WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Типологія особистості: міжкультурні,психологічні та мовленнєві аспекти - Реферат

Типологія особистості: міжкультурні,психологічні та мовленнєві аспекти - Реферат

консерватора, говорять завжди про проблеми, а не про людей, болюче сприймають критику на свою адресу. Вони оптимісти, оскільки вважають, що дії, які базуються на правильних принципах, завжди дадуть позитивний результат.
До іншого типу належать "люди, що служать". Це практичні, емоційно стабільні індивіди. Вони відчувають, що у їхньому житті не буде ні великих злетів, ні провалів; вони компенсують нестабільність інших. У житті таких людей всьому є місце і все на своїх місцях. Такі люди створюють домашню атмосферу, оточуючі залюбки товаришують з ними. Більше, ніж інші, вони хочуть бути ознайомленими із загальним планом дій, фокусуються на практичних питаннях, що звужує їх інтерес до наступних кроків.
Це люди, які самі починають і самі закінчують справу, і роблять все відразу правильно. Інколи навіть жертвують кінцевими строками на користь якості виконання. Вони не запрошують інших зробити роботу за них. Звичайно, вони хочуть догодити іншим, навіть за рахунок тих справ, які мають виконати самі; вони дуже лояльні до колег. Але це не означає, що такі люди служитимуть іншим. Вони хороші адміністратори.
З точки зору комунікації такі люди незадовільно спілкуються. Делегування обов'язків та публічна діяльність для них справа не з простих.
"Люди, що вчать", третій когнітивний тип, схожі на "людей, що служать" у тому сенсі, що люблять порядок, але не практичний, а інтелектуальний. Вони стають справжніми вченими (хоча і інші психологічні типи теж можуть перейматися науковими дослідженнями). Такі люди часто ставлять запитання "Чому?" Вони мають знати, яким чином одне поняття впливає на інші. Палко бажають утворити уніфіковану, всеосяжну ментальну структуру референції (посилань), таку, з якої можна робити точні висновки та передбачення.
"Люди, що вчать", як і "ті, що служать", можуть примусити себе використовувати свої сили до останніх меж. Це трапляється, коли вони прагнуть знайти аналітичний порядок. "Ті, що вчать" є комунікаторами понять, віддаючи перевагу лекційному методу, а не інтерактивним технологіям. Вони не люблять, коли їх перебивають, поки вони не змалювали повну картину, не виклали всю думку.
Четвертий когнітивний тип, "люди, що співчувають", обдаровані "шостим чуттям", яке ідентифікує їх з іншими. Вони відчувають те, що відчувають й інші, їм болить, коли болить іншим. Такі люди гостро переживають нещирість. Вони можуть діяти від імені слабких, жертв. Їм важко захищатися, навіть коли їх даремно звинувачують. Часто говорять непрямо - розлого пояснюють, розповідають невеликі історії, а потім розчаровуються, коли слухачі не розуміють їх підказку.
"Люди, що співчувають" гостро відчувають порушення гармонії, вони розвивають у себі непорушні основи правди. Свідомість стає провідником їхньої поведінки. Навчання може розширити поле їх досвіду. Вони можуть бути хорошими правниками, музиками, інженерами, медсестрами або психологами.
"Люди, що спонукають" не стануть читати цей матеріал, якщо не вбачатимуть у ньому практичної цінності. Вони вчаться з досвіду, споглядаючи, що працює, а що ні. До кола їх читання входить історія, біографії та література про подорожі, оскільки все це зачіпає людей і містить уроки з життя. Такі абстрактні речі, як математика, філософія або теологія, одначе, залишить їх холодними. Це природні лідери. Вони підштовхують всіх, хто їх оточує, до максимального використання їхнього потенціалу, хоча самі можуть відкладати на потім зміни на краще у своїй особистості.
"Люди, що спонукають" можуть бути дуже неакуратними. Та водночас своєю дисциплінованістю, власним прикладом можуть вести за собою, але не командувати. Соціальну групу, до якої вони належать, бачать крізь призму індивідів - швидко знаходять потенційно сильних особистостей, вимагають уваги кожного, коли спілкуються, помічають персональне зростання особистостей. Робота є для них майже грою - вони виконують її у спосіб, який їх максимально задовольняє.
"Люди, що жертвують" - дуже складний тип. Вони навіть можуть говорити про себе у третій особі або у множині. Без сумніву, обдаровані багатьма талантами, але звужують свою активність до реалізації лише частини потенціалу.
Представники цього психологічного типу бажають використовувати можливості усюди, де їх бачать. Легко можуть працювати від 16 до 20 годин на день. Люблять пригоди та виклики, у захваті від детективів, таємниць, ігор та головоломок, якщо знають, що можуть перемогти.
Загалом, це цілеспрямовані люди, які люблять змагання у всіх сферах життя, досягати вершин. Вони високопрофесійні і бояться лише несподіванок, через які можуть втратити контроль над ситуацією. Вони просто ненавидять програвати спори, навіть вимагають від протилежної сторони відкрито визнати, що вони перемогли. Їхнє мислення побудоване у поняттях інвестицій та дивідендів, що мають бути отримані в результаті. Відчувають незручність бути зобов'язаними перед кимось, оскільки прагнуть зберегти незалежність та контроль над ситуацією. Однак здатні на самопожертву, коли все інше не спрацювало. Готові розпочати все спочатку, щоб бути вільними від провини.
При звуженні потенціалу "люди, що жертвують" можуть бути орієнтовані на слугування, сприйняття чи навчання. Різниця між "тим, що жертвує" і названими трьома психологічними типами в тому, що "ті, що жертвують" можуть перемогти страх поразки.
Останній когнітивний тип, що виділяється у даній класифікації, - це "люди, що сприяють". Цей тип вказаний останнім, бо його представники можуть легко розпізнати себе у будь-якому іншому когнітивному типі. Якщо ви не можете розпізнати себе серед представників класифікації, то, мабуть, належите до "людей, які сприяють". Це природжені дипломати, звичайно з великим колом знайомих (зважте - знайомих, а не друзів, бо вони збалансовують свій інтимний світ). Спілкуються з людьми, що їх оточують, примирюючи, адаптуючи їх одне до одного, сприяючи їм, зближуючи їх.
"Ті, що сприяють" - природжені експериментатори, які налагоджують будь-яку діяльність. Їм властива постійна розумова активність, без неї вони нудьгують. Живуть теперішнім часом - спостерігають, слухають, відчувають, збирають інформацію (інколи колекціонують речі), радіють досвіду - хоча і дещо відсторонено, як спостерігачі.
Окрім того, що такі люди природжені дипломати, вони ще й вправні менеджери. Можуть бути дуже впертими, якщо примушувати їх стати на чийсь бік у конфлікті. Тому віддають перевагу бути "другою особою" в керівництві.
Найновішими серед наукових розвідок щодо проблеми особистості стали лінгвістичні дослідження. Вони беруть початок від герменевтики і теорії стилю письменників. Але цілеспрямованого розвитку лінгвістична теорія особистості набрала з кінця 80-х - початку 90-х років минулого сторіччя, що було поєднано з розвитком прагмалінгвістики.
Наведемо нашу власну класифікацію мовленнєвих типів особистості [4; 5, с. 20],тісно пов'язану із запропонованою нами теорією дискурсу [5, с. 4 - 30] .
Уявімо, що простір мовленнєвого впливу дискурсу на адресата багатомірний. Дискурс як

 
 

Цікаве

Загрузка...