WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Технології розвитку та вдосконалення індивідуально-психологічних особливостей особистості - Реферат

Технології розвитку та вдосконалення індивідуально-психологічних особливостей особистості - Реферат

досягненні успіхів у різних сферах, в особистісній реалізації. Підводимо до розуміння впевненості як спроможності висувати й втілювати в життя власні цілі, інтереси тощо. Поняття "впевненість" передбачає наявність суб'єктивної настанови на самого себе (дозволяти собі мати великі домагання); соціальної готовності і здатності адекватно їх реалізувати;свободи від соціального страху. Тренінг впевненості в собі реалізуємо через певні соціальні ситуації, які тренуємо в рольовій грі та в реальних умовах. Вчимося висувати вимогу; говорити "ні" і критикувати; встановлювати контакт; відкрито звертати увагу на себе, свої цілі, інтереси, дозволяти собі помилки.
Важливо, щоб учасники навчилися визначати впевнену, агресивну та невпевнену поведінку. Тому пояснюємо, що для впевненої поведінки властиве відверте висловлювання про бажану поведінку або про зміни поведінки особистості, з якою здійснюється безпосереднє спілкування, але без ворожості та самозахисту. Для невпевненої поведінки типовим є непряме спілкування, стриманість, тривога, напруга. Агресивна поведінка характеризується спілкуванням, у якому проявляються не бажання, а вимоги, злість чи ворожість, намір покарати іншого.
Засвоєння наступних переконань дасть змогу людині змінюватись: "Я маю право мати власні почуття та їх виражати, включаючи незадоволення та критику", "Я маю право встановлювати власні пріоритети", "Я маю право сказати "ні" без почуття провини".
Учасникам рекомендується: коли відмовляєте, говоріть рішуче "ні"; по можливості давайте швидку й коротку відповідь; попросіть пояснень, коли вам пропонують зробити щось нерозумне; на людину, з якою спілкуєтесь, дивіться прямо, говоріть не дуже тихо; коли висловлюєте критику, пам'ятайте про необхідність коментувати тільки поведінку, уникайте нападів на особистість; при обговоренні поведінки іншої людини намагайтесь використовувати "Я"-твердження, де робите акцент на власні почуття; якось винагороджуйте себе за впевнені відповіді чи поведінку; не сваріть себе за невпевнену чи агресивну поведінку, намагайтесь зрозуміти та проаналізувати ситуацію [2].
Вправа "Невпевнені, впевнені та агресивні відповіді". Кожному учасникові пропонують продемонструвати в заданій складній ситуації невпевнену, агресивну та впевнену відповідь. Ситуація пропонується з реального життя. Далі обговорюються власні переживання і враження. Вправа спрямована на роз'єднання з власною внутрішньою проблемою невпевненості в собі. Ми можемо володіти тим і контролювати все те, з чим себе роз'єднали. У подальшому: необхідно детально розповісти про свою невпевненість; похвалитись своєю невпевненістю, підключивши міміку, змінивши голос; вихваляючись у розповіді про власну невпевненість, необхідно довести її до абсурду. Цю вправу виконує кожен з учасників. Далі обговорюються результати виконання вправ і власних відчуттів та переживань.
Вправа "Репетиція поведінки". Кожен член групи повинен уявити ситуацію, в якій він би хотів діяти з впевненістю в собі, і записати її. Як правило, ситуації включають аспекти прохання або відмови, управління критикою або реалізацію у спілкуванні позитивних чи негативних почуттів. Група ділиться на кілька підгруп по п'ять чоловік. У кожній учасники з власної ініціативи починають з конкретного опису стресової ситуації, яку вони визначили для себе. Далі потрібно обрати партнера по взаємодії. Через кілька хвилин програвання ситуації отримуємо зворотний зв'язок на власну поведінку. Учасник вказує, що йому самому сподобалось у своїй поведінці, на зміни та доповнення, які хотілося б зробити, слухає пропозиції інших членів підгрупи. Потім інший учасник підгрупи стає партнером, і відпрацювання взаємодії продовжується. Кожен член підгрупи має зіграти роль партнера, який поступово збільшує напругу зустрічі, стає агресивним та антагоністичним. Особливо важливо дати можливість тому, хто висловлює претензії, перемагати в кожній зустрічі і отримувати задоволення від позитивного досвіду. Вправа закінчується загальним обговоренням [1].
Одним з напрямків "першого кроку" є подолання проявів страху, що виникали у складній ситуації, про що може свідчити загальний модуль прояснення подій.
Загальний модуль прояснення подій складної ситуації (проявів страху)
Переосмислення як позитив. Опишіть усі негативні моменти ситуації. Яке враження вони на вас справили? Прорангуйте негативні моменти за ступенем їх вразливості (негативу) для вас особисто. Рангування починайте з найбільш негативного та неприємного моменту до найменш негативного за вашою класифікацією. Знайдіть спорідненість негативних чинників за подібністю, силою та тривалістю прояву. Висловіть свої враження стосовно найменш негативних моментів ситуації, що вплинули на вас. Знайдіть щось нейтральне у цьому негативізмі. Висловіть власну точку зору щодо того, в чому це проявляється.
Відвертайте свою увагу від ситуації (спостерігайте збоку). Заплющіть очі та уявіть себе у складній ситуації. Намагайтесь ні на що не звертати увагу. Спостерігайте за собою "збоку". "Прокрутіть" подумки всю ситуацію з вашими діями. Розповідайте вголос, що ви спостерігаєте, що відбувається у цій ситуації. Розкажіть, як умови впливають на вас, що вам не подобається, а що допомагає.
Розмова про ситуацію. Розкажіть, яке враження справила на вас ситуація, які почуття ви переживали. Розкажіть про найнеприємніші моменти ситуації, від найбільш вражаючих до нейтральних та найменш шкідливих. Визначте ознаки, що негативно вплинули на вашу емоційну сферу та внутрішню вразливість. Що змусило вас діяти в ситуації саме так, а не інакше? Що заважало вам більш-менш впевнено діяти, що блокувало та паралізовувало ваші дії? Порівняйте ваше емоційне забарвлення та вразливість в скрутних епізодах ситуацій, співставивши їх. Визначте, що нейтрально діяло на вас та що вам допомагало у цій обстановці.
Порівняння ситуацій. Порівняйте наявну ситуацію з тими, що вже відбулися, за ступенем емоційності та вразливості для вас. Що саме і вкотре в подібних ситуаціях впливає на вас негативно чи вражаюче. Розкажіть про ваші реакції на ці події.
Осмислення реакцій. Давайте ще раз встановимо черговість сприймання вразливих чинників від найпотужнішого до нейтрального. Визначте характерні ознаки вашої внутрішньої вразливості та ступінь їх впливу на вас. Поміркуйте і скажіть, який мінімальний бар'єр вразливості чинника ви реально можете використати і чому. Що може вам допомогти зменшити вразливість від негативних особливостей ситуації. Поміркуйте, чому ви саме так реагували в ситуації, чи були інші варіанти поведінкових реакцій? Якщо були, то чому ви їх не застосували? Що вам

 
 

Цікаве

Загрузка...