WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Участь молоді у розвитку місцевої демократії в Україні: проблеми та перспективи - Реферат

Участь молоді у розвитку місцевої демократії в Україні: проблеми та перспективи - Реферат

діяльності було визначено дієве залучення молоді до процесів державотворення, підвищення її громадсько-політичної активності та створення належних умов для самореалізації. Відповідно до угоди Житомирська обласна рада, крім іншого, зобов'язується всіляко підтримувати діяльність Парламенту, пов'язану з впровадженням нових, ефективних форм роботи з молоддю, а також надавати допомогу та всебічно сприяти Парламенту у стажуванні представників його молодіжних організацій в органах місцевого самоврядування.
У свою чергу Молодіжний парламент Житомирської області зобов'язується, зокрема:
- розробляти окремі рекомендації, проекти рішень з питань молодіжної політики та вносити їх на розгляд постійних комісій; брати участь в їх обговоренні та за рішенням комісій вносити на розгляд сесій ради;
- щорічно готувати та вносити голові обласної ради пропозиції щодо програм та заходів молодіжних організацій області, їх фінансування; аналізувати ефективність використання наданих коштів [15].
Прикладом діяльності подібної молодіжної структури на рівні міста є Миколаївський молодіжний муніципалітет, який було створено у жовтні 2000 р. як спілку молодіжних організацій, до якої увійшли представники 23-х молодіжних НДО, студентських профспілок та органів студентського самоврядування.
Завданнями молодіжного муніципалітету зокрема є: забезпечення впливу молодих громадян на ухвалення рішень усіма органами державної влади та місцевого самоврядування, привернення уваги до важливості активної участі молоді в політичному житті України; сприяння виконанню молодіжної політики в м. Миколаїв; лобіювання інтересів та захист прав молоді під час ухвалення нормативних актів органами державної влади та місцевого самоврядування.
Молодіжний муніципалітет працює за принципом уряду і складається з комітетів, які відповідно до профілю молодіжних проблем займаються власним сектором діяльності: комітет з соціально-правових питань; з розвитку економіки і молодіжного підприємництва; екології та використання природних ресурсів; культури і дозвілля; науки і освіти; міжнародних зв'язків; у зв'язках з громадськістю та ЗМІ; фізкультури, спорту, оздоровлення та патріотичного виховання.
Миколаївський молодіжний муніципалітет є консультативно-дорадчим органом та виконує функції Ради з питань молодіжної політики при міському голові. Керівництво молодіжного муніципалітету (голова та його три заступники) є радниками з питань молодіжної політики міського голови, члени комітетів - молодіжними радниками відповідних підрозділів міськвиконкому. До того ж у приміщенні міськвиконкому проводяться регулярні наради, зустрічі, круглі столи Муніципалітету та міських управлінців, де, окрім молодіжних питань, обговорюються і загальноміські проблеми (наприклад, ліквідація побутового сміття у місті).
При Муніципалітеті задля поширення інформації про діяльність молодіжних громадських організацій, студентських та шкільних колективів створено проект "Молодіжна інформаційна агенція", за допомогою якого матеріали розміщуються в місцевих ЗМІ - пресі, на радіо, ТБ та в мережі Інтернет [13].
Ще один приклад запровадження ефективного інструменту впливу молодих громадян на процес прийняття рішень на місцевому рівні - проведення громадських слухань з актуальних питань місцевого розвитку Чернігівською міською молодіжною громадською організацією "Молодь - ХХІ століття", яка за підтримки Вестмінстерського фонду підтримки демократії (Велика Британія) протягом 2002 р. провела в місті Чернігові громадські слухання на такі теми: "Шляхи вирішення проблем негативних проявів у молодіжному середовищі та організації молодіжного дозвілля "; "Проблеми та перспективи розвитку підприємництва в місті Чернігові "; "Сфера охорони здоров'я міста Чернігова: проблеми та перспективи розвитку". Активна позиція молоді у слуханнях, в яких брали участь представники владних структур, дала змогу реально вплинути на рішення, які безпосередньо стосувалися молоді.
Отже, підсумовуючи, варто зазначити, що спільними рисами всіх вищезгаданих механізмів та форм участі, які запроваджуються в Україні, є те, що вони перебувають у зародковому стані, і окремі випадки ефективної діяльності поки що залишаються радше винятком із правил.
Щоб активізувати вплив молоді, молодіжних об'єднань на розвиток місцевої демократії в Україні, на думку автора, необхідно посилити роботу в таких напрямах.
- Подальший розвиток спільних програм молодіжних об'єднань та органів місцевого самоврядування, які спрямовані на залучення молоді до роботи в представницьких (місцевих радах) та виконавчих структурах місцевого самоврядування, створення необхідних умов для професійного зростання молодих депутатів та посадових осіб місцевого самоврядування. Важливим також є зміцнення громадських професійних об'єднань молодих депутатів, молодих посадових осіб місцевого самоврядування у напрямі розширення сфери їхньої діяльності, залучення позитивного іноземного досвіду тощо. Наприклад, в Німеччині успішно функціонує Спілка молодих чиновників, яка об'єднує понад 100 тис. молодих службовців, з-поміж яких і молоді працівники комунальних служб [22].
- Задля розвитку молодіжних громадських об'єднань на місцевому рівні вкрай необхідно зміцнити їхню ресурсну базу, зокрема, запровадити практику надання фінансової підтримки з боку місцевих органів влади (на конкурсній основі), втілити систему соціального замовлення. А що важливим чинником розвитку партії є активна участь у ній молоді, то місцевим партійним лідерам потрібно сприяти створенню молодіжних клубів прибічників партії. При цьому партійцям, окрім ідеологічних питань, варто роз'яснювати молоді можливості, які відкриває для них така участь, а саме: спілкування з тими, хто ухвалює рішення; розширення своїх політичних знань; можливість зустрічей з однодумцями. Добрим прикладом є діяльність Республіканської партії США, яка стимулює створення клубів молодих республіканців та розробляє для цього необхідні просвітницькі матеріали, які дають змогу молодій людині зрозуміти своє місце в місцевому партійному осередку [11].
- Аби підвищити електоральну активність молоді, необхідно впроваджуватидієві заходи, спрямовані на правову просвіту молоді як учасника виборчого процесу, роз'яснювати їй необхідність участі у голосуванні на місцевих виборах. Також потрібно активніше залучати молодих людей до організації виборів - роботи у складі виборчих комісій, офіційному спостереженні тощо.
- Для продовження розвитку структур співпраці молоді з органами місцевого самоврядування на кшталт молодіжних парламентів, муніципалітетів, рад, необхідним є становлення договірної форми взаємодії, коли співпраця базується на чітко визначених принципах та процедурах, які закріплюються відповідною угодою між молодіжною структурою та органом місцевого самоврядування. Також реальній участі молоді в ухваленні рішень на місцевому рівні сприятиме подальше запровадження систематичних громадських слухань із проблем, які прямо або опосередковано стосуються молоді.
Література:
Бібліографічний опис статті: ПЛОСКИЙ К. В. Участь молоді у розвитку місцевої демократії в Україні: проблеми та перспективи // Український соціум. - 2005. - № 1 (6). - C.101-111
http://www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...