WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → С. Балей — один з фундаторів західноукраїнської школи психології. Проблеми педагогічної та дитячої психології у його творчості - Реферат

С. Балей — один з фундаторів західноукраїнської школи психології. Проблеми педагогічної та дитячої психології у його творчості - Реферат


Реферат
на тему:
С. Балей - один з фундаторів західноукраїнської школи психології. Проблеми педагогічної та дитячої психології у його творчості
Одним із найвидатніших учених світового рівня в Україні на початку XX століття був Степан Балей. Перу цього визначного науковця належать численні праці з медицини, загальної, дитячої, педагогічної, соціальної психології, психології творчості. Науковий доробок Балея є надбанням двох культур - української і польської. За його працями, написаними в тридцятих роках, досі студіюють у вищих навчальних закладах Польщі.
Степан Балей, син учителя народної школи, народився 4 лютого 1885 року в селі Великі Бірки поблизу Тернополя. Закінчивши початкову школу, він навчався в Тернопільській гімназії. Згодом вивчав психологію і філософію на філософському факультеті Львівського університету, після закінчення якого в 1907 році деякий час працював учителем психології і логіки в українських гімназіях Перемишля, Тернополя, Львова. Пізніше Балей продовжив науку в Берлінському університеті. Потім - навчання в університетах Парижа та Відня, де він здобув і медичну освіту.
У 1911 році Балей дістав учений ступінь доктора наук водночас з двох галузей - філософії і медицини. Саме це поєднання характеризувало весь його подальший творчий шлях.
Після отримання Ґрунтовної освіти С. Балей до кінця Першої світової війни працював у Віденському університеті.
Навчання та працю С. Балей поєднував з публіцистичною діяльністю, зокрема в журналі "Учитель", що виходив у Львові з 1889 року по червень 1914 року, та "Літературно-науковому віснику". Журнал "Учитель" був виданням Українського Педагогічного Товариства, в якому друкували статті з питань педагогіки, психології, науково-популярні нариси з різних галузей знань.
Після Першої світової війни Балей працював у Львові лікарем у відділенні нервових захворювань. 1916 року у Львові виходить з друку праця С. Балея "З психології творчості Шевченка".
Доктор Степан Балей був активним діячем української науки. Від заснування Інституту Нормальної і Патологічної Психології в 1921 році по 1928 рік він очолює цю установу. Коли в липні 1921 року було створено Львівський (таємний) Український університет, Степан Балей разом з Іваном Крип'якевичем, Василем Щуратом та іншими українськими вченими викладав у ньому основи психології та курс логіки і паралельно наполегливо працював над своїми книгами "Нарис психології" (1922) та "Нарис логіки" (1923), які є першими підручниками українською мовою з цих галузей науки.
Заснування таємного університету було протестом українського народу проти політики колонізації. Спроби легалізації Львівського Українського університету не мали підтримки ні в польської влади, ні на міжнародних форумах. Ухвала Ради Амбасадорів про приєднання Галичини до Польщі (1923), постійний польський тиск призвели наприкінці 1925 року до припинення діяльності Львівського (таємного) Українського університету.
З 8 лютого 1917 року по 1939 рік Степан Балей - член Наукового Товариства ім. Шевченка. Працюючи з 1928 по 1952 рік у Варшавському університеті (де він дістав посаду професора, заснувавши і очоливши кафедру дитячої і педагогічної психології), Балей не припиняє підтримувати зв'язки з українською громадськістю. У 1929 році Харківський географічний інститут приймає Балея до складу кандидатів у дійсні члени ВУАН (відділ філософії, соціології та права).
З 1936 по 1951 рік Степан Балей обіймав також посаду директора Варшавського педагогічного інституту Спілки вчителів. Упродовж цього часу він написав низку праць з питань дитячої, педагогічної і соціальної психології, які по кілька разів перевидавали. Серед них - "Психологія підліткового віку" (1931, 1932, 1935); "Нарис психології у зв'язку з розвитком дитячої психіки" (1938, 1947); "Нарис психології виховання" (1938, 1947, 1951, 1958); "Характерологія і типологія дітей і молоді" (1946); "Дорогою самопізнання" (1947); "Психологічна проблематика підліткового віку" (1950).
Свої дослідження психології творчості Балей продовжив у працях "Психологічні замітки про виникнення поеми Словацького "У Швейцарії"" і "Творча особливість Жеромського" (1936).
Окрім цього, Балею належать такі праці, як "Наука Павлова і психологія" (1925) і "Вступ до соціальної психології" (1959). За заслуги на науковій ниві українського вченого обрали членом Польської Академії Наук, нагородили Хрестом Ордена Відродження.
Психологічні погляди С. Балея формувалися під впливом представників Львівсько-Варшавської філософської школи, для яких були характерними інтенціоналізм, психофізичний паралелізм та інтроспекціонізм. На цих засадах базувалася емпірична, описова та експериментальна психологія. На початку свого наукового шляху Балей захоплювався класичним психоаналізом 3. Фройда, який намагався синтезувати з індивідуальною психологією А. Адлера в єдиній глибинній психології. Прагнення до об'єктивних методів дослідження у психології приводить Балея до біхевіоризму, який він критично переосмислює, асимілює його раціональні моменти. Степан Балей вивчає також праці представників матеріалістичного напряму у фізіології, зокрема І. П. Павлова.
Розглядаючи конкретні психологічні питання, Балей робить певні філософські узагальнення. Але якщо з приводу окремих з них можна вести мову лише про умовний зв'язок між їх вирішенням і світоглядом, то проблеми співвідношення середовища - психіки - організму (або нервової системи) мають безпосередньо філософський зміст і їх тлумачення є прямим вираженням певних філософських поглядів. Праці Балея раннього періоду, який тривав приблизно до середини 1920-х років, характеризуються великим впливом поглядів К. Твардовського, з іншого - школи Вундта, що, крім відмінностей, мають також спільні моменти, які випливають із позитивістського трактування психології.
Тридцяті роки у творчості Балея позначені критичним переосмисленням суб'єктивної ідеалістичної психології, пошуками

 
 

Цікаве

Загрузка...