WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Характеристика сімейних взаємин і психофізичні особливості підліткового віку - Реферат

Характеристика сімейних взаємин і психофізичні особливості підліткового віку - Реферат

Зміст
І. Вступ.
ІІ. Характеристика сімейних взаємин і психофізичні особливості підліткового віку.
1.1. Огляд вітчизняної і закордонної психології - непедагогічної літератури з проблем виховання і сімейних взаємин.
ІІІ. Опис методик дослідження і його організація.
3.1. Опис діагностичних методик.
3.1.1. Діагностика тривожності в підлітка.
3.1.2. Діагностика стану агресії в підлітків.
IV. Висновок.
V. Використана література.
ПІДЛІТКОВИЙ ВІК.
У цей період завершується дитинство, починається перехід до дорослості. Відбувається якісна перебудова особистості, стикаються стосунки з дорослими, підліток засвоює нові суспільні норми поведінки. Для перехідного віку характерна невідповідність між новими потребами "напівдитини, напівдорослої людини" і застарілим згори донизу ставленням до неї оточуючих. У цей час виникає криза, що виявляється у різному протиставленні себе дорослим, внутрішній дисгармонії, потягу до самостійності.
У підлітковому віці провідною потребою стає вибіркове спілкування з однолітками, які мають певні якості особистості. Спілкування знову, як і в немовляти, стає провідною діяльністю, замінюючи в цьому плані навчальну діяльність.
Основним чинником ставлення особистості є спілкування. Тому дорослі мають приділяти спілкуванню з підлітками велику увагу.
Центральним психічним новоутворенням підліткового віку є почуття дорослості. В підлітковому віці підліток протиставляє себе дорослим виявляючи при цьому "максималізм самостійності", Це суб'єктивно приводить його до відмежування від навколишнього світу, усвідомлення себе, відкриття власного "Я" і як наслідок до зацікавленості власним внутрішнім життям та внутрішнім світом інших людей.
Інтенсивно формується власна особистість. Підліток стає суб'єктом саморозвитку здійснює цілеспрямований процес самовдосконалення на основі обраного ідеалу, який може бути завищеним і нереалістичним але він надає саморозвитку, самоорганізації особистості, значного поштовху в "саморусі". Зміни в особистості підлітка є такими помітними і значущими, що свідчить про друге народження особистості. У перехідний вік відбувається перетворення особистості підлітка на зрілу особистість.
Підлітковий вік, або середній шкільний вік привертає до себе увагу своїми анатомо-фізіологічними змінами в організмі дитини, особливо пов'язаними зі статевим дозріванням. Ці зміни впливають значною мірою на пізнавальну діяльність та поведінку, впливають на стосунки в колективі.
У підлітків підвищується рівень пізнавальної активності і розумового розвитку, зростає допитливість, виникає прагнення пізнати невідоме, зазирнути в майбутнє . Учні середнього шкільного віку посильно вивчають і виявляють прагнення до самостійності. Але це прагнення за умови неправильного виховання може виявитись у викривлених формах - негативному ставленні до доручень, порад учителів і батьків, невмотивованих вчинках в пори поведінки. Це трапляється, коли підліток не залучається до життя колективу, не виконує суспільне корисної праці, доручень, не бачить і не переживає результатів своєї діяльності, а вчителі і батьки не заохочують до цього, не враховують вікових особливостей його розвитку.
Усі підлітки відчувають потребу мати у колективі гідне місце і це стає провідним мотивом їхньої поведінки. Хлопчики для досягнення мети використовують перевагу у силі, то дівчата, успіхами у навчанні.
Для досягнення якоїсь мети дівчата використовують значно більше впертості, ніж хлопчики. В них є своєрідний "жіночий патріотизм" який їх об'єднує.
Розум і вроду цінують усі підлітки. Хлопчики - п'ятикласники часто небайдужі до своїх однокласниць, але взаємність у цьому віці рідкість.
Дівчатка більш емоційні, виявляють значний інтерес до своєї зов-нішності, як хлопчики байдуже. У цей період дівчатка розвиваються швидше ніж хлопчики.
Підлітковий вік - це найбільш складний та бурхливий період у фор-муванні особистості дитини, який характеризується глибоким змістом зовнішніх і внутрішніх факторів розвитку. Це насамперед пов"зано з фізіологічною перебудовою організму, зміною становища дитини у відносинах з дорослими й ровесниками з високим розвитком пізнавальних процесів. Це досить відповідальний період, оскільки в цей час формуються ціннісні орієнтації, в основному закріплюються риси характеру і форми міжособистісною взаємодією, розвивається рефлексія, яка змінює перебіг і характер відносин з іншими людьми та ставлення до самого себе.
На початку підліткового віку посилюється, проявляється бажання бути схожим на старших, це бажання може бути настільки сильним, що прискорюючи події підліток передчасно відчути себе дорослим.
Це почуття дорослості є суперечним, з одного боку він є дорослим, а в з іншого ні.
Цей розрив підліток долає в основному за рахунок зовнішніх атрибутів дорослості, (зачіска, слідування дорослій людині, манерам, способом проведення дозвілля, засвоєння шкідливих звичок).
Прагнення стати дорослим вимагає і породжує зміну всієї системи стосунків підлітка з дорослими, а також ставлення до самого себе.
Підлітка приваблює все нове, але його інтереси різноманітні і водночас вибіркові. Інтерес до нового збуджує потяг у підлітків до фантастики і пригод.
В підлітковому віці встановлюються ідеали в особистості для молодих підлітків - це конкретні люди, а в старших - це узагальнені образи людей, якості яких імпонують підліткам. Ідеал стає взірцем, для наслідування правил поведінки згідно з якими підліток прагне діяти.
Цей вік характеризується бурхливим періодом емоцій, різними змінами настрою, вони є результатом складних стосунків підлітка з дорослими і ровесниками.
ВИСНОВОК.
Щоб покращити життя підлітка,

 
 

Цікаве

Загрузка...