WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Українське телебачення і криза національної ідентичності - Реферат

Українське телебачення і криза національної ідентичності - Реферат

прапорщиків і міліціонерів у виконанні "кроликів" В. Моїсеєнка та В. Данильця. Актор має право грати все, що захоче. Біда в редакторській політиці електронних ЗМІ. Адже при розкуркуленні тисячі дітей допомагали батькам, лише поодинокі вчиняли так, як Павлик Морозов. Але героя зробили з нього.
Цілком обгрунтовано увагу читацької публіки привернула проблемна стаття А. Толстоухова, присвячена місцю України в постіндістріальному світі. Навівши розгорнуту аргументуцію щодо некритичного ставлення нашої еліти стосовно ролі України в світі, політик робить висновок, що "Україна ще має самовизначитися стосовно процесу глобалізації, але насамперед звільнитися від дивного фаталізму в сприйнятті самої глобалізації" [18]. Наскільки нинішня політична еліта спроможна побачити реальний стан українського інформаційного простору, питання складне і виходить за межі нашої статті. Водночас стан справ, можливо, дещо відзеркалює твердження Голови Верховної Ради України В. Литвина про те, що сьогодні гостро необхідна зміна політичних еліт та зміна поколінь політиків. "Поки що ми консервуємо стару політичну практику" [14].
Отже, "розкрученість" в електронних ЗМІ України Вєрки Сердючки, як на нашу думку, не випадкова і може виступати як конкретний приклад реалізації глобалістських стратегій щодо України. Стосовно ж ролі американського телебачення, то її дуже точно та жорстко сформулював З. Бжезинський: "Культурна перевага є неоціненним аспектом американської глобальної могутності". Саме тому "американські телевізійні програми обіймають майже три чверті світового ринку" [20, с. 38].
Абсолютно тривіальний висновок: у нас на державному рівні не розроблено стратегічної довготривалої програми формування і розвитку національного інформаційного телепростору. Саме те, що у нас не окреслено довготермінових заходів для забезпечення власного інформаційного простору, і призвело до того малопривабливого стану, в якому опинилась держава із 48 мільйонами громадян. А саме: під тискомкультурно-інформаційної експансії як із Сходу, так і з Заходу. Адже коли одна сторона змушена постійно тримати оборону, вимушено реагуючи на ініціативні дії іншої сторони в її інформаційному просторі, то підсумки будуть саме такими. Дуже влучно щодо ролі стратегічного прогнозування зауважив Г. Почепцов: "...при зіткненні стратегії гравця А проти тактики граця Б завжди перемагатиме стратегія. ...перемагає той, чия стратегія має довгостроковий характер" [16, c. 5].
Електронні засоби масової інформації у наш час перетворились на могутнє знаряддя політичного впливу на громадську свідомість. Вони не тільки формують, але й безпосередньо впливають на прийняття політичних рішень. Світ медіа став одним з інструментів реалізації влади в політико-національних просторах, де "раніше домінували інформаційні інститути національних держав" [14, c. 29].
Україні терміново потрібна розробка довгострокової програми концептуального плану щодо ролі та місця електронних ЗМІ у формуванні етносоціальної ідентичності в Україні. Потрібно розробити "Етичний кодекс працівників електронних ЗМІ": що можна і чого не потрібно показувати на TV. Приклад: в день 11-го вересня 2001 року американське TV не показувало людей, охоплених жахом, які вистрибували з Міжнародного торговельного центру. Журналісти не показували плям крові на асфальті. Можна тільки уявити, як би тут "розгорнулися" деякі українські телекомпанії.
Дуже потрібен і дієздатний "Закон про рекламу", який би чітко визначив, скажімо, чи етично спортсменам, що є символом України, рекламувати алкоголь. В жодній країні Європи таких прикладів не знайдемо. Люди, що є для молоді взірцем здорового способу життя, повинні пам'ятати про свою відповідальність перед суспільством. Це ж має стосуватися й представників рекламних агенцій, що пропонують агентам відомих спортсменів рекламувати алкоголь.
Такі заходи можуть допомогти звести до мінімуму наслідки впливу глобалізації на інформаційний простір України. Інакше у нас виросте покоління, що вважатиме себе ким завгодно, тільки не патріотами України.
Йдеться, в першу чергу, про формування національної ідентичності та державної ідеологіі як стрижня існування незалежної України.
Література:
1. Леві В. Транснаціональна провідниця / "День", №25, 13.04.04.
2. Іваненко Л. Транснаціональна провідниця / "День", №25, 13.04.04.
3. Скуратівський В. Ефірний секонд-хенд / "День", №25, 13.04.04.
4. Маслобойщиков С. Ефірний секонд-хенд / "День", №25, 13.04.04.
5. Шкляр В. Ефірний секонд-хенд / "День", №25, 13.04.04.
6. Богословська І. ТБ для невибагливої публіки / "День", №20, 06.02.04.
7. Почепцов Г. Информационные войны. М., "Рефл-бук", К.: "Ваклер", 2000 - 576 с.
8. Войтенко В. Український кінофеномен потрібно творити продумано та агресивно / "День", №29, 12.02.04.
9. Дондурей Д. "Комсомольская правда", 13.10.98.
10. Костенко Н. Медіа-класи, або Коди нерівності / Соціологія: теорія, методи, маркетинг. 2003, №2 - С. 16 - 32.
11. Иванов В. Н, Назаров М. М. Массовая комуникация в условиях глобализации / Социс, 2003, №10, - С. 20 - 29.
12. Саєнко Ю. Гра в майбутнє / Соціологія: теорія, методи, маркетинг. 2003, №2 - С. 191 - 206.
13. Кисельов Д. Спільна територія / "День", №30, 20.02.04.
14. Литвин В. Сегодня необходима замена политических элит / "Правда Украины", 11.03.04.
15. Габор Н., Потяник Б. Не такий чорт страшний, якщо на нього дивитися крізь окуляр медіа-освіти // Погляд фахівців (окремі публікації з проблем "Телеагресії"), Український центр політичного менеджменту, К. 2004 - С. 35 - 39.
16. Почепцов Г. Стратегія як мистецтво і особливий вид аналітики // Політичний менеджмент, №2, 2004 - С. 3 - 27.
17. Ярова С. Різанина на екрані / "Київ сьогодні", 23-30 квітня, 2004-05-15.
18. Толстоухов А. Україна і виклики постіндустріальної доби // Політичний менеджмент, №3, 2003 - С. 13.
19. Чопенко В. Гонки по аграрній вертикалі / "Дзеркало тижня", №21, 29.05.04.
20. Бжезинский З. Великая шахматная доска. Господство Америки и его геостратегические императивы. М.: Международные отношения, 2002. - 256 с.
21. Зливков В. Українське телебачення і криза національної ідентичності // Соціальна психологія. - 2004. - № 4 (6). - C.71-80
22. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...