WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Статева просвіта в умовах загальноосвітньої школи - Реферат

Статева просвіта в умовах загальноосвітньої школи - Реферат

не готові їх задовольняти, є такими гострими?" У цьому випадку компетентний дорослий здатний знайти необхідні слова, аби пояснити підліткові, що боротьба бажань, яка відбувається в його геніталіях, і разом з цим у його душі, - це випробування на міцність духу, яке дається людині для того, щоб навчити її контролювати власні потяги і протистояти спокусам. Завдяки дорослому підлітки, особливо хлопці, мають усвідомити, що піддаватися сексуальному бажанню одразу, тільки-но воно виникає, так само безглуздо, як когось бити, коли на нього гніваєшся, що уміння контролювати власні сексуальні потяги, володіти собою - це непросто, але це справжня чоловіча чеснота. При цьому вкрай важливо пояснити, що сексуальне утримання має бути свідомим, з доброї волі, а не через страх, сором чи почуття меншовартості, тому що лише свідомо покладені на себе обмеження дають поштовх до особистісного зростання і не призводять до формування психологічних комплексів.
Компетентний дорослий свідомий того, що часто основними причинами, які спонукають підлітків, особливо дівчат, до ранніх статевих контактів, є причини психологічного характеру, а не фізіологічна потреба в сексі. Це, передусім, прагнення наслідувати поведінку, прийняту в молодіжному середовищі; бажання почуватися дорослим; ставлення до сексу як до розваги або невміння протидіяти тискові (семеро дівчат із десяти, які почали статеве життя до 14років, зробили це з примусу партнера); небажання образити партнера відмовою в сексі тощо. Часто підліток розуміє хибність своєї поведінки і навіть шкодує про свої вчинки, однак не завжди здатний протистояти тискові соціального оточення, яке вимагає від нього саме такої поведінки. У такому випадку йому особливо потрібна підтримка дорослого, здатного знайти необхідні слова про те, як важливо обирати для себе "мудрих" друзів (адже, як відомо з біблейських настанов, той, хто спілкується з мудрими, сам стане мудрим, і навпаки), як важливо навчитися обмежувати себе від потоку інформації, що пропагує секс, чому не слід носити надмірно "відвертий" одяг, чому важливо уникати небезпечних ситуацій, які провокують виникнення сексуального бажання тощо. Підлітки мають усвідомити, що небезпеку легше запобігти, ніж потім долати її наслідки, і бути готовими обстоювати власні моральні принципи.
Компетентний дорослий повинен знати основні міфи, поширені в молодіжному середовищі, оскільки вони значною мірою опосередковують сексуальну поведінку підлітків. Передусім, це міфи про протиприродність і шкідливість сексуального стримування, про "несучасність" цнотливості, про користь дошлюбного сексуального досвіду, про сексуальне життя як ознаку дорослішання, про особисту свободу, яку дарує секс, про безпечність раннього сексу, про "золоту середину" між цнотливістю й уседозволеністю, про секс як про спосіб розважитися і зняти стрес, про те, що секс поліпшує стосунки тощо. Усі ці міфи є хибними, не витримують критичної перевірки, і компетентний дорослий зобов'язаний знайти проти них гідні контраргументи та інформувати підлітків про можливі наслідки цих помилкових і небезпечних уявлень.
Зокрема, міф про шкідливість сексуального стримування є небезпечною брехнею, яка нав'язується молоді в першу чергу тими, хто "робить" гроші у сфері сексуального бізнесу. Навпаки, є багато свідчень, що сублімація нереалізованих статевих потягів призводила до катарсису й створення справжніх шедеврів мистецтва, бо сексуальне стримування здатне вивільняти духовну й інтелектуальну енергію людини, спрямувати її на служіння людям. Натомість уседозволеність і сексуальна розпуста, як свідчить історія, здатні призвести до деградації суспільства і спричинити загибель цілих народів і цивілізацій. Сексуальна розкутість ніколи не схвалювалася слов'янською культурою, вона найчастіше розглядалася як безумство, божевілля.
Що стосується поширеного серед підлітків міфу про користь дошлюбного статевого досвіду для майбутнього подружнього життя, то компетентний дорослий має допомогти молодим людям усвідомити, що сам по собі, позбавлений довіри і любові, такий досвід не гарантує гарних подружніх взаємин, а, навпаки, завдає їм шкоди. По-перше, чуттєвість є вкрай егоїстичним почуттям, надмір якого не залишає місця змістовному спілкуванню. Піддаючись чуттєвій насолоді, молоді люди не помічають серйозних розбіжностей, що існують в їхніх стосунках. У результаті багато важливих запитань, які мають поставити одне одному хлопець і дівчина в період любовних залицянь, залишаються нез'ясованими. І згодом, коли відчуття новизни перших любовних почуттів минає і взаємини входять у звичайне русло подружнього життя, молодята починають критичніше оцінювати одне одного, і часто обидва бувають неприємно здивовані та гірко розчаровані своєю недалекоглядністю. По-друге, дошлюбні статеві взаємини часто позбавлені серйозних зобов'язань та відповідальності партнерів одне перед одним, що надалі позначається й на подружніх взаєминах. Засвоєний "підлітковий" егоїзм часто перетворюється на погану звичку, якої дуже важко позбутися: егоїзм погано підлягає корекції. Чоловіки, які мали численні статеві контакти до шлюбу, привчаються бути безвідповідальними по відношенню до жінок і втрачають повагу до них. Найскоріше такі чоловіки використовуватимуть свою дружину, як раніше використовували інших жінок, розглядаючи її як засіб задоволення власних потреб. І, як показують житейські спостереження та офіційна статистика, конфліктний потенціал цих сімей, так само, як кількість подружніх зрад і розлучень у подружніх парах, що мали статеві стосунки до шлюбу, є значно вищими.
Компетентний дорослий знайде слова, аби пояснити підліткам умовність поняття "безпечний секс". Як свідчить медична практика, в період неповноліття безпечного сексу бути не може, це завжди секс на межі ризику! Підліток має знати, що ранній секс - це злочин не лише проти неготового до нього тіла, а й проти неготової до нього душі, і що "золотої середини" при вирішенні питання "Мати чи не мати секс у період неповноліття?" не існує так само, як не існує її при вирішенні питань "Чи варто вживати наркотики?", "Чи можна порушувати закони" тощо. Відповіді на такі запитання - це справа особистого вибору, і якщо вони ствердні, то підліток, принаймні, має бути готовим брати на себе відповідальність за можливі

 
 

Цікаве

Загрузка...