WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Соціально-психологічні основи проведення експертизи за фактом самогубства - Реферат

Соціально-психологічні основи проведення експертизи за фактом самогубства - Реферат

увагу: був суїцидент відкритим для спілкування чи стриманим (замкненим); його думки та почуття відображалися переважно у словах чи діях; спілкування було спонтанним чи рефлекторним (продуманим).
6. Історія сімейно-шлюбних стосунків
З'ясовуємо: сімейний статус. Чи були ускладнення або конфлікти у стосунках (за яких умов та причин); скільки разів вступав у шлюб; як довго перебував у шлюбі; сімейний стан перед смертю; кількість, вік і стать дітей; де та з ким живуть діти; можливі зміни у стосунках з дружиною та дітьми; мало місце реальне розлучення чи просто залишив сім'ю; чи була реальна загроза розлучення або залишення сім'ї; чи не вмирав хтось із членів сім'ї останнім часом; ставлення членів сім'ї до алкоголю та наркотичних речовин; які були стосунки в сім'ї.
7. Історія батьків та їх сім'ї
Особлива увага звертається на: шлюбні відносини; хвороби, випадки госпіталізації та лікування з приводупсихічних (-ого) захворювань, суїциди; кількість братів і сестер, їх вік; випадки насильства в сім'ї; жорстоке поводження з дітьми та випадки сексуальних домагань; наявність в роду алкоголіків чи наркоманів; розлучення з одним із батьків (з ким, на який термін, у якому віці); служба в армії; перебування у місцях позбавлення волі; історії смертей серед родичів (суїциди, рак, інші невиліковні хвороби, нещасні випадки, вік родича на момент смерті).
8. Особистісні проблеми за рік, що передував самогубству
Треба встановити: симптоми депресії та класифікувати й оцінити їх; поведінкові та мовні ознаки негативних психологічних станів; "сигнали небезпеки", що свідчили про суїцидальні наміри.
9. Праця
З'ясовується: рід занять, трудовий стаж, як довго працював на останньому місці роботи; останнє службове підвищення (пониження); труднощі у стосунках з колегами, керівництвом; ступінь задоволення роботою; послужний список (динаміка кар'єри); як часто та чому змінював місця роботи.
10. Військова служба
Встановлюється: в якому віці призваний на військову службу і як довго на ній перебував; чи брав участь у бойових діях; чи був залучений до психотравмуючих інцидентів; причина звільнення (демобілізації, комісації) з армії; нагороди, заохочення, стягнення.
11. Стан соматичного здоров'я
Досліджується: наявність важких захворювань та їх лікування; нещодавні зміни або погіршення здоров'я; травми, нещасні випадки, факти госпіталізації; список ліків, що систематично вживалися.
12. Історія психічних захворювань (якщо були)
Діагноз, госпіталізація, форми психотерапії; тривалість та дати лікування; медикаментозне та інші форми лікування; форми особистісних проявів (агресія, імпульсивність, емоційна нестійкість, самодеструктивність, членоушкодження).
13. Проблема алкоголю та наркотиків
Важливо встановити (з'ясувати): характер поведінки у стані сп'яніння; злобливість, дратівливість, втрата самоконтролю, ознаки алкоголізму; кількість інтоксикацій, частота інтоксикацій; зловживання спиртними напоями на роботі; історія лікування (з госпіталізацією чи вдома); якщо вживалися наркотики, то які саме; ступінь втягнення в наркотичну залежність, поведінка у стані наркотичного сп'яніння.
14. Фінансове становище
У цьому розділі професійний інтерес для психологів становлять дані про рівень фінансової самостійності (незалежності), невдачі, витрати, інші обставини.
15. Правовий статус
Експерт звертає увагу на такі моменти життя суїцидента: чи були стосовно небіжчика останнім часом чи в минулому якісь кримінальні посягання; чи не перебував суїцидент у конфлікті із законом; власне кримінальне минуле, включаючи факти арештів, засудження, затримання, кількість і тривалість перебування за ґратами, характер правопорушень; вірогідні відхилення в сексуальній поведінці на волі та у місцях позбавлення волі.
16. Соціальний статус
З'ясовуємо: у якій родині виховувався; які моральні принципи домінували у стосунках з родичами; який соціальний ступінь посідав у суспільстві; які особистісні досягнення мав на час вчинення самогубства.
17. Історія суїцидальних спроб (якщо були)
Встановлюємо: факти, дати, засоби; докладний опис супутніх обставин; чи були загрози самогубства; якщо так, то в якій формі проявлялися, які обставини цьому сприяли та що слугувало "каталізатором"; які медичні та психотерапевтичні методи застосовувалися після суїцидальної спроби (дати, тривалість лікування, стаціонарне чи амбулаторне лікування).
План проведення експертом-психологом дослідження випадку самогубства
1. Вивчення документів (матеріалів), що містяться в кримінальній справі: протоколи огляду місця події (інформація про місце, обстановку та обставини події); протоколи опитування гіпотетично причетних (свідків) до події осіб (інформація про особистість та соціально-економічний статус небіжчика); висновки судового патологоанатома; медична картка суїцидента.
2. Вивчення особистих речей суїцидента (щоденники, записники, нотатки, листування, фотографії, книги, предмети туалету, одяг, аудіо- та відеокасети тощо).
3. Вивчення матеріалів опитування осіб, які могли щось знати про небіжчика.
4. Проведення додаткового опитування "свідків" з метою отримання додаткової, більш повної інформації про суїцидента, його психологічні особливості, поведінку тощо.
5. Аналіз мортальності ситуації.
Структура висновків експерта-психолога
1. Вступ.
2. Дослідження.
3. Віктимологія.
4. Висновки.
Отже, психологічна аутопсія має бути обов'язковою експертною процедурою слідства в ситуаціях, що мають окрім ознак самогубства інші суперечливі докази причин смерті потерпілого. До таких ситуацій належать: а) вбивство, замасковане під самогубство (криміналістичний аспект проблеми); б) випадки, пов'язані зі сплатами за полісами страхування життя (самогубство, замасковане під вбивство, або коли треба відрізнити самогубство від інших видів смерті, що настали в результаті нещасного випадку, невиправданого ризику, самопожертви). Відомо, якщо застрахований здійснив самогубство, то страховка спадкоємцям не виплачується; в) випадки доведення до самогубства; г) суїцидальний тероризм; д) евтаназія; е) примус особи до здійснення самогубства.
Література:
1. Образцов В. А., Богомолова С. Н. Криминалистическая психология. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, Закон и право, 2002 - 447 с.
2. Суліцький В. В. Психологія суїцидальної поведінки. - К.: "МП Леся", 2001. - 316 с.
3. Кримінальний кодекс України. Офіційне видання. - К., 2003. - 324 с.
4. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...