WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Види судово-психіатричних експертиз - Реферат

Види судово-психіатричних експертиз - Реферат

звичайно проводять комплексні експертизи разом із судовими психологами, судовимимедиками, судовими сексологами.
Нарешті, у карному процесі по його стадіях і по органі, що призначив експертизу, можна виділити: експертизи на попередій слідстві й експертизи в стадії судового розгляду; експертизи, призначені особою, що провадить дізнання, слідчим, прокурором, судом, суддею одноосібно. У зв'язку із цим варто звернути увагу на неповний збіг понять "експертиза, призначена судом" і "експертиза, проведена в суді". Призначена судом експертиза може бути проведена як у суді (у залі судового засідання або в іншому приміщенні суду), так і в медичній установі. В останньому випадку саме проведення експертизи (експертних досліджень) нічим не відрізняється від експертиз, доручених експертам медичної установи слідчим, хоча порядок призначення експертизи слідчим і судом різний. Дана обставина значима в тім відношенні, що для судових психіатрів "експертиза в суді" є експертиза, судом призначена й у суді проведена, тоді як ст. 288 УПК (виробництво експертизи в суді), на яку при цьому звичайно посилаються, має скоріше більше широке втримування. Вона стосується насамперед особливого порядку призначення експертизи в залі судового засідання. Самі ж експертні дослідження можуть проводитися й поза судом (у медичній установі).
У цивільному процесі судово-психіатрична експертиза призначається тільки судом (суддею).
Судово-психіатричні експертизи мають і свої специфічні класифікації. Найбільш відома з них складається в поділі цих експертиз на амбулаторні, стаціонарні, у кабінеті слідчого, у суді, заочні й посмертні. Дана класифікація втримується в підручниках і руководствах по судовій психіатрії, а також у діючій Інструкції про виробництво судово-психіатричної експертизи. Остання обставина надає наведеній класифікації офіційний і як би юридично обов'язковий характер. Практично вона досить зручна, а давня традиція використання зробила її недоліки майже непомітними.
Тим часом розглянута класифікація еклектична. У ній відсутній єдина ознака, по якому вона побудована. Мова йде по суті про декілька класифікацій, побудованих по різних підставах і злитих потім у подобу єдиної класифікації.
Членування судово-психіатричних експертиз щораз по одній підставі (одному з можливих ознак) дає наступний результат.
По місцю проведення експертних досліджень судово-психіатричні експертизи можна підрозділити на проведені в медичній установі й поза ним.
Розподіл експертиз на амбулаторн і стаціонарні стосуються, у першу чергу, експертиз, проведених у медичних установах, хоча тут можливі виключення, про які буде сказано нижче.
Основна характерна риса амбулаторної судово-психіатричної експертизи укладається в однократному характері психіатричного огляду випробуваного* без його тривалого експертного медичного спостереження. Однократність, нетривалість амбулаторного огляду служить часом приводом для сумнівів у надійності експертних висновків. Але ці сумніви необоснованны. Справа в тому, що навіть у день амбулаторного огляду система дослідницьких дій експертів аж ніяк не зводиться до нетривалого комісійного обстеження випробуваного. Попередньо експертами вивчені всі матеріали справи, що ставляться до предмета експертизи, включаючи медичну документацію, якщо така є. Далі, у день огляду перед засіданням комісії один з експертів (лікар-доповідач) опитує випробуваного й заносить дані психіатричного опитування в історію хвороби. Звідси вчасно властиво комісійного огляду експерти володіють уже значної по обсязі інформаційною базою, достатньої для висування основних експертних гіпотез. Після комісійного психіатричного огляду експерти радяться між собою. У ході наради експертів формулюються експертні висновки. Тому амбулаторна судово-психіатрична експертиза в цілому складається із системи різноманітних і досить тривалих дослідницьких дій. Можливості амбулаторної експертизи не настільки малі й дозволяють на багато експертних питань давати остаточна відповідь.
* Судово-психіатричний експертний огляд, тобто огляд як елемент судово-психіатричної експертизи, необхідно відрізняти від огляду як слідчої дії, передбаченого уголовно-процессуальмым законом (ст. 181 УПК). Судово-психіатричний огляд складається з експертного опитування випробуваного й спостереження за ним у ході експертних досліджень. Огляд як слідча дія укладається в огляді обвинувачуваного, підозрюваного, свідка або потерпілого для встановлення на їхньому тілі "слідів злочину або особливих прикмет". Це огляд не має відносини до судово-психіатричної експертизи.
Стаціонарна судово-психіатрична експертиза укладається в тривалому спостереженні за випробуваним в умовах психіатричного стаціонару ("на лікарняному ліжку"). При стаціонарній експертизі крім клінічних застосовуються також лабораторні методи дослідження. Строк стаціонарного обстеження не повинен перевищувати тридцяти днів. У випадку неможливості винести остаточне рішення в зазначений строк, експертна комісія виносить рішення про необхідність продовження строку обстеження. Копія рішення направляється органу, що призначив експертизу.
Експертиза в кабінеті слідчого складається в однократному психіатричному обстеженні випробуваного й (або) вивченні матеріалів справи психіатром-експертом. Експертизу в кабінеті слідчого необхідно відрізняти від консультування слідчих судовими психіатрами. Консультування - внепроцессуальное дія й на нього не поширюються законодавчі норми, що регулюють порядок виробництва судової експертизи.
Експертиза в суді (у судовому засіданні) проводиться звичайно в тих випадках, коли судово-психіатрична експертиза даної особи вже проводилася на попередій слідстві або проводилася по визначенню суду, але в медичній установі. Первинні судово-психіатричні експертизи в суді можливі, хоча на практиці зустрічаються рідко.
Нарешті, крім експертиз, проведених у медичній установі (амбулаторних і стаціонарних), у тім установі, де розташований орган, відповідальна за виробництво в справі, і де ведеться саме це виробництво (у кабінеті слідчого, у залі судового засідання), можливі також експертизи "в іншому місці".
Одним з таких місць є територія слідчого ізолятора. Положення про амбулаторну судово-психіатричну експертну комісію допускає проведення амбулаторних експертиз на території СИЗО. Такого роду експертизи по втримуванню своєї дослідницької діяльності практично не відрізняються від амбулаторних експертиз, проведених у медичній установі. Тому в самостійний вид судово-психіатричної експертизи амбулаторні експертизи в СИЗО не виділяються.
Один з можливих видів судово-психіатричних експертиз по місцю їхнього проведення - експертиза вдома у випробуваного, котрого по стані здоров'я вкрай важко, а в цей момент, бути може, і неможливо доставити в медичну установу (нетранспортабельність випробуваного). Подібного роду експертизи одержали певне поширення в

 
 

Цікаве

Загрузка...