WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Технології розвитку та вдосконалення індивідуально-психологічних особливостей особистості - Реферат

Технології розвитку та вдосконалення індивідуально-психологічних особливостей особистості - Реферат

завадило сприймати ситуацію по-іншому, не активізуючи ваш емоційний потенціал? Як ви вважаєте, інші люди так само, як і ви реагують на ситуацію чи ні? Що позитивного в інших поведінкових реакціях ви помітили?
Порівняння проблем. Пригадайте, чи була у вас ситуація, складніша за цю? Якщо була, то в чому вона полягала, які її характерні ознаки? Порівняйте ваші відчуття у нинішній ситуації та в ситуації, яку ви пригадали. Чи є зрушення у поведінкових реакціях (позитивні чи негативні) з віком у попередній та нинішній ситуації, в чому це проявляється і чому? Зробіть порівняльний аналіз впливу складності ситуації тоді й тепер. Що негативне ви можете виокремити в цих ситуаціях? Які позитивні моменти були в них?Охарактеризуйте досвід, одержаний при подоланні складних ситуацій. Поміркуйте, що могло вплинути позитивно на вирішення ситуації. Визначте, що вам заважало оптимально подолати ситуацію.
Ключі розвантаження. Заплющіть очі та уявіть себе зовсім іншою людиною. Або людиною, що може досить вільно подорожувати у просторі та в часі. Передайте ваші почуття при відчутті себе саме такою людиною. Що ви відчуваєте в емоційному сенсі (які зрушення)? Що ви задумали? Чого бажаєте саме зараз? Сконцентруйтесь на своєму внутрішньому стані, спробуйте охарактеризувати його й передати нам. Якщо ви готові - в дорогу! Починайте свій шлях і коментуйте все, що з вами відбувається, де ви є, що робите, як почуваєтесь, чого бажаєте…
Спробуйте, рухаючись у просторі й часі, знайти ті місця або місце, де вам буде досить комфортно, де зможете зняти з себе, як зайвий одяг, напруження та втому, негативізм ваших емоцій. Скажіть, як ви це робите, що вам для цього необхідно, яка допомога? Уявіть себе відновленим і бадьорим та рухайтесь до цього стану поступово, крок за кроком, розповідаючи про свої враження та відчуття.
Колишні варіанти вирішення ситуації. Ми з вами вже подумки та почуттєво пережили складні ситуації. Сконцентруйтесь не лише на ваших внутрішніх відчуттях та почуттях, а й на досвіді вирішення складних ситуацій. Спробуйте сформувати алгоритм вирішення різних складних ситуацій. Давайте разом сформуємо загальний індивідуально-типовий (ваш власний) алгоритм вирішення завдань подолання ситуації. Визначте слабкі та сильні місця вашого алгоритму. Скажіть, чи є загальні риси типового для вас алгоритму з тим, який ви застосували при подоланні цієї ситуації? Якими діями, на вашу думку, можна посилити дієвість алгоритму, а що й вилучити з нього? Що вам необхідно для подолання ситуації, яка виникла, з найменшими психоемоційними втратами.
Небажані відчуття і реакції (переосмислення). Які відчуття і реакції були найбільш небажаними у вас при подоланні складної ситуації? Опишіть емоційне забарвлення небажаних відчуттів та реакцій, подумки перебуваючи в ній. Чи можна порівняти ваші відчуття з найгіршими, що трапились вам у житті? Спробуйте уявити ще гірші реакції, що могли б статися при іншому збігові обставин. Знайдіть щось позитивне в тому негативі, з яким ви зіткнулись у складній ситуації. Розкладіть негативні реакції як світловий спектр - від негативних до нейтральних почуттів. Погляньте на негативні події, де ви перебували, як позитив для вас, тому що ви вже отримали певний досвід подолання ситуації. Не варто вважати, що досвід був негативним: він довів, що необхідно готуватись до складних ситуацій суто психологічно, бо вразливість будь-якої ситуації для нас самих є не що інше, як її сприймання [4].
Побутує психологічне правило: "Якщо ви не можете змінити ситуацію - змініть ставлення до неї". Звичайно, є ситуації, ставлення до яких змінити практично неможливо (скажімо, смерть близьких людей). Таку ситуацію лікує лише час.
Другим кроком технологічної моделі є розвиток і вдосконалення функціонування чотирьох основних (у нашому випадку) психічних процесів - сприймання, уваги, пам'яті та мислення.
Сприймання розглядаємо як відображення предметів і явищ. Головна умова - якомога уважніше ставитись до оточуючих умов (складної ситуації). Сприймання буде нами розглядатися через системи аналізатопів: візуальна система (зір); аудіальна система (слух); кінестетична система (почуття). Сприймаючи складну ситуацію візуально, намагайтесь розповісти все, що бачите, до дрібниць. Розповідаючи про ситуацію, передавайте відчуття, що сформувались у вас під час розповіді про складні ситуації чи перебування в них.
Заплющіть очі, уявіть набір візуальних картинок ситуацій, у яких ви перебували. Спостерігаючи їх у цьому стані, збільшуйте картинку, що зацікавила вас, як на екрані; зменшіть те, що вам байдуже чи нейтральне. Умовно збільшуючи уявну картинку, спробуйте роздивитись особливості та деталі, що привертають вашу увагу. З розплющеними очима погляньте на певну "ситуацію", потім знову, через бінокль, подивіться на неї. Порівнюючи "дві ситуації", визначте їх особливості, коли ви бачите їх у збільшеному вигляді та в реальному. Потренуйте так ваш зір. Перебуваючи у певній ситуації (магнітофонний запис, розмова на різній відстані), спробуйте прислухатись до ситуації та виокремити особливості розмови чи певні шуми. Поєднуючи слух із зоровою системою сприймання, намагайтесь встановити джерело шуму, слів, розмов. Ця вправа необхідна в ситуації, коли людина не може почути (контузія, замкнене приміщення, значна відстань), але може промоделювати дії та поведінку людей у ній. Сприймання людини виконує інтегративну функцію психічних процесів, що пропонуватимуться до розгляду далі.
Увагу пропонується розвивати виконанням таких правил та прийомів.
Особливості. Подумки уявіть складну ситуацію, в якій ви перебували. Сконцентрувавши увагу, спробуйте виокремити загрозливі чинники, що впливають на вас. Пропрацюйте вправу з багатьма складними ситуаціями, в яких ви перебували, та ретельно запишіть виявлені вами загрозливі чинники. Порівняйте їх, виокремивши однакові. Прорангуйте ці чинники за ступенем пригадуваності від найчастішого до найменшого. Поставте навпроти кожного чинника ступінь впливу, що можна виразити у цифровому значенні від 1 до 7. 7 - максимально вразливий чинник; 6 - вразливий чинник; 5 - вразливість чинника трохи більша середньої; 4 - середній ступінь вразливості чинника; 3 - вразливість нижча середньої; 2 - незначна вразливість чинника; 1- мінімальна вразливість чинника. Проставивши ці цифри (чи умовно позначивши їх балами), визначте особливості впливу на вас вразливості чинників під час перебування у складний ситуації. Визначте подібність та розбіжність ступеня вразливості чинників умовно "тоді й тепер".
Сортування. Знаючи особливості впливу вразливості чинників складної ситуації, спробуйте

 
 

Цікаве

Загрузка...