WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Стратегічні питання педагогічної професії - Реферат

Стратегічні питання педагогічної професії - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Стратегічні питання педагогічної професії.
Важливим моментом педагогічної діяльності є виявлення, уточнення, усвідомлення тих вихідних позицій, які відображають соціальні погляди та вимоги і водночас є внутрішніми збудниками власної діяльності вчителя. Тільки творче усвідомлення, прийняття відповідних стратегічних позицій гармонізує внутрішній світ учителя з його діяльністю, суспільством, учнями.
Щоб розглянути ці стратегічні питання, скористаймося алгоритмом завдань, який пропонують учителям Сполучених Штатів Америки, що беруть участь у конкурсі "Учитель року" (адаптований варіант. - В. С.). Претенденти мають у довільній формі дати відповіді на такі запитання:
- професійна біографія: описати причини, які спонукали до вибору педагогічної професії, основні події, що переконали в правильності зроб-леного вибору, схарактеризувати власний внесок в освіту або найвище досягнення в ній;
- філософія вчительства: викласти особисті погляди на професію вчителя і власну діяльність. Треба також сформулювати, як ви розумієте поняття "нагорода за педагогічну працю";
- проблеми і перспективи освіти: треба відповісти на запитання: що ви вважаєте головною проблемою (завданням) народної освіти сьогодні? Обрати одну проблему, з'ясувати її причини, показати результат і запро-понувати засоби вирішення;
- учительська професія. Запропоновано три запитання: Чи реко-мендували б ви своїм найздібнішим учням обрати професію вчителя? Як ви допомагаєте своїм колегам стати хорошими вчителями? Якою мірою вчителі мають нести відповідальність за результати навчання своїх учнів?
- освіта і країна. Переможець - це насамперед представник учи-тельства країни. Уявіть, як у разі перемоги ви б скористалися можливостями, які дає звання "Учитель року", для пропагування педагогічної професії. Яким було б ваше звернення?
Ось який взірець педагогічної рефлексії дала переможниця конкурсу "Учитель року-89" Мері Бікуваріс. На нашу думку, її відповіді лише незначно (враховуючи національні особливості) відрізняються від тих, під якими міг би підписатися вчитель будь-якої країни.
- Шість необхідних якостей мають бути у видатних учителів. Гадаю, дехто, знаходячи їх у мене, і мене сприймає як учителя видатного. По-перше, це любов до дітей. По-друге, я знаю свій предмет і не втомлююсь розвивати в собі інтерес до нього. Я використовую педагогічні методи, які ефективно залучають дітей до навчального процесу. Вміння керувати уроком, класом також необхідне видатному вчителеві, і я прагну виробити дійові прийоми, за допомогою яких можу впоратись із великою кількістю завдань, які активно залучають дітей до праці і виходять за межі урочного часу. Жоден учитель, позбавлений почуття гумору, не протримається в школі довго. Здатність посміятися разом з учнями, в тому числі над собою, - одне зі свідчень успіху моєї роботи. Нарешті, видатний учитель має бути найуважнішим, найчутливішим спостерігачем. Як часто ставали мені у пригоді своєчасно помічені "дрібниці", специфічні для шкільного життя, коли, здавалося б, вже клацала клямка, що зачиняла двері взаєморозуміння між учителем і класом...
- Як учитель своє завдання вбачаю в тому, щоб робити дещо більше, ніж просто передавати дітям інформацію. Я хочу, щоб інформацію, отриману в класі, вони використовували для власних роздумів і умовиводів, хочу, щоб вони самі для себе розв'язували всі проблеми. В мене є різноманітні засоби подати учням свій предмет "у живому вигляді", надаю їм можливість не тільки вивчати спеціальні дисципліни, а й самим брати участь у дослідженнях. Вони мають усвідомлювати, що це необхідно вписувати в загальну картину навчання людини.
- Чула, як учні кажуть: в учнів є право на помилку, Вважаю, це правильно. Однак помилки не повинні минати легко. Переконана: переважна більшість дітей, маючи досить часу і належну допомогу, здатні опанувати будь-який предмет. Найбільше я пишаюсь успіхами тих своїх учнів, які не мають великих здібностей, їм я ставлю досяжні цілі, і вони, домогтися успіху в елементарно необхідному, із задоволенням беруться за розв'язання складніших завдань.
- За роки роботи вчителем я нерідко зустрічала дітей, яким не давалося навчання. У спілкуванні з ними завжди покладаюся на доброту, прагну зробити так, щоб вселити в них упевненість: навіть якщо в школі у них щось не ладиться, в усьому іншому вони - нормальні люди.
- Усі мають розуміти: "провал" учня - це "провал" і його батьків, і його вчителів. Звичайно, учень має усвідомлювати первинність своєї ролі у власній освіті, але йому необхідні також схвалення і підтримка батьків, зацікавленість учителів, готових прищепити йому навички, викласти факти і теорії, на підставі яких він сам повинен будувати своє світорозуміння.
- Робота вчителя дає не тільки відчутні нагороди, а й розраду. Задоволення вчителя дуже схоже на радість селянина, який засіває ниву, доглядає сходи, молиться про дощ і, нарешті, збирає врожай. Мої найтямущі учні, які виявили бажання стати вчителями, почують від мене слова схвалення, але я ніколи не обіцяю їм ні слави, ні грошей, ні гучного визнання.;-:
- Професія вчителя необмежена в часі. Вона - підвалина всіх інших професій. Гарні вчителі сіють насіння, з якого виростають хороші лікарі, інженери, державні діячі, таксисти й астронавти. Якщо колишні учні приходять до мене через роки, моє серце переповнює усвідомлення того, що і я була причетна до дива набування досвіду, яке супроводжувало їх упродовж усього життя.
- Ми маємо вчити молодих людей поважати право іншого на погляди, які розходяться з їхніми власними, вчити дивитися на землю як на спільний дім людства, місце, де люди отримують єдину спадщину. Ми маємо допомагати нашій молоді бути терпимими...
- Одне з найважливіших завдань працівників освіти сьогодні - покращення нашого власного іміджу в очах суспільства. Останнім часом багато написано про те, що є поганого в освіті. Нам слід краще попрацювати над тим, щоб сфокусувати увагу громадськості на наших досягненнях.
- Нарешті, ми маємо невтомно переконувати, що в усіх наших школах має бути найсучасніша техніка. Ми повинні охоче витрачати гроші на те, щоб у наших дітей були найкращі книги, комп'ютери, одяг, щоб узагалі в школі їх оточували кращі речі. І не слід шкодувати грошей на навчання вчителів того, як вміло використовувати всі ці ресурси для розвитку молоді, яка готова посісти своє місце на світовій арені".
Подивіться, якими схожими є проблеми вчительства в усьому світі! І коли ми позбудемося штучного шару матеріальних і побутових проблем, що виснажують наших учителів, то зможемо впевнено твердити, що вітчизняні педагоги готові працювати за найвищими світовими стандартами. Адже ті проблеми, які тільки сьогодні відкривають для себе західні педагоги, давно були предметом педагогічних роздумів наших співвітчизників А. С. Макаренка, В. О. Сухомлинського, сучасних педагогів О. А. Захаренко, В. Ф. Шаталова, В. П. Щетиніна й розв'язувалися ними напрактичному рівні.
Останнім часом людство зрозуміло, що саме в педагогічному просторі слід шукати відповіді на те, якою має бути людина XXI сторіччя. Вчені зробили ретельний аналіз історичних надбань в галузі освіти і виховання, визначили істотні розбіжності між традиційною, авторитарною, педагогікою і педагогікою гуманістичною. Гуманістичні традиції в педагогіці існують давно (Я. А. Коменський, К. Д. Ушинський, Й. Г. Песта-лоцці, Ф. Фребель, М. Монтессорі, С. Русова), активно розвиваються сучасними вченими (А. Маслоу, К. Роджерс). Однак масова школа завжди потерпала від авторитаризму, пересічний учитель навіть не підозрював, що його дії є безпосереднім втіленням саме авторитарної парадигми виховання. Тому дуже важливо сформулювати ознаки цих принципово відмінних концептуальних підходів до навчання та виховання, їх головні характеристики вдало визначили Ю. М. Кулюткін і Г. С. Сухобська (Кулютпкин Ю. Н., Сухобская Г. С.

 
 

Цікаве

Загрузка...