WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Рольові конфлікти в діяльності вчителя - Реферат

Рольові конфлікти в діяльності вчителя - Реферат

Ірино Анатоліївно, можна я вам завтра звіт здам? "Батько" (завуч): Добре, Олено Вікторівно, але не пізніше.
Приклади некомплементарних трансакцій (таких, де реальні й очіку-вані позиції учасників не збігаються):
"Дорослий" - "Дорослому": Васю, в тебе є олівець?
"Батько" - "Дитині": А тобі навіщо? Все одно малювати не вмієш.
"Дорослий" - "Дорослому": Васю, у тебе є олівець? "Дитина" - "Батькові": Відчепись, Пенсахов, а то я через тебе домалювати не встигну.
"Дитина" - "Батькові": Мамо, можна мені собачку погладити? "Дорослий" - "Дорослому": При контакті з вуличними тваринами є велика ймовірність захворювань шкіри й органів травлення.
"Батько" - "Дитині": Піддубний, чому ти так підстригся? На кого ти схожий?
"Дорослий" - "Дорослому": Ваша реакція, Марино Федорівно, типова при конфлікті субкультур, справедливо поміченому Тургенєвим ще в XIX столітті.
"Батько" - "Дитині": Валентино Євгенівно, щоб до завтра журнал був заповнений!
"Батько" - "Дитині": Ви не можете мені наказувати, Елеоноро Володимирівно. Мій безпосередній керівник тільки Лариса Костянтинівна.
"Дитина" - "Батькові": Таїсіє Михайлівно, ви фахівець, допоможіть мені, будь ласка!
"Дитина" - "Батькові": Що ви, Белло Андріївно, я сама хотіла просити вас про допомогу.
"Дитина" - "Дитині": Алику, давай втечемо з контрольної, бо я нічого не вивчив!
"Батько" - "Дитині": Тобі слід було б більше займатися, Бирюк, тоді й контрольна була б не страшна!
"Батько" - "Дитині": Мишку, як ти можеш так бездумно ставитися до свого здоров'я! Негайно натягни шапку.'
"Дитина" - "Дитині": Та облиш ти, Віро, мені так подобається. Один раз живемо!
"Батько" - "Батькові": Я оце кажу, Зінаїдо Василівно, як батьки можуть дозволяти дітям так одягатись до школи?!
"Батько" - "Дитині": Ви, Ганно Петрівно, краще б на себе подивились!
"Батько" - "Дитині": Прошина, невже можна так поводитись? "Батько" - "Батькові": Ось і я гадаю, Олено Володимирівно, зовсім су-часна молодь розпустилася.
Окрім очевидних, таких, що мають вияв у зовнішніх ознаках і тому діагностуються майже безпомилково, є ще так звані приховані трансакції, тобто людина входить у ситуацію, демонструючи або усвідомлюючи один его-стан, тоді як фактично в ній актуалізовано кілька его-станів. Щоб проілюструвати їх, знову звернімося до прикладів з книги "Ефективний учитель".
Уявімо, що вчителька каже учневі, переглядаючи його зошит: "Ну і де ж, Розін, заховалася твоя робота над помилками?" Зовні це має вигляд звернення "Дорослого" до "Дорослого". Але в самому формулюванні запитання (в слові "заховалася") міститься кілька додаткових трансакцій, які мають приблизно такий зміст: "Я, по-перше, дивуюсь, як узагалі можна так вести зошит. Адже тут нічого не можна знайти і зрозуміти. По-друге, я підозрюю, що ти, як завжди, нічого не зробив і тепер хочеш увести мене в оману. Нарешті, я взагалі сумніваюся, щоб ти зрозумів свої помилки і зміг над ними попрацювати. Людині з твоїми розумовими здібностями це не під силу".
Учень, до якого звернено ці приховані трансакції, може їх не помітити (чи не розшифрувати), а тому відповідати з прямого его-стану: "Дитини" ("Чому ви завжди до мене чіпляєтесь?"), "Батька" ("Невже так важко розгледіти, що вона на п'ятій сторінці зошита?"), "Дорослого" ("Вона на п'ятій сторінці, після класної роботи"). А може інтуїтивно "підхопити" відповідні трансакції і видати реакції: "Дитини" ("Коли у вас поганий настрій, то ви й шукаєте в мені недоліки") або навіть "Батька" ("Учитель з таким стажем роботи, як у вас, міг би навчитися відрізняти класну роботу від домашньої").
Такі приховані трансакції постійно присутні в нашому повсякденному житті. Наприклад, типова форма "Ви(ти)-ствердження" фактично є трансакцією, що несе приховане звинувачення. Тому співрозмовник нерідко починає захищатися саме від факту звинувачення й ігнорує справедливі вимоги, які воно містить. Переведення того самого змісту у форму "Я-висловлювання" містить приховану трансакцію: один "Дорослий" переконливо описує іншому те, що відбувається з ним за відповідних обставин, та розкриває наслідки. Тому виникає можливість сконцентрувати увагу саме на тих вимогах, які висуваються.
Найефективніші трансакції відбуваються, коли ними керує "Дорослий" (хоча з наведених прикладів можна побачити, що й доросла рольова поведінка часом буває досить нудною або недоцільною). Проте вона принаймні дає людині можливість зберегти свою емоційну та розумову незалежність від ситуації, а отже, швидше знайти правильний варіант реагування. Для того щоб досягти гармонії між патернами (програмами) поведінки, записаними в "Дитині" і "Батькові" (змістом життєво важливої інформації та засобами реагування на неї), треба формувати свого "Дорослого" на різних рівнях:
- навчитися зберігати самоконтроль у ситуаціях емоційної напруги, не дозволяти емоціям брати гору над усвідомленням того, що відбувається;
- долатиімпульсивне прагнення відреагувати за шаблоном, тобто аналогічно тому, як це відбувалося в дитинстві чи як реагували дорослі, виявити передусім найістотніші ознаки ситуації, що виникла;
- відреагувати у відповідній формі, яка показує партнерові, що ви - людина, яка розуміє його проблеми й не нав'язує своєї думки як єдино можливої.
У сучасній психологічній літературі є безліч цікавих рекомендацій і навіть цілих технологій, які дають змогу досягти такого гнучкого спів-відношення між різними его-станами. Проте майбутній учитель обов'язково має вміти розрізняти власні его-стани й очікування партнерів, діагностувати его-стани й очікування співрозмовників, уміти коректно формулювати думку й формувати поведінкові реакції. Ця робота не може бути припинена ні на хвилину, бо саме в педагогічній діяльності, як у жодній іншій, існує загроза остаточно зафіксуватися в ролі дез-адаптованого (невротизованого) "Батька", відводячи іншим єдину роль дезадаптованої "Дитини". Отже, слушною є думка, що мистецтву керування "дорослим" життям людині слід учитися постійно.
Використана література:
1. Исайчева Н. Д. Школа глазами учеников // Вопр. психологии. - 1990. - № 4.
2. Миллер Р. М. Этика, развитие, мораль // Перспективы. - М., 1989.
3. Ямбург Є. О. Воспитание историей. - М., 1989.
4. Грановская P. M., Крыжанская Ю. С. Творчество и преодоление стереотипов. - СПб., 1994.
5. Бетти Лу Ливер. Обучение всего класса. - М., 1995.
6. Аникеева Н. П. Психологический климат в коллективе. - М., 1989.
7. Берне Р. Развитие "Я - концепция" и воспитание. - М., 1986.
8. Кон И. С. Открытие Я. - М., 1978.
9. Сталин В. В. Самосознание личности.- М., 1983.
10. Святовець В. Ф. Алгоритми виховання. - К., 1989.
11. Шибутани Т. Социальная психология. - М., 1969.
12. Берн Э. Игры, в которые играют люди. Люди, которые играют в игры. - СПб., 1992.
13. Харрис Т. Я хороший, ты хороший.- М., 1993.
14. Орлов Ю. М. Восхождение к индивидуальности. - М., 1991.
15. Кон И. С. Психология ранней юности. - М., 1989.
16. Скотт Дж. Г. Конфликты: пути их преодоления. - К., 1991
17. Воробьев Г. Г. Школа будущего начинается сегодня. - М.: Просвещение,1991.
18. Черноушек М. Психология жизненной среды. - М.: Мысль,1989.

 
 

Цікаве

Загрузка...