WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Участь молоді у розвитку місцевої демократії в Україні: проблеми та перспективи - Реферат

Участь молоді у розвитку місцевої демократії в Україні: проблеми та перспективи - Реферат

діючих громадських об'єднань молоді замала.
Щодо участі молоді у діяльності політичних партій на місцевому рівні, то можна констатувати, що в умовах нерозвиненості української партійної системи, коли кількість громадян, які перебувають у партійних лавах, становить всього декілька відсотків, чисельність та вплив молоді на місцевий розвиток через участь у діяльності партій є незначними.
З огляду на це, актуальності набувають різноманітні ініціативи, спрямовані на активізацію участі молоді у молодіжних організаціях, місцевих осередках партій. Одним із цікавих проектів молодіжних організацій є проект "Українська школа молодого політика", що його реалізує Житомирський обласний центр молодіжних ініціатив спільно з Чернігівською молодіжною організацією "Молодь ХХІ століття" та Східноукраїнським фондом розвитку демократії. Проект впроваджувався в Житомирській, Чернігівській та Харківській областях. Мета проекту - підвищити рівень політичної освіти та створити практичні умови засвоєння основ демократичних політичних стандартів для молодих активістів політичних партій та молодіжних організацій на місцевому рівні. Школа молодого політика розпочала свою роботу у березні 2003 р. Юнаки та дівчата, в основному студентська молодь, перш ніж потрапити на навчання проходили суворий конкурсний відбір. Варто зазначити, що на одне місце навчання в Школі претендувало близько 10 охочих. Кожне заняття було родзинкою, де учасники Школи здобули знання з політології, психології, конфліктології, політичного лідерства тощо [17].
По-третє, важливим виміром ступеня участі молоді у житті місцевих громад є рівень її електоральної активності, зокрема участь у голосуванні під час проведення місцевих виборів, участь в організації виборів та офіційному спостереженні.
Слід відзначити, що рівень електоральної активності молоді доволі високий, але нижчий за загальний рівень виборчої активності населення. За даними досліджень, 56% громадян віком 18-28 років планували "обов'язково" і 20% "радше за все" прийти 31 березня 2002 р. на виборчі дільниці; лише 11% на момент опитування остаточно вирішили не брати участі у виборах. Реально у виборах 2002 р. взяли участь 69% українських громадян, а серед молоді віком від 18 до 28 років - близько 60% [21, с. 75-77]. При цьому спостерігається тенденція до зниження електоральної активності молоді. Найменш активними є виборці, які голосують вперше та молоді виборці з малих міст. Ще однією проблемою є мала обізнаність молодих виборців з програмами кандидатів до місцевих рад, мерів.
В Україні протягом виборчих кампаній 1998-2002 рр. поширилася практика впровадження молодіжними організаціями програм активізації та просвіти молодих виборців з питань виборчого законодавства, процедур голосування, програм кандидатів до місцевих рад.
Прикладом проведення такої кампанії є програма "Потрібен твій голос!", яка впроваджувалася Чернігівським регіональним осередком Ліберального молодіжного об'єднання спільно з іншими організаціями у місті Чернігові під час парламентських та місцевих виборів 1998 р. та метою якої було залучити якомога ширше коло молодих людей до участі у виборах. Цікавою була методологія впровадження проекту. Так, протягом місяця напередодні голосування, було проведено низку заходів (концертів, спортивних змагань, вечірок), які були спрямовані на роз'яснення молоді важливості участі у голосуванні, надання інформації щодо кандидатів, їх передвиборних програм. Під час реалізації заходів цього етапу було оголошено про те, що молода людина, яка прийде в день виборів на виборчу дільницю та проголосує, на виході з приміщення для голосування отримає від волонтера квиток на концерт, який відбудеться наступного дня після виборів. У такий дещо штучний спосіб, роздаючи квитки на концерт у день голосування, вдалося підвищити рівень електоральної активності молоді [7, с. 305-313].
Щодо участі молоді в організації місцевих виборів, тобто в роботі дільничних та територіальних виборчих комісій, а також офіційному спостереженні, то кількість молодих людей, які беруть участь у цих процесах, залишається доволі незначною.
По-четверте, ще одним аспектом, цікавим для нашого дослідження, є досвід співпраці молоді з органами місцевого самоврядування та участь молоді у виробленні рішень на місцевому рівні, які прямо або опосередковано стосуються молоді.
За останні п'ять років в Україні поширився розвиток молодіжних структур як на рівні регіонів - молодіжних парламентів, молодіжних адміністрацій областей, районів, так і на рівні міст, селищ - молодіжних рад, молодіжних муніципалітетів.
Найбільш ефективні подібні регіональні молодіжні структури діють в Житомирській, Івано-Франківській, Волинській областях на рівні міст - у Славутичі, Миколаєві.
Успішним прикладом діяльності регіональної молодіжної структури є робота Спілки об'єднань молодих громадян "Молодіжний парламент Житомирської області", яка утворилася на початку 1998 р. Основною метою організації є підвищення суспільної, політичної та культурної активності і участь молоді у процесах державного життя України, сприяння підвищенню фахового та культурного рівня керівництва та активу молодіжних громадських організацій області.
Вищим керівним органом організації є сесія. Керівним органом між сесіями - Правління. В період між засіданнями правління поточною діяльністю парламенту керує його голова. В парламент входить 23 обласні молодіжні громадські організації (2 представники від організації), п'ять районних і Житомирський міський молодіжних парламент (по одному представникові від кожного).
У своїй діяльності Молодіжний парламент співпрацює з органами місцевого самоврядування та державної виконавчої влади, іншими громадськими організаціями, зокрема, з Житомирським обласним і міським відділеннями Міжнародного товариства прав людини, Українською асоціацією планування сім'ї, Асоціацією професійних журналістів та рекламістів, Молодіжним Урядом України, Молодіжним парламентом України, Міжнародним Республіканським Інститутом США, Корпусом Миру США в Україні. У розрізі соціологічних досліджень і проведенні промоакцій парламент співпрацює з рекламно-інформаційною агенцією "Рекламне джерело".
Діяльність Молодіжного парламенту Житомирської області відбувається завдяки членським внескам, добровільним пожертвуванням, спонсорській допомозі, грантам від міжнародних структур тощо. Зокрема, у 2001 р. проект "Україно-американськийтабір UA-CAR" фінансово підтримали Міжнародний Фонд "Відродження", Програма "Демократичні гранти" Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні, Житомирська обласна державна адміністрація. Проект "Підготовка молодих лідерів до роботи у представницьких органах влади" підтримувався Програмою Альянсу Партнерства Каунтерпарт, а проект "Дебати - 2002. Верховна Рада" фінансувався Міжнародним Фондом "Відродження". Протягом 2002-2003 рр. реалізуються проекти "Поліська правозахисна мережа"(спільно з Житомирським міським відділенням Міжнародного товариства прав людини - Українська секція), "Навчання депутатів Житомирщини" за підтримки Посольства США в Україні [14, с. 243].
На початку 2003 р. було укладено угоду про співпрацю між Житомирською обласною радою та Молодіжним парламентом Житомирської області. Метою спільної

 
 

Цікаве

Загрузка...