WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Сучасний стан проблеми соціально-психологічних наслідків аварії на ЧАЕС - Реферат

Сучасний стан проблеми соціально-психологічних наслідків аварії на ЧАЕС - Реферат

І. Сучасний стан проблеми соціально-психологічних наслідків
аварії на ЧАЕС.
1. Психологічні та соціально-психологічні наслідки аварії на ЧАЕС.
В 1986 році на Чорнобильській атомній електростанції сталася аварія, наслідки якої мають глобальний та непередбачувальний характер, визнана і за класифікацією МАГАТЕ відноситься до глобальних екологічних катастроф, що викликають тотальне руйнування основ життєдіяльності цілих регіонів і вимагають для подолання своїх наслідків мобілізації ресурсів цілого суспільства в цілому, дійової допомоги з боку світового співтовариства. [1]
Катастрофічні наслідки постчорнобильського лиха призвели до відчутної деформації самого способу життя мільйонів людей та спричинили низку глобальних змін у психіці. Маються на увазі хронічний стрес, депресія, зростання конфліктності і поширення неконструктивних засобів подолання життєвих утруднень (алкоголізм, прояви аутоагресії тощо), втрату життєвої перспективи, агресивність одних і споживацтво інших. [1]
Вивчення віддалених наслідків катастрофи викликає питання біологічної значущості впливів малих рівнів радіації, оскільки аналогів подібної аварії до цього часу не зустрічалося. [2 ст.27]
У зв'язку з цим виникає необхідність вивчення передпатологічних нервово-психічних порушень, різних психічних симптомів, які не досягли ступеня хвороби і зустрічаються як "аналоги симптому", "компоненти синдрому", "субклінічні", "умовно-патологічні".
1.2. Проблема дослідження психічних процесів, станів та властивостей у дітей та підлітків, які постраждали внаслідок аварії.
Надто вузьке тлумачення наслідків аварії призвело до концентрації уваги передусім на екологічних та медичних проблемах. Але, як відомо, здоров'я - це не тільки відсутність хвороб чи інвалідності, це поняття включає в себе, крім соматичного, також психічне благополуччя населення, зокрема дітей.
Згідно з проведеними після чорнобильської аварії науковими дослідженнями, у дітей та підлітків із зон радіаційного забруднення сталися помітні зміни в учбовій діяльності та якостях особистості. Серед них значне місце займають непаталогічні форми психогеній, які виявляються в тимчасовій емоційній напруженості, функціональними розладами ЦНС з появою синдрому екологічної дезадаптації, основними проявами якого є підвищена збудливість, рухова гіперактивність аж до розгальмованості, швидка втомлюваність, що призводить до зниження успішності навчання, поведінкових розладів, невротичних реакцій.
Розширене тлумачення наслідків Чорнобильської катастрофи з гуманістичних позицій становить на порядок денний необхідність психічної допомоги дітям шкільного віку у належній комплексності з академічною, прикладною, медичною психологією, враховуючи фундаментальні з позицій загальної психології. [3]
Ці обставини вимагають підвищення ефективності психологічної допомоги дітям - мешканцям радіаційно забруднених територій .
Особливо важливим являється психологічне вивчення і виявлення легких, допатологічних відхилень у психічних відхилень у психічному стані дітей, які не досягли ступеня хвороби, але в значній мірі визначають психічний розвиток і стан психічного здоров'я в подальшому житті особи.
1.3. Гіпотеза, мета і завдання дослідження.
Враховуючи вищевикладене, метою дослідження є на основі встановлених психологічних закономірностей емоційного та інтелектуального розвитку школярів, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю Івано-Франківської області, підвищити ефективність психологічної допомоги дітям та підліткам даного регіону.
Предметом дослідження виступає динаміка емоційних станів та інтелектуального розвитку школярів різних вікових груп.
Об'єкт дослідження - емоційна сфера та інтелектуальний розвиток школярів - мешканців радіаційно забрудненої та екологічно чистої території Івано-Франківської обл.
Загальна гіпотеза дослідження.
Специфічність клімато-географічних (етно-культурних) умов та радіаційного забруднення довкілля обумовлюють появу на різних етапах онтогенезу характерних проявів початкових змін в емоційному та інтелектуальному розвитку дітей.
Мета і гіпотеза визначили наступні завдання дослідження:
1. Визначити особливості емоційних станів у школярів, що проживають в зоні поширеного радіекологічного контролю та на екологічно чистій території.
2. Визначити особливості інтелектуальних показників у школярів в зоні посиленого радіологічного контролю та на екологічно чистій території.
3. Дослідити динаміку показників рівня розумової працездатності в залежності від екологічної ситуації територій, на яких вони проживають.
4. Вивчити закономірності взаємозв'язків між емоційними станами, розумовою працездатністю та інтелектуальним рівнем учнів в залежності від екологічних умов проживання.
5. Розробити систему психодіагностичних методів виявлення допатологічних відхилень в психічному розвитку дітей та систему психолого-педагогічних, психопрофілактичних та психоемоційних заходів з метою збереження психічного здоров'я підростаючого покоління.
ІІ. Характеристика району та методів дослідження.
2.1.Загальна характеристика району дослідження.
Аварія на Чорнобильській АЕС призвела до радіоактивного забруднення значної кількості населених пунктів Івано-Франківської області. На основі спостережень, виконаних спеціалістами "Спецатому" та обласної санітарно-епідеміологічної станції радіоактивне забруднення території з рівнем від 1 до 5 Кюрі/км2 по Цезію - 237 має місце у таких районах та населених пунктах:
Верховинський район
І.
1 Буркут 1,86 5 Бережниця 2.22
2 Зелене 1,46 6 Криворівня 1,50
3 Топільче 1,30 7 Буковець 1,00
4 Явірник 1,20 8 Верховина 1,80
Городенківський район
1 Незвисько 1,36 10 Олієво-Королівка 1,33
2 Воронів 1,11 11 Вільховці 2.18
3 Лука 1,63 12 Новоселівка 1,50
4 Корнів 2,20 13 Копачинці 2,10
5 Улиж 1,92 14 Репуженці 1,30
6 Монастирок 1,58 15 Ясенів-Пільний 1.20
7 Кунисовці 2,94 16 Топорівці 2,50
8 Раковець 4,61 17 Назаренково 1,20
9 Семенівка 2,68
Коломийський

 
 

Цікаве

Загрузка...