WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Феномен відповідальності менеджера - Реферат

Феномен відповідальності менеджера - Реферат

правової відповідальності (вперше з'явилася в американському праві 1963 року). Зараз і у нас існує система сертифікатів якості, служб захисту прав споживача тощо.
Тотальне забруднення оточуючого середовища, глобальні екологічні катастрофи викликали появу ще одного виду правової відповідальності, що має безпосереднє відношення до професії менеджера: це екологічна відповідальність як процес "збереження сталого балансу економічних та екологічних інтересів у процесі господарськоїдіяльності на базі попередження, скорочення та відновлення втрат у природному середовищі" [5, с. 75]. Таким чином, свобода вибору засобів для досягнення цілей управління та гонитва за максимальним прибутком накладають на менеджера тягар правової відповідальності не тільки за результати, але й за наслідки цієї діяльності.
Важливим видом відповідальності менеджерів, який з кожним днем набуває все більшого значення, є соціальна відповідальність. Щодо трактування цього поняття, то в наукових публікаціях висловлюється досить велика кількість неоднозначних, а інколи й діаметрально протилежних думок. П. Друкер ще у 70-х роках говорив, що існує "більш як 60 значень терміна "соціальна відповідальність" бізнесу, які значно відрізняються одне від одного" [3, с. 313]. Поява цього терміна історично пов'язана з підвищенням впливу бізнесових структур на життя суспільства взагалі та перетворення менеджменту у провідну ланку соціуму. У розвинутих країнах, зокрема в США, це сталося у середині минулого століття. Саме тоді з'явилася й перша праця на тему соціальної відповідальності: книга "Соціальна відповідальність бізнесмена" Хоуарда Р. Боуена, у якій автор підкреслював, що усвідомлення широких соціальних цілей у процесі прийняття ділових рішень може приносити соціальні та економічні переваги не тільки окремим людям, але й суспільству взагалі.
На сьогодні існують дві протилежні точки зору щодо сутності соціальної відповідальності менеджера організації. Одна з них проголошує, що коли менеджер дотримується принципу отримання максимального прибутку, не порушуючи при цьому законів та норм державного регулювання, то він є соціально відповідальним. На нашу думку, в цьому випадку сутність соціальної відповідальності нівелюється, вона зводиться до елементарної юридичної відповідальності. Інша позиція розуміє поняття соціальної відповідальності як врахування не тільки економічних та правових норм, але й людських та соціальних аспектів професійної діяльності менеджера. Кожна організація є частиною суспільства, тому відповідальний керівник повинен дбати, щоб його організація активно діяла у таких сферах, як захист навколишнього середовища, соціальне забезпечення та допомога малозабезпеченим верствам населення, благоустрій навколишньої території тощо. Отже, основна різниця між юридичною та соціальною відповідальністю полягає в тому, що остання розуміється як добровільний відгук на соціальні проблеми своїх працівників, жителів міста, країни, світу.
Щодо законодавчої підтримки, то існує перший міжнародний стандарт "Соціальна відповідальність 8000" [9]. Він базується на тих же підходах, що й стандарти управління якістю чи управління охороною навколишнього середовища. Аудити соціальної відповідальності здійснюють не тільки традиційну інспекцію, але й проводять опитування та вивчення думки великого кола зацікавлених осіб.
Пострадянські країни, через відставання темпів економічного розвитку, не застосовують поки що цих стандартів, але певні кроки у цьому напрямку здійснюються. Кілька фактів: у лютому 2003 року Асоціація менеджерів спільно із Холдингом "Металоінвест" в рамках фестивалю "Дні PR у Москві - 2003" провела круглий стіл "Соціальна відповідальність та репутація російського бізнесу", де було прийнято концептуальну програму соціальної відповідальності російських бізнесовців [6]; з'являються нові дослідження за темою соціальної відповідальності з врахуванням місцевої специфіки [7].
Зарубіжні дослідження з проблем ставлення керівників до соціальної відповідальності показали, що існує стійка тенденція до її підвищення [8]. Як приклад наводиться практика соціальної відповідальності фірми "АйБіЕм", де виконуються програми розподілу субсидій для підвищення освітнього рівня працівників, для лікарень та закладів культури, фонд послуг для місцевих спілок, програма навчання інвалідів.
Для порівняння можемо навести програми соціальної відповідальності менеджерів нафтопереробного заводу у місті Надвірній Івано-Франківської області. Тут існує спеціальний цех, де працюють інваліди. За останні півроку спонсорська допомога малозабезпеченим громадянам та релігійним громадам досягла 278,3 тисячі гривень. Окрім цього, завод утримує дитячий садочок, будинок відпочинку в Яремчі, басейн та спорткомплекс, де, завдяки підтримці акціонерів заводу, діє школа олімпійського резерву з дзюдо та карате. Вона вже підготувала чемпіонів і призерів найпрестижніших змагань європейського та світового рівня. Як бачимо, наші керівники не тільки декларують соціальну відповідальність менеджера, але й дотримуються її.
Структура соціальної відповідальності, з огляду на її об'єкт, складається з кількох рівнів: відповідальність перед споживачем, відповідальність перед підлеглими, відповідальність перед суспільством, країною, відповідальність перед акціонерами чи компаньйонами. Як справедливо говорив Генрі Форд, спочатку - користь для суспільства, потім - закономірне підвищення власного добробуту. Менеджмент майбутнього спиратиметься саме на таку філософію, саме на таку систему цінностей. Безвідповідальне керівництво приречене, і ми знаємо масу прикладів цього з історії нашої країни.
Ми зупинилися на зовнішніх аспектах відповідальності менеджерів (юридична та соціальна відповідальність), але внутрішня відповідальність як суб'єктивна якість особистості менеджера є найважливішим інтегруючим та регулюючим джерелом її зовнішнього прояву. І якщо обсяг зовнішньої відповідальності менеджера можна виміряти кількісно, наприклад, як можливий розмір збитків, то оцінити рівень відповідальності як особистісної риси можна лише за її стійкого виявлення в процесі виконання професійної діяльності.
Існує така закономірність: чим більший обсяг повноважень надається менеджерові, тим вищі вимоги ставляться до рівня його внутрішньої відповідальності. Особиста відповідальність завжди пов'язана з мотиваційною сферою особистості, її інтелектуальним потенціалом, морально-етичним світоглядом. Тому у багатьох соціально-психологічних

 
 

Цікаве

Загрузка...