WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Організація судово-психіатричної експертизи - Реферат

Організація судово-психіатричної експертизи - Реферат

процесуальному кодексах (ч. 2 ст. 69 УПК, ч. 2 ст. 49 ЦПК). Відповідно до закріпленого в процесуальному законі принципу вільної оцінки доказів особами, що ведуть судочинство, ніякі докази для суду, прокурора, слідчого й обличчя, що провадить дізнання, "не мають заздалегідь установленої чинності" (ч. 2 ст. 71 УПК, ч. 2 ст. 56 ЦПК).
Тому у випадках, коли по одній справі проводилося кілька експертиз і були отримані висновки з незбіжними між собою висновками, перераховані вище посадові особи й органи зобов'язані оцінити кожний експертний висновок по суті, тобто з погляду його наукової обґрунтованості, внутрішньої несуперечності експертних висновків, їхньої відповідності іншим доказам та ін. И тільки за результатами такої оцінки суд, (слідчий) вправі відкинути одні експертні висновки й визнати достовірними інших. Причому відкинутими можуть виявитися висновку експертів Центра ім. В.П. Сербського й регіонального центра судової психіатрії (верхніх ланок експертної служби), а обґрунтовані й правильними визнані висновки обласної або міський СПЭК (низової ланки системи експертних установ).
Сказане ставиться не тільки до слідчого, прокуророві або суду в процесі оцінки ними експертних висновків, але й до самих експертів, до інших учасників судочинства. Деякі з них думають, що висновок, даний експертами Центра ім. В.П. Сербського, не може бути переглянуто експертами інших установ, і є остаточним. Подібні трактування принципово невірні й не засновані на законі.
Державна судово-психіатрична експертна служба залишається по суті єдиної організаційно оформленої й базу системою має, що міцну юридичну, що забезпечує судово-експертне обслуговування правоохоронних органів на постійній основі. Більше того, Основи законодавства РФ про охорону здоров'я громадян передбачають можливість організації судово-експертних установ медичного профілю лише в складі державної (ст. 12) і муніципальної (ст. 13) систем охорони здоров'я*.
* Муніципальної системи судово-психіатричних експертних установ не існує,оскільки вони організуються тільки державними органами керування охороною здоров'я суб'єктів Російської Федерації.
Отже, що діє російське законодавство не передбачає можливості існування недержавних судово-експертних установ. На цій підставі місцеві органи керування охороною здоров'я відмовляють приватним психіатричним об'єднанням (суспільствам, асоціаціям та ін.) у видачі ліцензій на право виробництва судово-психіатричних експертиз.
Тим часом процесуальний закон допускає виробництво судових експертиз як в експертній установі (ст. 187), так і поза його (ст. 189 УПК). Орган, що веде виробництво по карній або цивільній справі, вправі доручити експертизу будь-якій особі, що має пізнання, достатніми для відповіді на експертні питання, незалежно від місця його роботи. Це право слідчі й суд використають іноді й для дозволу судово-психіатричних питань, доручаючи проведення експертизи лікарям-психіатрам, що не є співробітниками судово-психіатричних експертних установ. Однак варто мати на увазі, що абсолютна більшість судово-психіатричних експертиз жадає від експерта крім знання загальпсихіатричних питань (діагностики психічних розладів, їхнього лікування та ін.) також питань судово-психіатричних, що володіють чималою специфікою. Для проведення судово-психіатричних експертиз лікареві загальпсихіатричного профілю потрібна додаткова підготовка. Як показує аналіз експертної практики, якість експертиз, проведених лікарями-психіатрами, що не мають такої підготовки, як правило, досить низьке.
Розуміє не можна заперечувати, що в окремих випадках психіатр, що не є співробітником судово-психіатричної експертної установи, може провести експертизу на належному професійному рівні. Це можливо, наприклад, коли лікар-психіатр проробив в експертній установі довгі роки й лише недавно перейшов на роботу в загальпсихіатричну клініку. Це можливо й тоді, коли експертні питання стосуються лише загальпсихіатричної проблематики. Наприклад, при експертизі в справі про незаконне приміщення громадянина в психіатричний стаціонар (ст. 128 КК) або при експертизі по цивільних справах, по яких розглядаються заяви й скарги громадян про порушення їхніх прав у процесі надання психіатричної допомоги*.
* Докладніше див. главу 3 дійсного підручника.
При дорученні судово-психіатричної експертизи психіатрові, що не є співробітником експертної установи, слідчий, прокурор, суд зобов'язані попередньо з'ясувати його професійну компетентність (спеціальність, стаж роботи, наявність спеціальної експертної підготовки, лікарську категорію, учений ступінь або вчене звання). Питання про наявність у такого лікаря-психіатра пізнань, достатніх для проведення експертних досліджень і відповіді на експертні питання, необхідно вирішувати самому органу, що призначає експертизу, причому щораз індивідуально. Цей порядок вибору експерта-психіатра ненадійний і легко може привести спочатку до експертного, а потім і до судової помилки. Тому до доручення судово-психіатричної експертизи психіатрам, що не є членами СПЭК або штатними співробітниками судово-психіатричних експертних відділень, потрібно підходити з великою обережністю.
У літературі неодноразово висловлювалася думка про необхідність створення в нашій країні недержавної судово-психіатричної системи, альтернативній державній судово-експертній службі. Вона включала б у себе недержавні експертні установи, а також приватних психіатрів-експертів, що мають ліцензію на право виробництва судово-психіатричних експертиз на постійній (регулярної) основі. Діяльність альтернативних експертних структур, здійснювана в рамках закону й в умовах рівної й чесної конкуренції, у принципі здатна підвищити загальний рівень експертної роботи. Однак для існування повноцінної й професійної, добре підготовленої недержавної судово-психіатричної експертної системи поки відсутня належна правова база. Немає ще для цього й задовільних фактичних умов (матеріальних, технічних, кадрових).

 
 

Цікаве

Загрузка...