WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Організація судово-психіатричної експертизи - Реферат

Організація судово-психіатричної експертизи - Реферат


Реферат на тему:
Організація судово-психіатричної експертизи
Переважна більшість судово-психіатричних експертиз у Російській Федерації проводиться в державних судово-психіатричних експертних установах. Система експертних установ (державна судово-психіатрична експертна служба) покликана задовольнити потреба правоохоронних органів країни в проведенні необхідного числа судово-психіатричних експертиз, забезпечуючи при цьому якість експертної роботи на сучасному науковому рівні.
Найменування "судово-психіатрична експертна установа" трохи умовно. У судовій психіатрії не існує самостійних установ, єдиною функцією яких є проведення судових експертиз. Навіть провідна судово-психіатрична установа Росії - Державний науковий центр соціальної й судової психіатрії ім. В.П. Сербського не займається винятково судово-експертними питаннями. У Центрі ведеться науково-дослідна й науково-практична робота також по інших напрямках судової психіатрії (наприклад, із проблем примусового лікування психічно хворих, що зробила суспільно небезпечні діяння, по організації психіатричної допомоги в місцях позбавлення волі)*. Цим судово-психіатрична служба відрізняється від інших судово-експертних установ (СЭУ), що діють у системі Міністерства охорони здоров'я РФ (Бюро судово-медичної експертизи), Міністерства юстиції РФ (лабораторії судової експертизи) і деяких інших відомств, організованих тільки для виробництва судових експертиз і забезпечення судово-експертної діяльності.
* Центр ім. В.П. Сербського проводить дослідження й із проблем, що не має безпосереднього відношення до судової психіатрії: по екологічній психіатрії, промисловій психіатрії, організації психіатричної допомоги при катастрофах і стихійних лихах і ін.
У судовій психіатрії функції експертної установи виконують судово-психіатричні експертні комісії (СПЭК) і судово-психіатричні експертні відділення, организуемые при психіатричних установах загального профілю - психіатричних лікарнях і психоневрологічних диспансерах. Експертні комісії й експертні відділення проводять судово-психіатричні експертизи на регулярній основі за правилами виробництва судових експертиз в експертній установі.
Порядок організації судово-психіатричних експертних установ визначається відомчими нормативними актами Мінздраву РФ, які согласовываются в необхідних випадках з федеральними правоохоронними органами і юридичними відомствами - Верховним Судом РФ, Генеральною прокуратурою РФ, Міністерством внутрішніх справ РФ, Міністерством юстиції РФ. У цей час на території Росії діє чимало нормативних актів по організації судово-психіатричної експертизи, які були затверджені ще Міністерством охорони здоров'я СРСР за узгодженням із загальносоюзними правоохоронними органами*.
* Найважливішими серед них є Інструкція про виробництво судово-психіатричної експертизи в СРСР від 27 жовтня 1970 р. і Положення про амбулаторну судово-психіатричну експертну комісію від 5 грудня 1985 р.
Згідно цим нормативним документам, судово-психіатричні експертні комісії підрозділяються на амбулаторні й стаціонарні. Деякі СПЭК правочинні проводити як амбулаторні, так і стаціонарні експертизи (змішані комісії). Персональний склад СПЭК щорічно затверджується місцевими органами керування охороною здоров'я по підпорядкованості психіатричної установи, у якому організована дана експертна комісія. Наприклад, склад СПЭК при обласній психіатричній лікарні затверджується обласним департаментом охорони здоров'я, а склад СПЭК при республіканській (республіки в складі РФ) лікарні - Міністерством охорони здоров'я цієї республіки.
Для виробництва стаціонарної експертизи при психіатричних установах, що мають стаціонарні СПЭК, відкриваються спеціалізовані судово-психіатричні стаціонарні відділення. Одна їхня частина призначена для осіб, що втримуються під стражів ("стражные відділення"), інша - для інших випробуваних ("бесстражные відділення"). Перший тип відділень забезпечений умовами для втримування арештованих. У них є зовнішня охорона, здійснювана співробітниками органів внутрішніх справ; у них діють правові обмеження, які передбачені законодавством про висновок під варту. Перебування в цих відділеннях осіб, не ув'язнених під варту, так само як і перебування арештованих в "бесстражном відділенні" заборонено. Потерпілі, що направляються на стаціонарну судово-психіатричну експертизу, і свідки по кримінальних справах, а також всі особи, що піддаються стаціонарній психіатричній експертизі в цивільному судочинстві, можуть міститися також у загальні (неекспертні) відділення й палати тої психіатричної установи, у якому є стаціонарна СПЭК.
Судово-психіатричні експертні комісії комплектуються поряд з лікарями, що займають посада психіатра-експерта (штатні експерти), лікарями-психіатрами, такої посади не займають (позаштатні експерти). Останні включаються до складу СПЭК розпорядженням місцевого органа охорони здоров'я. Це означає, що виробництво судових експертиз входить у коло їхніх службових обов'язків. При виробництві конкретних комісійних експертиз всі експерти (тобто як займають, так і не займають експертну посаду) мають права й мають обов'язки експерта, які передбачені процесуальним законодавством, на рівних підставах і без яких-небудь вилучень.
Рішення про організацію або закриття судово-психіатричної експертної установи приймається органом керування охороною здоров'я суб'єкта Російської Федерації (республіки в складі РФ, краю, області, міст Москви й Санкт-Петербурга, автономної області, автономного округу). При ухваленні рішення враховуються реальна потреба місцевих правоохоронних органів у судово-психіатричних експертизах, наявні в регіоні умови для задоволення цієї потреби (матеріальні, кадрові та ін.), а також інші особливості даного регіону (наприклад, розміри його території).
Робота судово-психіатричних експертних установ організована по зональному (зонально-територіальному) принципі, тобто експертна установа обслуговує органи попереднього

 
 

Цікаве

Загрузка...