід вирішувати строго індивідуально.
Нормативними актами не визначені строки заочних і посмертних експертиз. З огляду на особливості останніх, потрібно визнати, що вони не повинні перевищувати граничного строку амбулаторної експертизи, тобто 20 днів, крім затримок, що происшли не з вини самихекспертів.
Експертиза в кабінеті слідчого повинна бути розрахована на "разове" присутність там експерта. Якщо експертиза розтягується на строк понад один день, то в більшості випадків це пряме показання до її проведення в медичній установі.
У суді строк судово-психіатричної експертизи обумовлений часом, що потрібно експертові для вивчення матеріалів, вислуховування показань, що ставляться до предмета експертизи, спостереження за випробуваним у залі суду і його експертного огляду в перерві судового засідання (в одному з наданих для цієї мети приміщень суду).
Експерт вправі просити суд про обмеження його присутності в судовому засіданні часом, необхідним для проведення досліджень і дачі висновку. Суд виносить відповідне рішення, заслухавши із цього приводу думки учасників судового розгляду (п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду СРСР від 16 березня 1971 р. № 1 "Про судову експертизу по кримінальних справах" // Бюлетень Верховного суду СРСР. 1971. № 1).

 
 

Цікаве

Загрузка...