WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Призначення й проведення судово-психіатричної експертизи - Реферат

Призначення й проведення судово-психіатричної експертизи - Реферат

судово-психіатричну експертизу тільки тому, що він раніше вже піддавався психіатричному обстеженню пли експертизі по іншій справі. Але в розглянутому випадку важливий не факт обстеження (експертизи), а його результат. Якщо в обстежуваного (подэкспертного) у підсумку був виявлений психічний розлад, то призначення експертизи обґрунтоване. Якщо ж давався висновок, що обстежуваний (подэкспертный) психічно здоровий, те й підстав сумніватися в його психічній повноцінності на цій підставі немає.
Ігнорування зазначеної обставини чревате напрямком на експертизу осіб, явно в цьому не нужденні. Приміром, суб'єкт, один раз подвергавшийся обстеженню або експертизі, по кожній новій кримінальній справі знову направляється на судово-психіатричну експертизу, незважаючи на те, що всі попередні психіатричні висновки констатували в нього відсутність психічного розладу.
У ряді випадків напрямок на судово-психіатричну експертизу мотивується тим, що суб'єкт переніс у минулому "травму голови". Однак сумнів у психічній повноцінності особи, перенесшего черепно-мозкову травму, виникає лише за умови, що остання привела до порушень психіки. Звідси чимале число експертиз, призначених "у зв'язку з перенесеною раніше травмою голови", виявляються необґрунтованими.
Правильне розуміння підстав призначення судово-психіатричної експертизи дозволяє уникнути подібних помилок.
Судово-психіатрична експертиза обвинувачуваного обов'язкова також, якщо йому інкримінується злочин, за яке як міра покарання передбачена страта (про це говориться, зокрема, у п. 20 постанови № 15 Пленуму Верховного Суду РФ від 22 грудня 1992 р. "Про судову практику по справах про навмисні вбивства" // Бюлетень Верховного Суду Російської Федерації. 1993. № 2). По справах цієї категорії експертиза призначається навіть тоді, коли не було виявлено обставин, що ставлять під сумнів психічну повноцінність обвинувачуваного. Необхідність у судово-психіатричній експертизі пояснюється тут тим, що, не будучи фахівцями в області психіатрії, слідчий або суддя навіть при ретельному вивченні всіх обставин можуть залишити без уваги психопатологічні прояви. Деякі психічні розлади мають малопомітні зовнішні ознаки через схований (латентного) характеру або нетривалості хворобливого процесу. Помилки, допущені слідчим (судом) при виявленні ознак такого розладу по розглянутій категорії кримінальних справ, можуть виявитися необоротними.
Разом з тим правило про обов'язкове призначення судово-психіатричної експертизи по мотиві ваги інкримінованого діяння поширюється тільки на справи про злочини, де як можливе покарання фігурує страта. Призначення судово-психіатричної експертизи "у зв'язку з вагою вчиненого" по інших справах неправомірно.
Такі фактичні підстави для призначення судебно психіатричної експертизи. Юридичними підставами є постанова (визначення) про її призначення, винесена особою, що провадить дізнання, слідчим, прокурором, судом, суддею одноосібно*.
* Категорія карних і цивільних справ, розглянутих суддею одноосібно, визначена процесуальним законом (ч. 2 і 3 ст. 35 УПК; ч. 2 ст. 113 ЦПК).
Підготовка судово-психіатричної експертизи. Кожна призначувана судово-психіатрична експертиза повинна бути ретельно підготовлена слідчим (судом). Від якості підготовчої роботи багато в чому залежить повнота й всесторонность експертного дослідження, надійність експертних висновків. Цілий ряд необхідних для успішного проведення експертизи дій вправі робити тільки орган, що призначає експертизу, що не може перекладати їх на експертів. Сказане в першу чергу стосується матеріалів, що підлягають експертному дослідженню. Самостійно збирати їх, як уже говорилося, експерти неправомочні.
Підготовча діяльність у чималому ступені визначається характером підстав призначуваної експертизи. Якщо серед підстав фігурують відомості про знаходження особи під спостереженням психіатра, то необхідно зажадати медичну документацію з відповідних психіатричних установ.
Основною установою такого роду є психоневрологічний диспансер (або кабінет) за місцем проживання громадянина. Диспансер обслуговує населення певної території - району, міста та ін. Саме в диспансер найбільше часто звертаються пацієнти за психіатричною допомогою. У диспансері є також дані про надання громадянинові, що проживає на обслуговується территории, що, психіатричній допомозі іншими психіатричними установами, включаючи стаціонарні. Це служить важливим джерелом для подальших пошуків медичної документації, що по можливості підлягає витребуванню із всіх установ, де даному особі коли-небудь, психіатрична допомога виявлялася.
Истребуется й надається експертам також медична документація з наркологічних установ, якщо є відомості, що даний громадянин проходив у них лікування від алкоголізму або наркоманії. До наркологічних установ ставляться наркологічні диспансери (кабінети) і наркологічні стаціонари (лікарні й відділення)*.
* У ряді регіонів самостійна наркологічна служба відсутня, а наркологічна допомога виявляється психіатричними установами.
В окремих випадках корисної для психіатра-експерта буває медична документація установ загальсоматичного профілю поліклінік, лікарень, медичних пунктів і т.п. Наприклад, первинну психіатричну допомогу там, де немає поблизу психіатра, змушений робити лікар іншої спеціальності. Його медичні записи бажано надати експертам-психіатрам. Громадянин міг госпіталізуватися в загальсоматичну лікарню також у зв'язку з різними захворюваннями головного мозку - енцефалітом, інсультом, травмою черепа й т.д. Запису лікарів відповідної спеціальності (врачей-непсихиатров) відображають звичайно всі скільки-небудь значні прояви хвороби, у тому числі порушення психіки.
Витребуванню підлягають оригінали медичних документів у повному обсязі (амбулаторна карта, історія хвороби та ін.). Копії цих документів, окремі виписки з них истребуются лише тоді, коли сам документ у чинність об'єктивних причин не може бути представлений. Виключення з даного правила стосується лише документів судово-психіатричних експертних відділень і комісій. Тут досить запросити копію акту судово-психіатричної експертизи. Докладний виклад у ньому даних про випробуване, експертне дослідження і його результати робить зайвим звертання до інших матеріалів експертного виробництва (іменованого в судовій психіатрії історією хвороби).
Крім збирання медичних документів необхідний допит осіб, що знали даного громадянина, про особливості його поводження. Це важливо насамперед у випадках, коли громадянин раніше не спостерігався в психіатра, а підставою для призначення судово-психіатричної експертизи послужили чудності в його поводженні. Однак і у випадках, коли громадянин уже звертався за психіатричною допомогою й навіть тривалий час перебував під психіатричнимспостереженням, такий допит теж необхідний.
Будь-які показання про чудності, ненормальностях у поводженні обвинувачуваного повинні бути уточнені й деталізовані: на підставі яких даних свідок дійшов висновку про психічний розлад даної особи, у чому конкретно виражалися його чудності й т.п.
Відомості про поводження громадянина не повинні бути уривчастими й хаотичними. Їх необхідно збирати

 
 

Цікаве

Загрузка...