WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Формування стратегії національної консолідації - Реферат

Формування стратегії національної консолідації - Реферат

використання "титульної мови" іншими етносами. Характерно, що "меншини", як і українське населення області, поряд з рідною та державною мовою, володіють, як правило, ще і іншими мовами. В школах, вищих навчальних закладах існує можливість користуватися як рідною мовою, так і вибрати мову іншої національної меншини (угорську, словацьку, румунську), що знімає потенційну міжнаціональную напруженість.
У Закарпатській області функціонують 122 загальноосвітні школи з моваминавчання національних меншин, в тому числі 68 - з угорською, 3 - з російською, 11 - з румунською, 29 - з українсько-угорською, 2 - з російсько-угорською, 2 - з російсько-румунською, 2 - з українсько-словацькою мовами навчання, в яких навчається 30,9тис. учнів. Крім того 9,1тис. учнів вивчають угорську мову факультативно: 95 - словацьку, 30 - німецьку. В області працюють 3 єврейські недільні школи. В 100 групах дошкільних закладів виховання ведеться на мовах національних меншин, у тому числі 90 - на угорській, в 7 - на російській, 2 - на румунській, в 1 - на німецькій.
Слід відмітити, що Ужгородський державний університет (УжДУ) на сьогодні є єдиним в Україні, вищим навчальним закладом, де представники національних меншин складають вступні іспити на рідній мові (угорській, російській, румунській, словацькій). В УжДУ функціонують угорське, румунське, словацьке, німецьке відділення. Крім того, в Мукачівському педагогічному училищі підготовка вчителів початкових класів для шкіл з національною мовою навчання ведеться на угорській мові. У 1996 році на Закарпатті відкрито Закарпатський угорський педагогічний інститут в м.Берегово, в якому зараз навчається 114 студентів. На угорській мові здобувають фахову освіту в окремих групах Мукачівськогго державного аграрного технікуму, Ужгородського училища культури та Берегівського медичного училища.
Закарпаття відрізняє і мозаїка культур. У місцях компактного проживання національних меншин працює 98 клубних закладів, при яких діє 520 колективів художньої самодіяльності. Серед клубних закладів 82 обслуговують угорців, 7 - румун, 6 - словаків, 3 - німців. Там же працюють 123 бібліотеки з книжковим фондом в 4,4 млн. примірників, в тому числі 3,9 млн. прим. На російській, 435 тис. - на угорській, 13,5 тис. - на румунській, 6,1 тис. - на словацькій, 4,9 тис. - на німецькій мовах.
В області діють російський драматичний театр у м. Мукачево (єдиний в західному регіоні) та угорський у м.Берегово (єдиний в Україні), в яких працює 74 творчих працівників.
Щорічно проводяться обласні свята і фестивалі угорської, російської, єврейської, румунської, німецької, словацької, вірменської, циганської культур.
За останні шість років в області споруджено і встановлено 45 пам'ятників і пам'ятних знаків на честь відомих діячів культури і важливих історичних подій національних спільнот.
В облатсті ведуться теле- та радіопередачі на угорській, румунській, німецькій, словацькій мовах.. На мовах національних меншин виходить 13 газет, 4 журнали, в т.ч. 6 газет та 4 журнали на угорській і 3 газети на російських мовах.
В області діє 25 громадських об'єднань етнічних груп, в тому числі 8 угорської, 2 російської, 1 польської, 1 вірменської, 3 русинської, 1 румунської, 2 словацької, 1 німецької, 1 єврейської та 5 циганської.
Відмітимо також, що представники національно-культурних товариств краю є членами Дорадчої Ради при Голові обласної державної адміністрації, а ряд з них - членами Комісії з питань мовної політики обласної державної адміністрації. Такий постійний діалог дозволяє разом обговорювати і вирішувати виникаючі міжнаціональні питання.
З великою мірою упевненості можна ствержувати, що на Закарпатті не існує суттєвих протиріч в галузі культури, традицій і менталітету серед населення яке традиційно проживаеє на цій території, хоча кожна етнічна група зберегла свої рельєфно виражені культурні традиції. Що торкається безпосередньо росіян, то в цьому регіоні вони ніколи не домінували як нація, навіть при Радянській владі, оскільки у дорадянську епоху тут не було духовно-культурної "мікроцивілізованої єдності", а в радянський період, якщо така єдність і існувала, але вона була розпорошена в більш широкому понятті "радянський народ" і не базувалася на етнічній національній самосвідомості.
Говорячи про роль російського етносу в регіоні, ні в якому разі не слід принижувати значення інших етнічних груп і їх культур, оскільки саме ця мозаїка складає унікальність і багатство як регіону, так і всієї України. Через це, важливо відмітити, що ідеєю, яка може об'єднати взаємовідношення представників не тільки різних етносів, мов, культур і цивілізацій в Україні, повинна стати ідея побудови громадянського суспільства.
В рамках процесу консолідації українського суспільства, на прикладі Закарпаття, росіяни, як і інші національні меншини, вповні можуть не відчувати свою "інородність", а навпаки, усвідомлювати "спільність долі" з українським етносом. Однак основою для такого развитку процесу може бути тільки формування громадянського суспільства і поглиблення демократизації, тим більше, що членство України в європейських структурах до цього зобов'язує. І Закарпаття, є одним з регіонів України який демонструє приклади європейських норм співіснування націй, мов, культур і цивілізацій.
Ключовим принципом при формуванні етнополітики України, на нашу думку, є визнання поліетнічності та полікультурності українського суспільства і розгляд даного факту як цінності. Культурне, релігійне і мовне різномаїття суспільства має бути визнаним за позитивний фактор, що забезпечує його духовне багатство, а національні меншини повинні розглядатися як невід'ємна частина суспільства. Разом з цим, грунтуючись на факті полікультурності суспільства, слід визнати, що нормальне, мирне, спокійне життя потребує дотримання додаткових умов. Вони полягають у наступному. Громадянська єдність, загальна політика інтеграції країни - в соціальному, етнічному, регіональному, правовому планах; створення клімату терпимості та міжкультурного діалогу. Завдяки цим принципам кожна етнічна група збереже свою ідентичність, розвине її, збереже свою культуру, мову і традиції, і разом з цим зробить свій внесок в інтеграцію суспільства, в формування єдиної нації.
Література:
1. Ю.Н.Пахомов, С.Б.Крымский, Ю.В.Павленко "Пути и перепутья современной цивилизации". - Киев,1998. - с.311-312.
2. S. Huntington The Clash of Civilizations ? // Foreign Affairs. 1993. Summer. - р.22,39

 
 

Цікаве

Загрузка...