WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Стратегії подолання психічної травми - Реферат

Стратегії подолання психічної травми - Реферат

трапилося. Людина може уникати думок, почуттів і вражень, пов'язаних із травмою, а також занять і ситуацій, що сприяють пожвавленню травматичного спогаду. Вона може "забувати" окремі моменти або й усю подію, може втратити колишні інтереси й захоплення, відгородитися від навколишніх і внаслідок наростаючого відчуження втратити здатність зазнавати будь-яких емоцій і почуттів, насамперед почуття любові, ніжності, жалю.
Це підтверджується й результатами нашого дослідження, метою якого було вивчити стратегії подолання психотравмуючих впливів в умовах травматизуючої професійної діяльності. У дослідженні взяли участь 32 особи: 12 професійних пожежних, 13 співробітників управління боротьби з організованою злочинністю УМВС, 7 лікарів реанімаційного відділення. Представники цих професій часто потрапляють у психотравмуючі обставини, пов'язані з невідомістю, бачать тяжкі фізичні травми, смерть і страждання інших людей. Їх власне життя також часто опиняється під загрозою. В екстремальних умовах вони повинні приймати відповідальні рішення, ціною яких часто стає власне або чуже життя.
Зрозуміло, що психологічне виживання в умовах травматизуючої професії неможливе без певної психічної діяльності з подолання фактора хронічної психічної травми. Як правило, результатом такої діяльності є значні психічні зміни особистості, що виконують адаптивну функцію, сприяють її фізичному і психологічному виживанню, зокрема змінам у сфері емоцій і почуттів людини. Тому ми зосередили увагу саме на цій сфері.
Для виявлення специфіки долаючого переживання використовували модифіковану методику діагностики рівня емоційного вигоряння В. Бойка [15], спрямовану на виявлення механізмів психологічного захисту у вигляді повного або часткового вимикання емоцій у відповідь на психотравмуючі впливи та їх наслідки у вигляді різних дисфункцій емоційної сфери, а також методику емпатичних тенденцій А. Мехрабіена [15], що дозволяє виявити здатність особистості до жалю, співпереживання.
Дослідження за методикою В. Бойка показало, що за кількістю і сформованістю симптомів у групі "лідирує" фаза "резистенції". На другому місці - фаза "виснаження". Фаза ж "напруги" за кількісними показниками виявилася несформованою, що загалом досить дивно, якщо брати до уваги специфіку перелічених професій. Як на нашу думку, це цілком пояснюється тим, що з нервово-психічною напругою, яка неминуче виникає в травмуючих професійних умовах, особистість може впоратися за рахунок "резистенції" з її провідним симптомом - "неадекватним вибірковим емоційним реагуванням".
Середні показники проявів емоційного вигоряння в групі:
· у фазі "резистенції" (і в цілому синдромі) домінуючим і цілком сформованим є симптом неадекватного вибіркового емоційного реагування;
· у фазі "виснаження" найбільш виражено симптоми "емоційного дефіциту", "емоційного відсторонення", "емоційно-моральної дезорієнтації"; симптом психовегетативних порушень практично не виражений.
Найімовірніше, вибірковість емоційного реагування і часткове психічне "стискування" особистості за рахунок емоційного відсторонення та дефіциту емоцій досить надійно захищає особистість від психовегетативних розладів. Про це свідчать і середні показники емоційної чуйності (здатності особистості до співпереживання), що виявилися досить низькими: середній індекс емпатії в групі - 11,6 бала.
Результати дослідження вказують на досить своєрідну деформацію емоційної сфери, що, без сумніву, є не чим іншим, як результатом включення "мотивації самозбереження" в умовах хронічної професійної психічної травматизації. Однак наслідком професійно обумовленої захисної долаючої стратегії неминуче мала стати поява серйозних психологічних і психосоціальних проблем, що й підтвердилося в ході нашого подальшого дослідження та психологічного консультування його учасників.
Не ставлячи за мету опис і аналіз таких проблем у рамках цієї статті, зазначимо лише, що значні порушення психосоціального функціонування людей - високих професіоналів у складних галузях діяльності, - це досить жорстока платня за використання неадекватних стратегій подолання травми.
Отже, одним з головних завдань психолога, що має справу з наслідками психічної травми (як гострої, так і хронічної), ми вбачаємо в тому, щоб допомогти людині: а) усвідомити, що використовувані нею способи подолання травми неефективні; б) послабити неадаптивні процеси, що заважають відкрити доступ до ресурсів, які забезпечують адекватне психосоціальне функціонування; в) активізувати внутрішню активність особи, необхідну для розширення власного арсеналу способів конструктивного подолання травми.
Література:
1. Бассин Ф. В. "Значащие" переживания и проблема собственно-психологической закономерности // Вопросы психологии. - № 3. - 1972. - С. 101 - 113.
2. Бассин Ф. В. О силе "Я" и психологической защите // Вопросы философии. - № 2. - 1969, С. 118 - 125.
3. Василюк Ф. Е. Психология переживания. - М.: МГУ, 1984.
4. Ильина С. В. Эмоциональный опыт насилия и пограничная личностная организация при расстройствах личности // Дисс… канд. психол. наук. - М.: МГУ, 2000.
5. Калмыкова Е. С., Падан М. А. Ранняя привязанность и её влияние на устойчивость к психической травме: постановка проблемы // Психологический журнал. - Т. 23. - № 5. - 2002.
6. Кравцова О. А. Сексуальное насилие как психологическая травма // Дисс… канд. психол. наук. - М.: МГУ, 2000. - 187 с.
7. Лафи С. Г. Психологические особенности травматического стресса при ожоговой болезни // Дисс… канд. психол. наук . - М.: РАН, Институт психологии, 1995.
8. Магомед-Эминов М. Ш. Трансформация личности. - М.: Психоаналитическая ассоциация, 1998. - 496 с.
9. Мазур Е. С., Гельфанд В. Б., Качалов П. В. Смысловая регуляция негативных переживаний у пострадавших при землетрясении в Армении // Психологический журнал. - Т. 13. - № 2. - 1992.
10. Менделевич В. Д. Клиническая и медицинская психология. Практическое руководство. - М.: "МЕДпресс", 1998. - 592 с.
11. Соколова Е. Т., Ильина С. В. Роль эмоционального опыта жертв насилия для самоидентичности женщин, занимающихся проституцией // Психологический журнал. - Т. 21. - № 5 - 2000. - С. 70 - 81.
12. Степнова Л. А. О некоторых подходах к психотерапии смысложизненных ориентаций личности // Мир психологии. - Москва - Воронеж: № 2 - 2001. - С. 89 - 93.
13. Франкл В. Человек в поисках смысла. Сборник: Пер. с англ. и нем. (Общ. ред. Л. Я. Гозмана и Д. А. Леонтьева) - М.: МГУ, 1990. - 368 с.
14. Психология личности. Тесты. Опросники. Методики // Сост. Н. В. Киршева, Н. В. Рябчикова / - М.: Геликон, 1995.
15. Horowitz М. J. Stress response syndromes. Northvale N.J. Aronson 2 nd-ed. 1986.
16. Ray W. J. Dissociation innormal populations // Handbook of dissociation Theoretikal, empirical, and clinical perspectives / Ed bu L. K. Michelson & W. J. Ray N.Y. & London: Plenum Press, 1996.
17. Луппо С. Стратегії подолання психічної травми // Соціальна психологія. - 2004. - № 5 (7). - C.25-35
18. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...