WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Проблеми адаптації молодого вчителя - Курсова робота

Проблеми адаптації молодого вчителя - Курсова робота

орієнтуючись на сурогатні приклади (естрадних співаків, героїв пригодницьких фільмів та ін.). Сучасні негативні тенденції в суспільстві - фемінізація чоловіків (вияв чоловіками жіночих рис) та маскулінізація (привласнення жінками чоловічого стилю поведінки) дівчат значною мірою зумовлені станом шкільного виховання.
Цікаво, що статеві бар'єри можуть мати різні вияви. Для ілюстрації наведімо такий приклад. У процесі дослідження психологічних особливостей учителів одним із завдань пропонувалося намалювати умовний образ улюбленого та нелюбимого учня. В дослідженні брали участь учительки середніх класів з різним педагогічним стажем. Ті, що мали значний стаж роботи, малювали приблизно порівну дівчаток та хлопчиків. У молодих вчительок чітко простежувалася закономірність: "улюблений" учень був хлопчиком, а "нелюбимий" - дівчинкою, тобто молодим викладачкам легше було знайти спільну мову з імпульсивними, але зрозумілими хлопчиками, тоді як дівчатка, в цей віковий період потайніші та вимогливіші в емоційному відношенні, залишалися для них загадкою.
7. Лінгвістичні бар'єри, тобто ті, що виникають унаслідок відмінностей у володінні вербальними засобами спілкування.
Так, часто молоді вчителі забувають, що учні ще не володіють достат-ньоюмірою мовними засобами. І це стосується не тільки тих наукових термінів, які вони вивчали в інституті. Іноді непорозуміння виникає там, де вчитель не може навіть його передбачити. Наприклад, молода вчителька розповідає: "Коли я почала працювати в першому класі, я часто казала дітям, що вони мають бути дисципліновані, дорікала їм за порушення правил поведінки. Нарешті я не витримала і на уроці у відчаї закричала: "Ну чому ви такі неслухняні? Невже хтось із вас ще не знає, що таке дисципліна!" І тут підняв руку один учень і сказав: "Я не знаю, що таке дисципліна". Я навіть одразу не зрозуміла, про що йдеться, і тільки потім до мене дійшло: адже багато учнів справді не розуміють змісту цього слова в тому значенні, що я йому надаю. Довелося відмовитися від абстрактних докорів у "недисциплінованості" (моє улюблене висловлювання) і пояснювати більш зрозуміло кожну вимогу до їхньої поведінки".
Певний вплив мають мовні звички вчорашніх студентів. Звикнувши до певного мовного режиму в інституті, вони не завжди вчасно перебудовують свою мову відповідно до нових умов. Молодим учителям часто стають тісними межі, регламентовані шкільними підручниками, вони прагнуть довести свою ерудицію, а тому насичують мову термінами, недоступними для дитячого сприймання та розуміння.
У шкільному житті нерідко спостерігається таке явище, як різниця в змісті, який вкладають у певне поняття вчитель та учні. Наприклад, під час одного дослідження в учнів шостого класу запитали, як вони розуміють слово "сміливість". Виявилося, що багато учнів вкладали в це слово такий зміст: "сміливий - це той, хто не слухає старших", "смілива людина з принципу не підкоряється нікому", "бути сміливим - означає постійно демонструвати свою незалежність перед учителями та батьками" тощо. Уявімо собі, що в такому класі є дитина, якій учитель хоче допомогти подолати свою сором'язливість і закликає її "бути сміливішою". Неважко спрогнозувати, що форми реалізації цієї вимоги при такому розумінні поняття "сміливість" будуть зовсім не такими, на які очікує вчитель. Учорашній тишко, реалізуючи пораду вчителя, почне поводитися зухвало.
Учитель мусить завжди пам'ятати, що багато абстрактних понять можуть бути засвоєні дітьми зі значними відхиленнями від загаль-ноприйнятих смислів та значень, що діти різних вікових груп мають істотні відмінності за рівнем мовної компетентності.
8. Естетичні бар'єри, тобто різниця в смаках, критеріях краси як в окремих осіб, так і у цілих поколінь (у цьому разі вони входять також до вікових відмінностей). Старше покоління не завжди погоджується з тим, що молодь має свої особливі естетичні критерії, подекуди справді надзвичайно екстравагантні. При цьому дорослі майже завжди забувають, як іще кілька років тому вони самі були "порушниками спокою" в суспільстві, обстоювали своє право на оригінальність. І хоча прагнення старших до певного консерватизму, а молоді - до новизни являє собою прояви двох важливих механізмів стабільності (збереження традицій) та розвитку естетичних смаків суспільства, що не існують один без одного, в конкретних ситуаціях міжособистісного спілкування цей бар'єр може стати джерелом ІСТОТНИХ ускладнень та конфліктів.
"Усіх дівчат, у кого спіднички вище колін, до школи не пускати!", "З манікюром на уроці? Який жах!", "На учнях не повинно бути ніяких каблучок або інших прикрас", "Доки не підстрижешся, я тебе до класу не пущу!" - такі прояви педагогічної "боротьби" з віяннями моди знає не одне покоління дітей та дорослих.
Сьогодні вимоги до зовнішнього вигляду учнів значно демократизу-валися. Хтось радіє з цього, хтось сумує за тими часами, коли була єдина шкільна форма, адже це певною мірою згладжувало нерівні можливості батьків, дисциплінувало дітей. Але мова не про те. Нерідко виникає ситуація, коли вчитель висуває до учня певні вимоги, водночас своїм зовнішнім виглядом не відповідаючи їм. Переважно це стосується студентів-практикантів або молодих учителів. Так, якщо вчителька виступає проти косметики на обличчях дівчаток, то вона має пам'ятати, що іноді вони прагнуть наслідувати її, що саме її густий макіяж актуалізує в них інтерес до досягнення зовнішньої привабливості штучними засобами. Якщо вчитель вимагає від учнів "не палити", то він сам має прагнути позбутися цієї звички. Адже нерідко можна спостерігати таку картину: студенти-практиканти у школі переслідують учнів, що потайки палять, переконують їх у шкідливості паління, а після закінчення уроків можуть дати сигарету або запальничку незнайомому підліткові.
Безумовно, молодому вчителеві значно легше прийняти зміни в зов-нішньому вигляді своїх учнів, їхні смаки, тому що він сам ідентифікує себе з молоддю. Водночас він має відповідати вимогам та обмеженням, що накладає педагогічна діяльність. Подекуди виникає "подвійна мораль": учитель погоджується з колегами і водночас заграє з учнями: "Я був би радий вам це дозволити, але ж ви бачите, які відсталі в нас інші педагоги!"
Специфіка педагогічної діяльності потребує від учителя постійного розуміння ступеня свого впливу на тих, хто оточує. Він має усвідомлювати, що його смаки, поведінка, зовнішній вигляд є могутнім виховним чинником. Однак якщо сам учитель - вже досить доросла і відповідальна людина, яка може дозволити собі деякі відхилення від стандарту, то учні, наслідуючи його, часто переходять межу поміркованості. Так, деякі молоді вчительки приходять до школи, керуючись справедливим правилом: "Не має значення, як людина вдягнена, важливо, що вона собою являє". А потім впадають у відчай від того, що більшість дівчат з їхніх класів на заняття з'являються у надто екстравагантному вигляді. Адже що більше

 
 

Цікаве

Загрузка...