WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Розвиток пам’яті у дітей - Реферат

Розвиток пам’яті у дітей - Реферат

подальшим зростанням і зміцненням її довільності. Довільне запам'ятовування стає в цей період набагато ефективнішим від мимовільного. Відбуваються істотні зміни і в перебігу процесів логічного запам'ятовування. Помітно зростає продуктивність пам'яті на думки, на астрактний матеріал. Намічається спеціалізація пам'яті. Удосконалюються і способи заучування за способом свідомого застосування раціональних його прийомів.
Старшокласники самі високо оцінюють таке засвоєння матеріалу, в якому виявляється розуміння понять, оригінальна інтерпретація чи формулювання того, що викладено в підручнику. Важливу роль у процесах запам'ятовування відіграє настанова на засвоєння матеріалу, яка водночас включає в себе і настанову на його усвідомлення.
Логічне запам'ятовування успішно формується в учнів у процесі шкільного навчання.
Специфічного характеру набуває в старшому шкільному віці мимовільна пам'ять. Продуктивність її також залежить від організації розумової роботи учнів з навчальним матеріалом. Матеріал запам'ятовується старшокласниками краще, якщо він входить у мету їх розумовоїдіяльності і коли ця діяльність має активний характер. На власному досвіді старшокласники переконуються, що запам'ятовування не зводиться до розуміння, що потрібні спеціальні прийоми запам'ятовування й відтворення, збереження свідомо засвоєної інформації. У ранньому юнацькому віці виникає в учнів прагнення оволодіти своєю пам'яттю, керувати нею, підносити її продуктивність.
3. Умови та прийоми розвитку пам'яті школяра
Пам'ять учнів слід тренувати. Раціональні прийоми розвитку пам'яті:
- важливою умовою продуктивного запам'ятовування і тривалого зберігання є правильний розподіл повторень в часі;
- концентроване повторювання дає значно менший ефект, ніж розподілене в часі;
- гарячкова підготовка до іспитів не призводить до глибоких знань. Може бути заключною ланкою в загальному ланцюгу систематичного повторення навчального матеріалу;
- найкращий вид повторення - це включення засвоєного матеріалу в подальшу пізнавальну діяльність щоразу в нових зв'язках;
- початок і кінець інформації запам'ятовується краще, середина засвоюється гірше. Враховуй "ефект краю";
- краще запам'ятовується наочний матеріал, який розміщений в верхньому лівому куті;
- особливості пам'яті пов'язані з емоційним станом учня і наскільки він комфортно себе відчуває на уроці. Важливо, щоб дитина відчувала позитивні емоції. Використовувати техніку на основі інтегруванні переживань;
- деякі діти прив'язуються до "опори" і довго невзмозі перейти до самостійної роботи. Так через 2-3 уроки необхідно "опору" перенести на праву сторону дошки. Це допомагає дитині усвідомити, що "опора" тимчасова;
- другий прийом - це коли учні зі слабкою пам'яттю по завданню вчителя, опираючись на схему, коментують хід рішення вголос;
- перед учнями слід ставити спеціальні мнемічні завдання, які допомагають використовувати необхідне в даний час правило.
Можна використовувати різного роду "пам'ятки".
Пам'ятка
1. Приготування уроків починай з роботи над віршем.
2. Тихо прочитай вірш вголос. Пам'ятай, що ти читаєш вірш, щоб запам'ятати. Не пропускай незнайомі слова.
3. Голосно читай вірш. Злови ритм і мелодію вірша.
4. Прочитай вірш втретє.
5. Через 2 хвилини повтори вірш вголос. Уяви собі ті події, які є вписані в вірші.
6. Через 3 години повтори 2-3 рази, не заглядаючи в книгу.
7. Перед сном повтори ще раз.
8. Вранці прочитай з книги і розкажи напам'ять.
Пам'ятка
День 1. Прочитай вірш про себе. Виясни всі незрозумілі слова. Ще раз прочитай про себе.
День 2. Домовся позайматися з другом. Нехай він прочитає вголос, а ти запам'ятай на слух.
День 3. Читай вірш і проговорюй його пошепки. Читай виразно і голосно. Розкажи напам'ять.
Висновки
Як і інші розумові здібності й уміння, пам'ять характеризується значними індивідуальними відмінностями. У деяких видах мнемічної діяльності їхній діапазон сягає співвідношення 1:15. Це означає: якщо показники найслабшого (щодо пам'яті) учня прийняти за одиницю, то мнемічну потужність найсильнішого треба оцінити в 15 одиниці.
Головною причиною невміння покращувати пам'ять є відсутність інформації щодо засобів досягнути цієї мети. А дехто вважає, що пам'ять, - здібність природжена і, отже, удосконаленню не піддаються.
Мнемічні здібності мають органічну основу, сприятливі органічні задатки прямо впливають на розвиток лише елементарних процесів - безпосереднє збереження і відтворення прийнятої інформації. А в навчальній та професійній діяльності вирішальну роль відіграють опосередковані мисленням процеси смислового запам'ятовування. І тут визначальними є спеціальні прийоми запам'ятовування та відтворення. І вони, звичайно, можуть весь час удосконалюватися через відповідні тренувальні вправи. Та і органічна основа пам'яті до певної міри піддається тренуванню.
Однак, як би наполегливо не здійснював учитель заходи компенсації та корекції індивідуальних недоліків, які мають місце в мнемічній діяльності окремих учнів, його зусилля неминуче виявляється малопродуктивним, якщо він не залучить собі на допомогу свідомість самих дітей. Тільки після того, як вони почнуть усвідомлювати, що розумова діяльність кожного - це цілий світ, який належить так само пізнати, як світ навколишній, і пізнати не просто заради цікавості, а щоб оволодіти ним, зробити свій розум досконалим і ефективним, - тільки за цієї умови вчитель зможе розраховувати на те, що його психофізична робота принесе щедрі і стійкі плоди. Отже, тільки педагогіка співробітництва зможе принести результат.
Список використаної літератури
1. М.Гализо И. Домашенко. Атлас по психологи. - М.; 1980.
2. Ю.Орлов. Восхождение к индивидуальности. - М.; 1991.
3. Г. Костюк. Вікова психологія. - К.: 1976.
4. С.Коробко. Память учащихся нужно развивать.
5. Л.Выготский. Педагогическая психология. - М., 1991.
6. В.Шадриков. "Познавательные процессы и способности в обучении". - М., 1990.
7. Л.Макселона. Психологія. - Л., 1998.
8. В.Критецький. Психологія. - К., 1978.
9. Р.Немов. Психология. - М., 1990.
10. В.Богословський. Общая психология. - М., 1981.
11. Л.Гримак. Резервы человеческой психики. - М., 1989.
12. О. Дусавицький. Розвиток особистості в навчальній діяльності. - К., 1996.

 
 

Цікаве

Загрузка...