WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Організація судово-психіатричної експертизи - Реферат

Організація судово-психіатричної експертизи - Реферат

розслідування або суди певної території. Як правило, це територія того суб'єкта Російської Федерації, органи керування охороною здоров'я якого організували дану експертну установу. Оскільки більшу частину суб'єктів РФ становлять області, такого роду експертні установи одержали найменування обласних. Експертні установи, що проводять експертизу з доручення правоохоронних органів не тільки своєї області, але й інших областей (переважно сусідніх), іменуються міжобласними. За принципом міжобласних можуть функціонувати експертні установи міста, області, краю, республіки в складі РФ. Наприклад, стаціонарне судово-психіатричне експертне відділення для осіб, що втримуються під стражів, міста Санкт-Петербурга обслуговує крім правоохоронних органів свого міста також органи розслідування й суди Ленінградської, Псковської, Мурманської й Новгородської областей.
Перелік територій, які обслуговуються міжобласними експертними установами, затверджується Міністерством охорони здоров'я РФ по попередньомуузгодженню з федеральними правоохоронними органами й з урахуванням думки представників відповідних територій.
Наступною ланкою в системі державних судово-психіатричних експертних установ виступають регіональні центри судової психіатрії. Регіональний центр покликаний бути не тільки експертним, але й науково-методичною установою для досить великого регіону, що включає, як правило, кілька областей. Наприклад, для Північно^-Заходу Росії, Уралу, Сибіру, Далекого Сходу. Регіональні центри створюються на базі великих психіатричних установ, що мають у своїй структурі стаціонарне експертне відділення для осіб, що втримуються під стражів, амбулаторну експертну комісію й відділення для примусового лікування. Центри здійснюють методичну й практичну діяльність із питань судово-психіатричної експертизи, примусового лікування й профілактики небезпечних дій осіб з важкими психічними розладами.
Регіональний центр організується наказом територіального органа керування охороною здоров'я за місцем свого перебування. Попереднє рішення про створення центра согласовывается з органами керування охороною здоров'я територій, що обслуговуються їм.
Ведучим у системі державних судово-психіатричних експертних установ Росії є Державний науковий центр соціальної й судової психіатрії ім. В.П. Сербського. Центр розташований у Москві й підлеглий Міністерству охорони здоров'я РФ. Він здійснює функції практичної експертної установи, проводячи первинні експертизи (насамперед стаціонарні експертизи для Москви й Московської області, де відсутні інші "стражные відділення"), а також найбільш складні експертизи для інших регіонів Російської Федерації. Крім цього, ГНЦ соціальної й судової психіатрії ім. В.П. Сербського виконує роль науково-методичного центра по основних напрямках судової психіатрії. В області судово-психіатричної експертизи функція науково-методичного центра реалізується шляхом збору й аналізу щорічних звітів про діяльність судово-психіатричних експертних установ країни, координації їхньої роботи, рецензування їхніх експертних висновків, участі в підготовці нормативно-правових актів з питань судової психіатрії, підготовки психіатрів-експертів, підвищення їхньої кваліфікації та ін.
Як бачимо, судово-психіатрична експертна служба неоднорідна. Вона містить у собі організаційно оформлені різновиди, що дають у підсумку трехзвенную систему своєї побудови. Першу ланку становлять місцеві (низові) експертні комісії й експертні відділення; друге - регіональні центри судової психіатрії; і, нарешті, третє - ГНЦ соціальної й судової психіатрії ім. В.П. Сербського. Відзначена неоднорідність дає деяким авторам підстави затверджувати, начебто судово-психіатрична служба в Російській Федерації організована за принципом "инстанционности". До цього ж висновку приводить деяких практичних працівників часте згадування про Центр ім. В.П. Сербського як головній або провідній судово-психіатричній установі. Подібні характеристики Центра втримуються й в офіційних документах. Однак затвердження про наявність инстанционности в судовій психіатрії невірні й засновані на неправильному тлумаченні самого принципу инстанционности. Організаційно оформлена трехзвенность судово-психіатричної експертної служби до розглянутого принципу відносини не має.
Принцип инстанционности в судовій експертизі відкидається російським процесуальним законодавством. Але він ставиться не до організації судово-експертних установ, а до процесу доведення по карних і цивільних справах. У нашім випадку - до експертного висновку як доказу, оцінюваному слідчим, прокурором, судом. Принцип инстанционности, якби він насправді діяв, означав би приблизно наступне. Висновок експертів однієї ланки експертної системи володіє більшої доказательственной чинністю, чим експертний висновок іншої ланки. Наприклад, при наявності в справі двох висновків - експертів регіонального центра й членів обласний СПЭК - суд (слідчий) був змушений би визнати перше й відкинути друге, оскільки регіональний центр більше висока інстанція, ніж звичайна СПЭК. Що ж стосується експертів Центра ім. В.П. Сербського, то в умовах реальної дії принципу инстанционности їхні висновки завжди повинні були б уважатися остаточними, що скасовують всі інші експертні висновки з іншими експертними висновками, тому що державний Центр є головною судово-психіатричною установою*.
* Необхідно відзначити, що в ряді областей юридичної діяльності принцип инстанционности правомірний. Так, суд вищої інстанції вправі скасувати рішення нижчестоящого суду. У сфері державного керування більше висока адміністративна інстанція може в межах своєї компетенції скасовувати рішення підлеглих їй організацій і посадових осіб.
Однак для слідчої, судової й експертної практики наведені вище правила обігу з експертними висновками категорично неприйнятні через їхнє протиріччя закону. Висновку експертів є одним з доказів по карній або цивільній справі, про що прямо говориться в Карно-процесуальному й Цивільному

 
 

Цікаве

Загрузка...