WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Проблеми адаптації молодого вчителя до учнівського колективу - Реферат

Проблеми адаптації молодого вчителя до учнівського колективу - Реферат

значними відхиленнями від загаль-ноприйнятих смислів та значень, що діти різних вікових груп мають істотні відмінності за рівнем мовної компетентності.
8. Естетичні бар'єри, тобто різниця в смаках, критеріях краси як в окремих осіб, так і у цілих поколінь (у цьому разі вони входять також до вікових відмінностей). Старше покоління не завжди погоджується з тим, що молодь має свої особливі естетичні критерії, подекуди справді надзвичайно екстравагантні. При цьому дорослі майже завжди забувають, як іще кілька років тому вони самі були "порушниками спокою" в суспільстві, обстоювали своє право на оригінальність. І хоча прагнення старших до певного консерватизму, а молоді - до новизни являє собою прояви двох важливих механізмів стабільності (збереження традицій) та розвитку естетичних смаків суспільства, що не існують один без одного, в конкретних ситуаціях міжособистісного спілкування цей бар'єр може стати джерелом ІСТОТНИХ ускладнень та конфліктів.
"Усіх дівчат, у кого спіднички вище колін, до школи не пускати!", "З манікюром на уроці? Який жах!", "На учнях не повинно бути ніяких каблучок або інших прикрас", "Доки не підстрижешся, я тебе до класу не пущу!" - такі прояви педагогічної "боротьби" з віяннями моди знає не одне покоління дітей та дорослих.
Сьогодні вимоги до зовнішнього вигляду учнів значно демократизу-валися. Хтось радіє з цього, хтось сумує за тими часами, коли булаєдина шкільна форма, адже це певною мірою згладжувало нерівні можливості батьків, дисциплінувало дітей. Але мова не про те. Нерідко виникає ситуація, коли вчитель висуває до учня певні вимоги, водночас своїм зовнішнім виглядом не відповідаючи їм. Переважно це стосується студентів-практикантів або молодих учителів. Так, якщо вчителька виступає проти косметики на обличчях дівчаток, то вона має пам'ятати, що іноді вони прагнуть наслідувати її, що саме її густий макіяж актуалізує в них інтерес до досягнення зовнішньої привабливості штучними засобами. Якщо вчитель вимагає від учнів "не палити", то він сам має прагнути позбутися цієї звички. Адже нерідко можна спостерігати таку картину: студенти-практиканти у школі переслідують учнів, що потайки палять, переконують їх у шкідливості паління, а після закінчення уроків можуть дати сигарету або запальничку незнайомому підліткові.
Безумовно, молодому вчителеві значно легше прийняти зміни в зов-нішньому вигляді своїх учнів, їхні смаки, тому що він сам ідентифікує себе з молоддю. Водночас він має відповідати вимогам та обмеженням, що накладає педагогічна діяльність. Подекуди виникає "подвійна мораль": учитель погоджується з колегами і водночас заграє з учнями: "Я був би радий вам це дозволити, але ж ви бачите, які відсталі в нас інші педагоги!"
Специфіка педагогічної діяльності потребує від учителя постійного розуміння ступеня свого впливу на тих, хто оточує. Він має усвідомлювати, що його смаки, поведінка, зовнішній вигляд є могутнім виховним чинником. Однак якщо сам учитель - вже досить доросла і відповідальна людина, яка може дозволити собі деякі відхилення від стандарту, то учні, наслідуючи його, часто переходять межу поміркованості. Так, деякі молоді вчительки приходять до школи, керуючись справедливим правилом: "Не має значення, як людина вдягнена, важливо, що вона собою являє". А потім впадають у відчай від того, що більшість дівчат з їхніх класів на заняття з'являються у надто екстравагантному вигляді. Адже що більше їм подобається вчителька, то більше вони прагнуть походити на неї навіть у дрібницях, то скоріше підхоплюють, перебільшуючи до гротеску, її зовнішні ознаки та манеру поведінки. Те, що для розумної, здібної молодої людини є не більш ніж пікантне доповнення до її чеснот, у дітей стає центром бажань, головною ознакою ідеалу дорослості. Тому досвідчені вчителі не тільки відповідально ставляться до свого зовнішнього вигляду, а й прагнуть поміркованості, строгої коректної зовнішньої форми.
9. Етичні бар'єри. Оволодіння людиною соціальними нормативами проходить не тільки в таких глобальних масштабах, як засвоєння за-гальнолюдських моральних цінностей, а й на рівнях різномасштабних спільнот, з якими вона себе ідентифікує. Такими спільнотами для кожного окремого учня можуть бути не тільки сім'я та клас, а й неформальна група, дворова компанія, "віддалений лідер" (кумир, яким він захоплюється). При цьому саме цей вплив буває значно більший, ніж цілеспрямоване виховання. В результаті система етичних принципів, засвоювана дитиною, може бути досить хаотичною, містити цінності, протилежні тим, які хоче сформувати сім'я або школа.
Особливо різкі зміни відбуваються в суспільній свідомості останнім часом. Ті основи поведінки, які ще кілька років тому здавалися не змінними, нині вважають недоцільними і навіть шкідливими. Багато вчителів сьогодні розгубилися: як виховувати сучасну молодь, до чого готувати, які ідеали формувати, які приклади використовувати, що пропагувати, а що засуджувати? Впевнено відповісти на ці запитання сьогодні не готові ні досвідчені вчителі, ні молоді випускники педагогічних навчальних закладів. Адже становлення ринкових відносин поки що супроводжується, на жаль, значними моральними втратами. За привабливими гаслами демократизації суспільних відносин, особистішої свободи часто приховується байдужість держави до морального здоров'я нації, прагнення перекласти весь тягар відповідальності на сім'ю або на саму людину. Порушення налагодженої системи виховання, яка функціонувала раніше, незважаючи на окремі її недоліки і формалізм, можна було б виправдати, якби було створено більш досконалу систему. Поки що в масовій школі спостерігається відхід від виховання, учні самотужки шукають свої шляхи в бурхливому сучасному житті, формуванні загальних ідеалів. Ідеться не про ті нові форми виховної роботи, які, безумовно, отримали свій розвиток у вигляді засвоєння національних традицій. Значно менше уваги приділяють підготовці учнів до дорослого життя в суспільстві, яке переживає глибоку кризу, до боротьби за виживання без втрати оптимізму, довіри, доброзичливості до інших, вихованню здатності допомогти слабкішому, в цілому формуванню гуманної не на словах, а на ділі людини.
На жаль, нині в суспільстві можна спостерігати закріплення зовсім інших наслідків - руйнування моральних норм, жорстокість, неповагу до старших, безвідповідальне ставлення до молодших, "помолодшання" та фемінізацію дитячої злочинності. Найстрашніше те, що для значних груп молоді шкільного віку етичні норми взагалі стають неактуальними, вихована на бойовиках дитина часто не може зрозуміти, навіщо старше покоління приділяє стільки уваги таким "дрібницям", як моральні норми життя. Так, сьогоднішній учень виховується переважно на некритично засвоєних

 
 

Цікаве

Загрузка...