WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Конфлікти в діяльності вчителя. Соціальні процеси й особистість учителя - Реферат

Конфлікти в діяльності вчителя. Соціальні процеси й особистість учителя - Реферат

інтернаціональних позицій і пріоритетів і перехід на національні. Цей перехід майже не мав "буферного" періоду, відразу почали декларуватись як такі, що не дискутуються, тези про розбіжності в "національних менталітетах", національні інтереси, незважаючи на проголошені раніше пріоритети загальнолюдських цінностей, стали підноситись до рангу державних тощо.
Наведені приклади - ознаки нового життя. Дехто вважає його кращим за минуле, хтось - гіршим, але цереалія, на яку слід зважати, об'єктивна реальність, у якій кожна людина має навчитися жити і навчати молоде покоління. Такі зміни постійно відбувалися в історичному процесі. Вчені-психологи помітили, що на тлі світових соціальних катаклізмів спостерігаються цікаві тенденції в психічному житті людей. Наведімо деякі з них, адже вони допомагають краще зрозуміти те, що відбувається навколо нас. Пригадаймо, що йдеться не про якусь одну окремо взяту країну, щоб не склалося враження, що це притаманно тільки вітчизняному досвідові. Далі наведено деякі висновки переважно американських соціальних психологів, яким аж ніяк не можна дорікнути в тому, що вони свідомо згущують барви наших реалій.
Характерною для перехідного періоду є помітна деморалізація су-спільства. Тих, хто дотримується минулих норм, вже не дивує, що їх порушує хтось інший. Саме тому в часи невизначеності суспільство вкрай терпляче ставиться до різних політичних та економічних спекуляцій, порушень законів моралі, професійної невідповідності й безвідповідальності. Навіть ті, хто внутрішньо засуджує такі факти, спостерігаючи навколо себе відповідну поведінку, воліє краще не втручатися. В умовах соціальної дезорганізації гіпертрофовано розростається індивідуалізм: люди відчувають себе вільнішими, тому що знижується соціальний контроль, а відчуження від держави, що виявилася нездатною захистити, зберегти навіть себе, призводить до посилення егоцентричних, егоїстичних тенденцій і орієнтацій. Стрімко зменшується кількість чинників людської поведінки, заснованих на соціальному обов'язку, кожен починає замислюватися, чи варто ретельно виконувати свої професійні обов'язки, коли інші не роблять цього. Різко змінюється діапазон зразків, які наслідують. У сфері позитивних наслідувань він звужується. Наприклад, у минулому від фахівців вимагали переймати та впроваджувати позитивний досвід працівників будь-якої галузі. Пригадаймо традиційні заклики до затвердження підвищених соціалістичних зобов'язань: "Наші героїчні мандрівники досягли Південного полюса! Наші героїчні доярки одержують небачені надої! Так підтримаймо ж їхній трудовий героїзм нашими педагогічними успіхами! Доб'ємося тільки відмінної успішності в наших класах!"
Нині ж представники професійних груп охочіше наслідують приклади дезінтеграції. Навіть такі "консервативні" галузі, як педагогіка й медицина, страйкували вслід за шахтарями, водіями та ін.
Соціальні психологи отримали переконливі дані про психологічний "акомпанемент", супутній суспільним кризам. Соціальні зміни супро-воджуються масовими психологічними резонансними явищами, і перебіг цього процесу відбувається в кілька етапів.
/ етап. Знецінення, девальвація незаперечних цінностей, доведення неправильності соціальних ідеалів, суспільне прийнятих цілей. У свідомості багатьох конкретних людей відбувається зіткнення минулих суб'єктивно прийнятих, інтегрованих у структуру особистісних якостей спонук (установок, прагнень, потягів, бажань, потреб) з новими. Старі спонуки та засвоєні до автоматизму навички поведінки блокуються новими за змістом або формою засобами соціального контролю. Відомо, що блокада (втручання, що перериває вже розпочату дію) спричинює внутрішній конфлікт, який супроводжується певними негативними емоційними змінами. Це блокування нерідко зумовлює певні органічні зрушення (прискорення скорочень серця, звуження кровоносних судин, зміну перистальтики кишок і шлунка, підвищене виділення глюкози в-кров, посилене потовиділення, зміну частоти і глибини дихання). Психологічно цей етап характеризується станом фрустрованості (розгубленості, протилежних прагнень, підвищеного занепокоєння). "Я-концепція" зазнає зовнішнього тиску, що змушує особистість до її перегляду, але оскільки необхідність останнього ще не усвідомлена, включаються захисні механізми, що відкидають цей зовнішній вплив, посилюють систему психологічного захисту (зокрема деструктивного).
// етап. Нові тенденції й можливості не можуть бути відразу засвоєні та реалізовані у власній активній життєвій позиції. Багато людей у цей період відчувають апатію, байдужість, депресію, покірність долі, очікують зовнішньої допомоги та підтримки. Адже під впливом зовнішніх обставин у системі життєвих цінностей відбувається сутнісний злам, дезорганізація, а психіка відповідає на це зниженням рівня збудженості (активності), актуального самоусвідомлення.
/// етап. Зіткнення старого з новим найчастіше відбувається конф-ліктно, через суперечності. Не буває так, щоб колишні цінності, якщо вони мали особистісний смисл, були повністю відкинуті. Залишаючись без звичних орієнтирів, особистість відчуває внутрішню напругу. Нові ж цінності не завжди задаються цілісно, як завершена система, вони ще перебувають у стадії становлення, досить суперечливі між собою. Тому їх засвоєння не завжди йде гладко, їх асиміляція у свідомість замість колишніх не є лінійним процесом. Усі ці зовнішні та внутрішні суперечності ще більше посилюють напругу, позбутися якої людині вкрай необхідно. У соціальних масштабах момент стихійного, масового накопичення такої напруги може супроводжуватися зростанням агресивних тенденцій, пошуками того, на кого можна було б перекласти відповідальність за невпорядкованість і труднощі власного життя. У цей момент на індивідуальному рівні побудову нової системи цінностей, що відповідає новим умовам життя, ще не закінчено, проте вона вже достатньо сильна, щоб вимагати підтвердження, претендує на завершеність, достатність для розв'язання життєво важливих проблем. Однак у кризовому суспільстві більшість цих проблем ще не може бути розв'язано на належному рівні, оскільки всі вони задаються з боку систем, що не залежать від зусиль самої людини (політичної, економічної). Тому пси-хологічно зручним є такий вихід (спосіб зняття загальної напруги): перекинути відповідальність на інших, тих, кого можна звинуватити в тому, що вони "заважають" досягненню успіху. Звідси міжгрупова (етнічна, професійно-рольова, статусна) і міжособистісна нетерпимість.
IV етап характеризується зростанням регресивних тенденцій.

 
 

Цікаве

Загрузка...